Ile K9 ma Wojsko Polskie? Dużo więcej niż Krabów

Autor. szer. Sebastian Żądło/18. Pułk Artylerii
Wojsko Polskie sukcesywnie przyjmuje na swój stan kolejne armatohaubice K9A1, które to niedługo mogą być najliczniej występującym u nas typem artylerii. Ile dotychczas z nich dostarczono?
Redakcja Defence24.pl otrzymała informację dotyczącą liczby odebranych przez Wojsko Polskie armatohaubic K9A1. Na pytanie odpowiedział Wydział Komunikacji Społecznej Agencji Uzbrojenia informując, że w tym roku do Polski dostarczonych zostało 20 egzemplarzy, a dodatkowych 18 szt. czeka na przyjęcie na stan ewidencyjny jednostek. Łącznie do naszego kraju dotarły dotychczas 174 egzemplarze K9A1, z czego 156 sztuk pełni już służbę w SZ RP. Pojazdy po dotarciu do Polski otrzymują m.in. system łączności Fonet oraz Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz.
Oznacza to, że obecnie w Wojskach Rakietowych i Artylerii znajduje się ponad 5-razy więcej tych pozyskanych z Korei Południowej armatohaubic, niż polskiej produkcji Krabów. Tych obecnie według szacunków ma być prawdopodobnie jedynie 26 egzemplarzy. Pozostałe w liczbie 54 sztuk miały zostać przekazane Ukrainie w ramach pomocy wojskowej. Niestety, nie mamy tutaj oficjalnego potwierdzenia, ponieważ ministerstwo obrony narodowej wycofało się nagle z deklaracjipublikacji polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Autor. 1 Warszawska Brygada Pancerna/Facebook
Dotychczas na potrzeby Wojska Polskiego pozyskano 218 egzemplarzy armatohaubic K9A1 (212+6), których dostawy w ramach 1 kontraktu zbliżają się sukcesywnie do końca. Oprócz nich kupionych zostało 146 sztuk ulepszonego wariantu wspomnianej artylerii w postaci K9PL. Tym samym na wyposażeniu WRiA będą łącznie 364 systemy artyleryjskie rodziny K9. Zakłada się, że docelowo wszystkie pojazdy odmiany A1 zostaną ulepszone do wersji PL. Obok tego w linii będzie łącznie 212 armatohaubic Krab, z czego 48 będzie w nowszej odmianie.
Czytaj też
Poza wspomnianymi K9A1 oraz Krabami w WRiA znajdują się jeszcze haubice samobieżne 2S1 Goździk oraz DANA wz. 77. W przypadku tych pierwszych obecnie nie wiemy, ile znajduje się w służbie za sprawą nie tylko ich naturalnej wymiany na nowocześniejszy sprzęt, ale także donacji dla Ukrainy. Niektóre szacunki mówią, że pozostało na stanie jeszcze około 240 sztuk odpowiadającym 10 Dywizjonom Artylerii Samobieżnej (po 24 sztuki), jednak nie można wykluczyć, że liczba ta jest mniejsza. Mimo to można zakładać, że jest to prawdopodobnie dalej najliczniejszy typ artylerii w Wojsku Polski, a po jego stopniowym wycofywaniu miejsce to zajmą K9A1.
W przypadku kołowych DAN liczba ta prawdopodobnie stanowi ciągle 111 egzemplarzy, z czego 3 sztuki zmodyfikowano do standardu DANA-M. Docelowo oba te typy artylerii zostaną wycofane z WRiA (DAN-y będę przez pewien czas pełnić funkcję pomostową dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozyskanie naturalnego następcy DAN zostało poza ramy czasowe lat 2021-2035 (o ile to w ogóle to nastanie).

Autor. 12. Brygada Zmechanizowana/Facebook
K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez przedsiębiorstwo Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Obsługa składa się z pięciu kanonierów: dowódcy, celowniczego, ładowniczego, amunicyjnego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica CN98 kalibru 155 mm z lufą o gwintowanym przewodzie i długości 52 kalibrów (ok. 8 metrów). Działo umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku odłamkowo-burzącego z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z dalekonośną amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km. Zapas środków bojowych wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających.
K9 napędza produkowany na niemieckiej licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie własnej 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg operacyjny 480 km. Wkrótce do służby wejdzie też alternatywny zespół napędowy z koreańskim silnikiem STX SMV 1000 o tożsamych osiągach. Z obiema jednostkami parowana jest automatyczna przekładnia Allison X1100-5A3. Obecnie K9 różnych wariantów służą w krajach takich jak Korea Południowa, Turcja, Polska, Indie, Norwegia, Estonia, Egipt, Finlandia i Australia. W przyszłości do grona użytkowników dołączą także Rumunia i Wietnam.

Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana/Facebook
Pucin:)
cz. II - @Grom2137 - Długi i zarżnięty własny produkt oraz produkcja. :) Skandalem jest zawarcie ostatniego kontraktu w grudniu 2023 na zakup 152 szt ahs K9 (do końca 2027). I czasookres maj 2022 - grudzień 2024 to czas stracony dla Polski (produkcja ahs krab) i jej bezpieczeństwa. :) Obecnie realizacja kontraktu 2022-2026 na 212 szt. K9 - nic rewelacyjnego pod względem wydajności. Resztę DMO Regina - 250 szt wozów wsparcia robi HSW - tylko się cieszyć. :(
Luunapark7Marek
PO i KO krytykowały, że z Korei i co zrobili przez ten czas, gdyby nie interwencyjny zakup w Korei gdzie by była polska artyleria?
szczebelek
Byłby sowiecki złom i 26 Krabów...
Davien3
@szczebelek Byłyby resztki sowieckiego złomu i kilkaset Krabów jakby te pieniądze co wydano na K9 władowac w ich produkcje i rozbudowę HSW.
Grom2137
@Davien Nie wyczarowałbyś 174 Krabów w 2 lata z HSW, choćbyś stanął na głowie i utopił w to miliardy. Nadal byłyby same goździki i kilka Krabów
Takijeden
W ogóle Ukraińcom tych Krabów nie żałuję. Ta broń zrobiła tam swoje zadając Rosjanom duże straty, my zaś wiemy co musimy w niej dalej ulepszać, nie ma lepszego testu niż prawdziwa wojna. Ale ciekawi mnie kiedy nowe Kraby znajdą się w WP, ponoć produkujemy już dla siebie.
radziomb
Miała byc 2 linia Kraba. Moglibyśmy odsprzedac K9 a mieć same Kraby, lub sprzedawać Kraby na export. Mega mi żal że politycy obiecywali i tej 2giej linii nie dopięli... Poza tym powinniśmy na licencji ? budować armaty holowane, są dużo tańsze a ilość to tez jakosć ;-)
Pucin:)
@radziomb - i tu Cię poprę (może nie do końca holowane) na rynku są fajne haubice kołowe, np.: FH77BW Archer, Caesar, ATMOS 2000, 2S22 Bohdana 3.0 (ta z automatem od francuzów) i na zamknięcie EVA M2. :)
Davien3
@radziomb a co ci z drugiej linii Kraba jak same HSW po rozbudowie ma mozliwość produkcji do 100 dział rocznie?
radziomb
Bardzo dobrze ze MON nie podaje informacji ile broni, krabów przekazalismy Ukrainie - wróg moze to wykorzystać, a ciekawość to 1 stopien do piekła. I bardzo dobrze ze prawie cała produkcja Kraba idzie obecnie na Ukraine, przynajmniej tam się nie kurzą w garazu. Walczą z naszym wrogiem a przy tym nasi zolnierze nie giną. Same plusy. Dzieki temu na 99% wojskowi nasi do emerytury.. nie będą walczyc na zadnej wojnie. Ukraina chetnie zamieni sie na nasze problemy.
Chyżwar
Po pierwsze na szczęście już nie idzie bo o ile mi wiadomo HSW nareszcie zaczęło produkcję tych AHSów dla WP. A Na szczęście bo wymiana Krabów na K9 to wymiana Porsche na gorsze. Po drugie co to ma znaczyć, żeby nasza produkcja szła za darmo na Ukrainę? My za swój sprzęt musimy płacić ciężką forsę bo w przypadku Polski nasi sojusznicy nie bawią się w Świętych Mikołajów tak, jak bawiliśmy się my. I bardzo cię proszę nie pisz mi bzdur, że Ukraińcy płacą za to własną krwią bo oni nie walczą za nas, tylko za siebie.
Pucin:)
@radziomb - a bierzesz pod uwagę, że Ukraina może przegrać lub orkowie zawrą z nią rozejm. I w następstwie tego Nas (kraje bałtyckie) najadą. Wtedy będziesz się bronił grabiami bo haubice nie rosną na drzewach? :)
Takijeden
@Putin Nie, Rosjanie nie ma żadnych szans na zajęcie całej Ukrainy w tej wojnie, na której zresztą już bardzo mocno się wykrwawili - zarówno jeśli chodzi o żołnierzy jak i o sprzęt.
ALBERTk
Gdyby PGZ dostarczał Kraby w terminie to byłoby ich więcej. Niestety od ponad 3 lat dostawy są zamrożone.
radziomb
gdyby Nato się postawiło Putinowi w 2014 ro to by ta wojna dawno sie juz skonczyla
[email protected]
@ALBERTk Ta jasne ale co robiono przez ponad 10 lat pierwszy prototyp kraba powstał w 2001 a przez 13 lat od powstania kraba jakiego znamy obecnie czyli na przerobionym podwoziu K9 powstał tylko dywizjon wdrożeniowy 8 szt. Tak naprawdę przez 13 lat nie zrobiono nic poza odwlekanie programu i śmiem twierdzić ze gdyby nie 2014 w Ukrainie to dziś byś kraba widział w muzeum jako ciekawostkę jak Loare albo wcale bo by rdzewiały gdzieś w jakimś magazynie. To 2014 otworzył politykom oczy i wtedy się zaczęło na szybko latanie zaniedbań.Gdyby wtedy rozpoczęto produkcje np i DMO rocznie to dziś miał byś tylko kraby.
Davien3
[email protected] W 2001r powstał prototyp Kraba na skopanym podwoziu Kalina a juz w 2003r miał byc pierwszy moduł Regina Pierwszy demonstrator Kraba bo tak trzeba to nazwać skłądał się z wieży z UK i polskiego podwozia Drugi tak samo Testy trwały do 2003r Tyle że na dalsze prace zabrakło funduszy i cały program został wstrzymany na całe 3 lata I to wojsko nie chciało Kraba i w 2004r zaproponowało skasowanie programu. Tyle ze po wznowieniu w 2006r działo trzeba było modernizować i pierwsze próby Kraba na podwoziu UPG-NG odbyły się w 2011r Tyle ze okazało się ze i te podwozie jest skopane, wykryto mikropękniecia i HSW literalnie odmówiła jego zastosowania w Krabie Dopiero zakup w 2014r licencji na podwozie do K9 pozwolił wznowić program
szczebelek
Z jednej strony słyszę, że możemy produkować 30-50 sztuk Krabów rocznie o zakończeniu produkcji dla Ukrainy słyszę od jesieni w tym samym czasie od ponad pół roku WP czeka na swoje Kraby.
Przyszłość
Nie podba mi sie to. Wlasny sprzet Kraby oddali do Ukrainy a sami kupujemy z Azji. Dla mnie to parodia.
Wuc Naczelny
@Przys "Wlasny sprzet Kraby oddali do Ukrainy a sami kupujemy z Azji. Dla mnie to parodia." W ogóle nie kojarzysz że Korea nie sprzedałaby swojego sprzętu na kredyt udzielony w swoim banku na Ukrainę?
Obiektywny
Z reguły nie krytykuje bez namysłu decyzji i polityki osób, które odpowiadają za oblicza armii i kontraktów . Natomiast przekazanie najnowocześniejszych armatohaubic Krab w takiej ilości na Ukrainę , brak mocy rodzimego przemysłu zbrojeniowego a w tym czasie sprowadzanie identycznego sprzętu zza oceanu jest przykładem bez precedensu w polskiej historii , kosmos coś co produkujemy w rodzimym przemyśle jest w symbolicznej liczbie w jednostkach a podatnik w tym czasie płaci za sprzęt którego zakup zasila gospodarkę państwa po drugiej stronie świata ....
radziomb
54 szt uzywane przez WP Kraby poszły na Ukraine, kolejne 54 szt Ukraina kupiła (my odstapilismy swoje sloty produkcyjne), i teraz zapewne jakas ilośc (np 50% produkcji ?? lub wiecej) tez idzie wprost z fabryki na front. To czy to jest rozsądne okaże się po jakims czasie. Bo Ty i ja popijamy zimne piwko i się boimy i biadolimy jak stare zrzędy. A Ukrancy siedza w Błocie i giną. Nie wiem kto ma gorzej.... i kto ma prawo bardziej narzekać.
Chyżwar
Brak mocy produkcyjnych w dniu dzisiejszym to choroba ogólnoeuropejska. AHSy w Polsce to jeszcze pół biedy, bo gdzie indziej też niewiele lepiej. A jak widać na załączonym obrazku dało się je pozyskać w Korei. Tragiczną sprawą jest natomiast produkcja amunicji. I ja się bardzo dziwię, że coś, czym powinno zająć się do spółki ABW razem z SKW a na końcu powinien zająć się tym prokurator. rozgrywa się u nas w zaciszu gabinetów. A byłoby za co wsadzać do pudła. I dotyczy to jegomości z niejednej opcji politycznej, bo amunicyjny sabotaż to sprawa, która ciągnie się w Polsce od dekad.
Davien3
Nie identycznego ale gorszego od Kraba którego sami produkowaliśmy.
user_1076044
Kraby można produkować więcej tylko PGZ potrzebuje dwóch rzeczy zamówień oraz dofinansowania na rozbudowę linii montażowych ale K9PL też jest dobrym rozwiązaniem pomostowym w oczekiwaniu na kraby
Pucin:)
Obecnie WP ma sformowanych 20 DMO - 15 DMO brygadowych i 5 DMO w pułkach artylerii (24 *20 = 480 szt) - jednym słowem Król jest NAGI do 2029 roku!!!! :)