Reklama

Siły zbrojne

Kolejne koreańskie haubice K9 dla Estonii

Estońska samobieżna armatohaubica K9.
Estońska samobieżna armatohaubica K9.
Autor. Estońskie Ministerstwo Obrony

Estonia odebrała sześć kolejnych egzemplarzy koreańskiego systemu artyleryjskiego K9A1 Thunder. Wozy zamówione przez Tallinn noszą nazwę K9EST Kõu. Tym samym Estońskie Siły Obronne posiadają już 24 egzemplarze tych pojazdów. Ta liczba jeszcze może się zwiększyć.

Reklama

Dopiero co odebrane K9EST Kõu pochodzą z rezerw sprzętowych Wojsk Lądowych Republiki Korei, na co wskazuje charakterystyczny kamuflaż. Identyczne malowanie zastosowano na pierwszych 36 egzemplarzach K9A1 przeznaczonych dla Polski, które również pochodziły z nadwyżek sprzętowych Seulu (pozostałe pojazdy pochodzą z bieżącej produkcji, są traktowane jednolitą zielenią). W toku wdrażania do estońskiej służby haubice są doposażane w m.in. krajową łączność oraz systemy przeciwpożarowe.

Reklama

W 2019 roku Estończycy wykorzystali zawartą w umowie opcję na zakup dodatkowych 12 sztuk K9 ponad 12 egzemplarzy zamówionych w Republice Korei w 2018 r. Na początku tego roku Tallin zdecydował na dokupienie kolejnego tuzina K9A1 za 36 mln euro, by zastąpić holowaną artylerię przekazaną Ukrainie (36 sztuk D-30 oraz 24 egzemplarze FH70). Tym samym Estońskie Siły Zbrojne docelowo będą posiadały 36 haubic K9A1, lecz nie jest wykluczone, że liczba ta jeszcze się zwiększy.

K9 Thunder to armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Napęd stanowi produkowany na licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Uzbrojenie główne stanowi haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km. Zapas amunicji wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających.

Czytaj też

Estoński system artyleryjski K9 Thunder.
Estoński system artyleryjski K9 Thunder.
Autor. Estońskie Ministerstwo Obrony
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Chyżwar

    Ciekawe kto do tego wszystkiego wyprodukuje amunicję? Bo w całej ojropce mimo szumnych zapowiedzi okazało się, że król jest nagi.

    1. Rusmongol

      Do k9? Korea i usa. K9 były testowane w USA z ich amunicja i jest ok.

  2. staryPolak

    po reklamie jaką zafundowali Ukraińcy PZH2000 ktos to kupuje? Czarno to widze - skasują K9, kupią niemieckie. Rachunki od przyjaciół trzeba spłacać.

    1. Davien3

      staryPolak patrzac na reklame jaka K9 zrobiło ich jedyne bojowe uzycie4 to az dziw ze ktos je chce:)) Niemieckie PzH2000 przynajmniej były na Ukrainie tak jak nasze Kraby., K9 nie było ani jednej.

    2. Chyżwar

      @Davien3 Tylko debil by nie chciał zważywszy, że te działa dostępne są a cały świat coraz bardziej pachnie wojną.

    3. Rusmongol

      @davien3. To lepiej może wpłynie na ich sprzedaż brak reklamy niż anty reklama pzh? Jak myślisz 😉

  3. Książę niosący na plecach białego konia

    Odsprzedaż K9 z kosztowną, opóźnioną dostawą, niską wydajnością i niską obroną do Estonii i Finlandii, Crab 2, który może poszczycić się niskimi kosztami produkcji, dobrymi osiągami i obronnością oraz szybką dostawą, musi być produkowany masowo dzięki ogromnej pożyczce z Seulu i dostarczany Armii Warszawskiej, Ukrainie i NATO.

    1. Essex

      Nie ma czegoś takiego jak Crab 2 - taniegi z dobrymi osiągami. ON NIE ISTNIEJE...wbij to sobie do głowy.

  4. Książę niosący na plecach białego konia

    Crab 2 ma znacznie lepszą wydajność i obronę niż K9 i jest tańszy. Kiedy krab 2, który został zamówiony w Warszawie i wyprodukowany w Seulu, gdzie koszty pracy są niskie, zostanie dostarczony do Warszawy?

  5. GGG BBB

    Czemu Ci Estończycy nie kupują AHS-ów w UE np Krabów, PZH2000 czy Cezarów, Archerów itp? Na pewno tam politycy wzięli pod stołem, nie?

    1. Eneas

      Ponieważ dostawa trwa zbyt długo. Obecnie powszechnie wiadomo, że krótko- i średnioterminowy popyt przekracza możliwości produkcyjne. Jest to również cena zakupu.

    2. szczebelek

      Daj spokój u nas była możliwość ataku tego zakupu ze względu na Kraba gdyby nie istniał to wszyscy by klaskali, że kupujemy dużo AHS-ów w krótkim czasie. Oczywiście spora część osób myśli, że HSW produkuje na teraz 100 sztuk rocznie co nie jest prawdą, a raczej planem zwiększenia produkcji do 2030 roku. Do tego jeśli maleńka Estonia nabyła 36 sztuk to Polska potrzebuje takowych kilkanaście razy więcej natomiast Niemcy kilkadziesiąt... Demagogia polityczna to broń obusieczna weź takiego NKTO, Borsuka i CBWP jeśli K-K zlikwiduje te dwa programy kosztem dalszej produkcji Rosomaka, ale w wersji XP i kupna ciężkiego bewupa z półki oraz redukcji o kilkaset sztuk Borsuka to już będzie można wyciągnąć z szafy argumenty o dobijaniu polskiego przemysłu i zwijaniu armii.

    3. Weneda 1977

      Bo przyjaciele z uni dużo więcej za swoje produkty i nie bioro pod uwagę że to kraj wschodniej flanki jak my.

Reklama