Siły zbrojne
Haubica K9A1 strzela amerykańską amunicją nowej generacji
W Stanach Zjednoczonych na poligonie Yuma Proving Ground (YPG) zorganizowano pokazowe strzelanie południowokoreańskiego systemu artyleryjskiego K9A1, który podczas tego zadania używał kilku rodzajów amerykańskiej amunicji artyleryjskiej.
Testy te miały pokazać kompatybilność południowokoreańskiego systemu z różnymi amerykańskimi pociskami artyleryjskimi m.in. M795, XM1113 RAP. Świadkami tego wydarzenia było ponad 60 zaproszonych osób z armii amerykańskiej i krajów sprzymierzonych.
Czytaj też
Demonstracja składała się z trzech głównych wydarzeń:
- zautomatyzowanego procesu uzupełnienia amunicji (włącznie z modułowymi ładunkami miotającymi) przez opancerzony wóz amunicyjny K10;
- wystrzelenia pocisków M795 w celu demonstracji zdolności ogniowych K9A1, m.in. szybkostrzelności - serii trzech pocisków w ciągu 16 sekund oraz sześciu w 45 sekund;
- wystrzelenia pocisku XM113 RAP przez K9A1.
W trakcie ćwiczeń pokazano też możliwość szybkiego zajmowania i opuszczania stanowiska przez system K9A1 (shoot and scoot).
Czytaj też
„Demonstracja z powodzeniem spełniła wszystkie cele CRADA (umowy o współpracy badawczo-rozwojowej), pokazując w pełni interoperacyjność pojazdów K9 i K10 z amunicją amerykańską, pokazując zwiększony zasięg rażenia, celność oraz wysoka szybkostrzelność systemu K9" – powiedział John Kelly, prezes i dyrektor generalny Hanwha Defense USA.
XM113 RAP to pocisk artyleryjski kal. 155 mm o zwiększonym zasięgu ognia, który w przypadku wystrzelenia z K9A1 (lub systemu artyleryjskiego i identycznej długości przewodu lufy - 52 kalibrów) został określony na ponad 50 km, co stanowi przeskok o około 10 km względem większości innych typów amunicji o dużej donośności. Dodajmy, że K9A1 jest pierwszym nieamerykańskim systemem artyleryjskim, który strzelał z amunicji XM1113, przeznaczonej także dla dział M109A7 i przyszłych XM1299 US Army. Przedstawiciele US Army podkreślają, że system K9A1 jest szeroko używany przez kraje sojusznicze, które mogą być zainteresowane zdolnością wykorzystania amunicji.
Pojazdy użyte w demonstracji są prezentowane na dorocznej wystawie 2022 AUSA w Waszyngtonie.
Czytaj też
K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów zapewniająca zasięg 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.
Czytaj też
W wersji K9A1 zmniejszono liczbę ładowniczych do 1, co spowodowało ogólną redukcję załogi do 4 osób. W sierpniu br. MON podpisał umowę wykonawczą z firmą Hanwha Defense na dostawę 212 tych haubic wraz z amunicją oraz pakietami logistycznym i szkoleniowym dla Wojska Polskiego, w latach 2022-2026, za kwotę 2,4 mld USD. Będą one wyposażone w polski system kierowania ogniem Topaz.
Zeet
Ilekroć czytam, że coś strzelało z rakiet albo z amunicji to mnie trzęsie. Po jakiemu to jest napisane? Haubica strzela amunicją, a strzela nią z lufy. Tak jak strzela się z procy kamieniem. Podobnie rakietami można strzelać z wyrzutni (bo to wyrzutnia strzela rakietami). Nie strzela się z rakiet. Co najwyżej można strzelić z bata - najlepiej komuś w miejsce, gdzie plecy tracą swój szlachetny charakter - może wtedy zapamięta, co i jak z tym pisaniem.
QVX
Jeszcze nic nie wiadomo. ..
Mirek100
,Mimo posiadania swojej, sprawdzonej haubicoarmaty do której brakuje automatu ładowania bo MON takowego nie chciał kupujemy inne od Koreańczyków wraz z licencją na produkcję u siebie. Ciekawe czy skończy się to tak jak z Rosomakami?
QVX
Pisałem o ERCA vs K9A3.
nyx
@Mirek100 - krytykować jest łatwo w dodatku pomijając istotne fakty - jak np. ten że kilka dobrych lat do tyłu nikt nie myślał o wojnie z Rosją, a już na pewno nie o wygraniu takiej wojny i nie wiedział jakie dokładnie będą potrzeby. Wobec czego linia produkcyjna Kraba została skonstruowana tak żeby w ciągu 5-6 lat zapewnić realizacje kontraktu dla WP i jakoś zarobić na badania nad borsukiem i linią produkcyjną dla niego.... a w tym czasie przecież w HSW powstała wieża do Raka i wieża Zssw-30 wtedy po prostu inaczej się myślało bo nie miało się tych doświadczeń co ma się teraz. Teraz po kilku miesiącach wojny Ukrainy z Rosją okazało się że Rosję można pokonać posiadając nowoczesne uzbrojenie i linie produkcyjne nadążające za stratami na froncie.
Valdi
Przypomnijmy zestaw K9 🦀🦀 K10 jest teraz prezentowany na AUSA 2022 gdzie przyjechał z poligonu testowania XM113 . Gdyby nie Program ERCA czyli haubica XM1299 z lufą kaliber 58 to K9A3 miałby szansę
sebaa
No i ?? pełna licencja wymiana armaty na swoja z lufa 58 kalibrów tak teoretycznie :) stać ich na to i po co coś wymyślać na nowo jak można mieć coś za pol darmo bo ktoś już wymyślił :)