Reklama

Siły zbrojne

Rumunia kupuje koreańską artylerię

Polski system artyleryjski K9A1.
Polski system artyleryjski K9A1.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej/X

Rumunia zatwierdziła plan zakupu południowokoreańskich systemów artyleryjskich K9A1 za łączną sumę 920 mln dolarów. Łącznie pozyskane zostaną 54 samobieżne armatohaubice wraz z pojazdami wsparcia.

Informację o zakończeniu wielomiesięcznych negocjacji przekazało ministerstwo obrony Rumunii. Miało to miejsce podczas spotkania tamtejszego szefa resortu Angela Tilvara ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Shinem Won-sikiem w czasie jego wizyty w Rumunii. Podkreślone zostało, że to największa umowa na zakup uzbrojenia dla rumuńskiej armii w ciągu ostatnich 7 lat, która nie tylko pozwoli na zastąpienie części artylerii holowanej, ale także wytworzeniu pewnych zdolności w tamtejszym przemyśle. Ministrowie zgodzili się co do kierunku dalszej współpracy opierającej się na wspólnych szkoleniach wojskowych, wymiany informacji, edukacji oraz pozyskiwaniu uzbrojenia, oraz technologii. Warto nadmienić, że południowokoreański minister niedługo zawita do Polski w celu m.in. spotkania się z ministrem obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz wizytacji 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie stacjonują samoloty FA-50.

Korea Południowa stanie się optymalnym partnerem dla wysiłków Rumunii na rzecz modernizacji swojej armii.
Minister Obrony Korei Południowej Shin Won-sik
Reklama

Zakup ma być powiązany z transferem technologii do lokalnego przemysłu, jednak skala tej współpracy pozostaje nieznana. Dla przypomnienia Rumunia zamierza pozyskać łącznie trzy dywizjony (54 działa samobieżne), ponad 18 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej (w tym klasyczne pociski odłamkowo-burzące, dymne oraz szkolne) oraz 27 zapasowych luf. Całość ma zamknąć się w kwocie ok. 3,7 mld złotych (850 mln euro). Oprócz samych armatohaubic zakładany jest także zakup około 30 pojazdów specjalistycznych. Będą to m.in. wozy amunicyjne i rozpoznania artyleryjskiego. Ponadto, dywizjony otrzymają system rozpoznania meteorologicznego. Do każdego DMO mają też trafić po trzy wozy zabezpieczenia technicznego i tyleż systemów detekcji akustycznej. Realizacja kontraktu ma trwać 60 miesięcy od momentu jego podpisania.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km . Zapas amunicji wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających. Napęd stanowi produkowany na licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Czytaj też

Armatohaubica samobieżna K9A1 Thunder z 18 Pułku Artylerii na poligonie w Nowej Dębie.
Armatohaubica samobieżna K9A1 Thunder z 18 Pułku Artylerii na poligonie w Nowej Dębie.
Autor. st. kpr. Sławomir Kozioł / 18 Dywizja Zmechanizowana
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. TasJI

    1. Czy kiedykolwiek Korea przeoczyła termin dostawy? 2. Polacy powinni pamiętać, że Korea jest krajem przemysłowym i mam nadzieję, że będą wiedzieć, że były chwile, kiedy król lub rząd przezwyciężał błędy w przeszłości. 3. Dlaczego mówimy tutaj tylko o rumuńskiej 54? Nic nie wskazuje na to, aby Korea zamówiła dodatkowe 200 sztuk z Egiptu i 100 sztuk z Indii (z istniejących 200 sztuk). Czy to dlatego, że chcesz eksportować kraby na Ukrainę? 4. Dlaczego Polska twierdzi, że sama będzie chronić swój kraj, ale ile rakiet lub pocisków artyleryjskich jest w stanie wyprodukować, nawet jeśli produkuje je fabryka? 5. Czy to prawda, że ​​Rosja najechała Ukrainę?

  2. RAF

    "Realizacja kontraktu ma trwać 60 miesięcy od momentu jego podpisania.". 5 lat o bardzo dlugo i oznacza, ze Korea tez ma zamowien pod korek. Na szczescie wczesniej zaczelismy zamowienia. Brawo dla rzadu ZP, ze nie ugial sie pod glupia medialna burza z powodu zakupow w Korei.

    1. mick8791

      @RAF tak ma zamówień pod korek ale swój korek. Bo widzisz fakty są takie, że oni na ten moment nie mają znacząco większych możliwości produkcyjnych od HSW. A ten ich "korek" wygląda w ten sposób, że oprócz Polski, która swoimi zakupami finansuje im nową linię produkcyjną (to tak jakbyś o tym nie wiedział) to jakoś niewiele krajów zabija się o K9 - teraz jest Rumunia (bo ten Twój rząd ZP uparł się na to, że w przetargu mamy Rumunom oferować cały moduł Regina zamiast startować tylko z komponentami, którzy oni chcą kupić przez co finalnie nie zostaliśmy dopuszczeni do tego przetargu!) "glupia medialna burza z powodu zakupow w Korei." chłopie? Pokaż mi inny kraj na świecie, który produkuje lepsze uzbrojenie nie inwestuje w zwieszenie jego produkcji, a zamiast tego kupuje gorsze za granicą! Ten Twój rząd ZP nie zrobił od samego początku nic w celu budowy odpowiednich mocy produkcyjnych Kraba!

    2. mick8791

      @RAF A o tym, że AU w ostatnich latach miała dużą awersję do polskiego przemysłu wie każdy kto choć trochę jest w temacie.

    3. Davien3

      RAF Korea ma tak zamówień pod korek ze nowe działą bedą tylko dla Rumunii i Norwegii bo nasze 212 K9A1 to albo uzywki przerabiane ze starych K9 albo nowe co prawda działa ale z rezerw Korei A rząd ZP nie dość że kupił gorsze K9 w Korei zamiast naszych Krabów to jeszcze celowo nie rozwijał produkcji Kraba co jest juz czystym sabotażem

  3. RGB

    Wychodzi na to że Koreańczycy są w stanie wyprodukować tylko 10 K9 na rok. A ile było gadania że HSW to jest zwykłą manufakturą, bo jest w stanie wypuścić tylko 30 Krabów rocznie, a Koreańczycy to mają nieograniczone moce przerobowe? Nie mają. Jeśli sobie wybudują z naszych zamówień drugą linie montażową, to może będą mieć. Wreszcie można porównać cenę pełnych DMO Kraba i K9. 54 K9 wraz z pełnymi DMO kosztują 5.8 mld zł, 54 Kraby wraz z pełnymi DMO ( z tzw. kontraktu ukraińskiego) kosztowały 3 mld zł. To następna weryfikacja, tym razem cenowa.

    1. GGG BBB

      @RGB Ten komentarz to chyba największy LOL roku 2024. Korea produkuje dla nas 212 armatohaubic plus kilka z drugiego kontraktu z dostawą chyba na 2027r czyli po ok 50 rocznie (przez 1.5 roku dostarczyli ponad 70 szt), realizowali też kontrakt do Estonii, mają kontrakty dla Australii i jeszcze niedawno był na stole kontrakt z Wietnamem i jeszcze inne państwa. Bez trudu wychodzi około 100 szt rocznie albo i więcej. Naprawdę nie przyszło ci do głowy, że to Rumunia nie jest w stanie zapłacić za więcej niż 10 maszyn rocznie ???

    2. mick8791

      @GGG BBB LOL 2024 to jesteś Ty i Twoje niemerytoryczne komentarze! Korea faktycznie ma nam dostarczyć sporo haubic ale prawda jest, że to my im finansujemy budowę nowej linii montażowej! Póki co to dostawy to w dużej mierze używki z koreańskiej armii, a nie fabrycznie nowy sprzęt - warto to wiedzieć zanim zacznie się wymądrzać! Kontrakt dla Estonii jest dawno zakończony, Australia będzie sama budować swoje K9 (tylko 2 K9 i jeden amunicyjny K10 będzie zbudowany w Korei)!! I jakie "inne państwa"? Wymień je i wolumen zakupów zamiast rzucać puste hasła bez ŻADNEGO pokrycia w faktach. Na ten moment zdolności produkcyjne Koreańczyków są niewiele większe niż HSW. Szkopuł polega na tym, że my im swoim kontraktem finansujemy nową linię produkcyjną zamiast tą kasę przeznaczyć na rozwój mocy produkcyjnych Kraba (który nota bene jest działem lepszym niż K9 i to pod wieloma względami).

    3. Davien3

      GGG BBB Korea dla Polski jeszcze nic nie produkuje, te 212 zamówionych dział juz istnieje i są brane z rezerw armii Korei, z czego 48 to zwykłe uzywki Dlatego był taki krótki termin Australia sama bedzie swoje K9A1 produkowac Estonia bierze uzywki Jedyne swiezo wyprodukowane działa to dla Norwegii i teraz dla Rumunii

  4. KrzysiekS

    To dobra wiadomość. Jednak nie zwalnia nas z dalszego rozwijania i zamówień zarówno K9PL jak i KRABA.

    1. mick8791

      A po kij nam K9PL? My powinniśmy inwestować w rozbudowę możliwości produkcyjnych Kraba! Tymczasem finansujemy Koreańczykom budowę dodatkowej linii produkcyjnej K9...

    2. Franek Dolas

      Mick My niczego nie finansujemy koreańczykom. Oni po prostu inwestują zamiast przejadać kasę zarobioną z zamówień z kilku czy kilkunastu państw.

    3. Davien3

      Franek wbrew twoim kłamstwom sami Koreańczycy potwierdzili że polskie pieniądze za K9 bedą rozwijac ich moce produkcyjne i pozwolą na dodanie kolejnej linii produkcji.

  5. rukmavimana

    I pomyśleć, że te pieniądze mogły pójść do Polski. Gdybyśmy tylko mieli normalnych ludzi w PGZ i normalnych rządzących i polityków.

    1. DanielZakupowy

      I normalny produkt. "Gdybyśmy mieli blachę to moglibyśmy eksportować konserwy ale nie mamy mięsa"

    2. rukmavimana

      @DanielZakupowy - co za idiotyzmy, aż szkoda czasu na komentowanie bzdur. Polski Krab przynajmniej sprawdził się w warunkach bojowych - i to najlepiej ze wszystkich dostarczonych Ukrainie haubic na gąsienicach. K9 nigdy nigdzie. Wiec nie kompromituj się już.

    3. Davien3

      @rukmavimana K9 w swoim debiucie bojowym przeciwko KRLD totalnie sie skompromitowały więc nie jest prawdą że nigdzie nie walczyły.

  6. x0Czarny0x

    Gdyby Polska jako K9PL zamówiła przyszłą wersję K9A2 to można by było te nasze K9A1 z pierwszej partii odsprzedać Rumuni...Mogli ew. też z nami kupować, to może wyszłoby taniej.

  7. MarD

    Zatem sprzedajmy im tą nasza kupiona przez Błaszczaka będą mieli od zaraz bez czekania na zamówienie a my w swoim tempie zrobimy nasze kraby Putin chwalił Koreę południowa za brak wsparcia militarnego dla Ukrainy sa trochę zbyt blisko rosji czym sie sparzą bo rosja jest sojusznikiem północy co chce ich zniszczyć

    1. Chyżwar

      Ty się lepiej ciesz, że koreańskie działa były dostępne bo inaczej polscy artylerzyści dziś mogliby sobie postrzelać jeno z wora. I wali mnie kogo chwali putin. Wojsko ma mieć sprzęt. A ten po podarunkach dla Ukrainy wybył.

    2. szczebelek

      Ciekawą historię stworzyłeś, że sojusznik mojego wroga jest moim największym przyjacielem ? 🤡🤡🤡 Chcesz sprzedać Rumunii wszystkie 374 sztuk K9 ? Z obecnym tempem produkcji Krabów takie ilości osiągniemy w 2038 roku.

    3. Serek6661

      Ale ty potrafisz czytać ze zrozumieniem polski przemysł nie jest w stanie wyprodukować w szybkim czasie krabów bo nie ma mocy przerobowych to raz dwa Ukrainka zamówiła w ciul krabów. Dlatego zakupy w Korei żeby uzupełnić braki i szybko dostać w zamian za te co pojechały na Ukrainę więc raczej nie będziemy oddawać ich. Za to drugie pytanie czy rumuńskie będą serwisowane u nas. Czy znowu nasi decydenci chu.. ugrali. Bo moglibyśmy się stać hubem na całą Europę

Reklama