Reklama

Zełenski: USA nie dały nam 20 tysięcy pocisków do strącania Szahidów

Autor. Fot. L3Harris

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa miała zadecydować o tym, że blisko 20 tysięcy rakiet, które miały trafić na Ukrainę, ostatecznie znalazły się na…Bliskim Wschodzie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski w piątek 6 czerwca udzielił wywiadu amerykańskiej stacji ABC News. W opublikowanej w niedzielę rozmowie z red. Marthą Raddatz prezydent Ukrainy powiedział, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zadecydowała o przekierowaniu na Bliski Wschód 20 tys. pocisków, które docelowo miały wspomóc Kijów w obronie przed atakami rosyjskich dronów.

Jak poinformował Zełenski, podczas prezydentury Joe Bidena Ukraina i USA uzgodniły, że do Kijowa trafi 20 tys. rakiet, potrzebnych do strącania dronów typu Shahed, którymi Rosja atakuje Ukrainę. „To nie było drogie, jednak chodziło o specjalną technologię” - mówił polityk, który dopiero kilka dni temu miał dowiedzieć się o przekierowaniu amerykańskiego transportu na Bliski Wschód.

Czytaj też

Informacje przekazane przez ukraińskiego prezydenta byłyby kolejnymi świadczącymi o sukcesywnym wycofywaniu Waszyngtonu ze wspierania Kijowa. W ubiegłą środę „Wall Street Journal” informował o przekierowaniu przez administrację Donalda Trumpa kluczowych zapalników do rakiet (również na Bliski Wschód - red.).

Więcej na temat przekierowywania amerykańskiego sprzętu na Bliski Wschód pisaliśmy kilka tygodni temu na łamach Defence24. W tym tekście opisywaliśmy przemieszczanie amerykańskich wojsk z terenu azjatyckich sojuszników Stanów Zjednoczonych, takich jak np. Korea Południowa.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (6)

  1. Buczacza

    Sposób w jaki amerykanie pomagają mosskowi Jest spektakularny... Co ciekawe robiąc wyjątek. Zdają się nie dostrzegać, że dużo się zmieniło. Bo dla Europy rossja i putin. Już nie są partnerem i nigdy nie już nie będą. A dla Chin to tylko wasal. Zresztą opracowanie służb moskiewskich tylko to potwierdza.

    1. Marsjan5

      Gdzie masz to opracowanie służb?

    2. Marsjan5

      A w jaki sposób pomagają?

  2. TakToWidzę

    Czyżby ten Amerykanin broniący "uroczych" żołnierzy rosji od tragedii wojny potrzebował więcej zabitych po stronie napadniętych .... wg Amerykanina wywołujących wojnę, grążących atomem, wzywających do III wś.

    1. Marsjan5

      a gdzie Ty widzisz żeby bronił ruskich żołnierzy?

  3. Pucin:)

    No i widzicie jak wygląda Ameryka Donalda T - kto da więcej ten będzie miał zaskarbione względy USA!!!! :) Szykujcie się na wojnę w Europie Środkowo-Wschodniej jeszcze za kadencji tego prezydenta - przyłoży on rękę do tego jak nic - Donald T musi na niej zarobić!!! gospodarka USA zaczyna szorować niebezpiecznie po dnie!!! :)

    1. Prezes Polski

      Co do ich gospodarki to się mylisz. Mino szaleństwa Trumpa ma sie dobrze. Wojna rosja - NATO jest niezwykle mało prawdopodobna. ruscy dobrze wiedzą, że skoro trzeci rok męczą sie Ukrainą, państwem bankrutem, bez marynarki, ze szczatkowym lotnictwem, to z NATO problem mieliby wielokrotnie większy.

    2. Marsjan5

      A ja się nie szykuję bo u nas żadnej wojny nie będzie.

    3. [email protected]

      @Prezes Polski Od 2014 roku to nie 3 lata :)) ale 11

  4. PszemcioPL

    Czas by EU również zaczęła przekierowywać swoje zakupy broni z usa na inne kraje. I zabronić usa używać infrastruktury EU do ich wojenek na bliskim wschodzie. To NIE nasz problem. Tylko ich.

    1. Suchar

      No na jakie "inne kraje"?

    2. Marsjan5

      Ukraina to nie ich problem a także nie nasz. Więc może sami będziemy się zbroić zamiast zbroić Ukrainę.

  5. Monkey

    Nie dali, obiecali… A trzeba było niszczyć kraj korupcją od 1991? Taki przemysł zbrojeniowy odziedziczony po ZSRS, kadry techniczne, zagłębie przemysłowe (obecnie pod kontrolą Rosjan), pozycja pośrednika w handlu rosyjskimi surowcami, jedne z najlepszych ziem rolnych na świecie, tanie koszty robocizny… I gdzie obecnie są oni, a gdzie Polska, która niezawisłość od ZSRS odzyskała tylko dwa lata wcześniej?

  6. DanielZakupowy

    Zawsze mogą sobie kupić ;)

Reklama