Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Armie i zbrojeniówki współpracują ws. K9. Wśród uczestników Polska

Polska haubica K9A1
Polska haubica K9A1
Autor. mł. chor. Daniel Wójcik

W Finlandii odbywa się trzecie spotkanie klubu użytkowników haubic K9, skupiającego państwa NATO i Australię. Wśród kilku uczestników tej organizacji jest Polska, reprezentowana nie tylko przez Siły Zbrojne RP, ale i stronę przemysłową, czyli Hutę Stalowa Wola

Trzecie spotkanie „K9 user klub” ma miejsce w stolicy Finlandii, będącej od niedawna członkiem NATO – w Helsinkach, poprzednie miały miejsce w Korei Południowej i Norwegii w latach 2022 i 2023. Uczestniczą w nim przedstawiciele sił zbrojnych sześciu państw, które zakupiły haubice K9, czyli Republiki Korei, Finlandii, Norwegii, Estonii, Polski oraz Australii.

Reklama

Co ciekawe, do spotkania dołączyła też, jako obserwator, armia Stanów Zjednoczonych. Wcześniej haubicę K9A1 przetestowano z powodzeniem z amerykańską amunicją oraz modułowymi ładunkami miotającymi. W trakcie wydarzenia Hanwha Aerospace poinformowała o planie utworzenia w Europie centrum ds. części zamiennych haubic K9.

Fińska armatohaubica samobieżna K9FIN Moukari.
Fińska armatohaubica samobieżna K9FIN Moukari.
Autor. Maavoimat

W spotkaniu uczestniczą również przedstawiciele partnerów przemysłowych, w tym fińskiej firmy Millog, zajmującej się wsparciem eksploatacji tamtejszych K9, polskiej Huty Stalowa Wola, która produkuje podwozia K9 na licencji w ramach haubic Krab i jest przewidziana do licencyjnej produkcji haubic K9PL, a także kanadyjskiej firmy Soucy i holenderskiej Van Haltern.

Reklama

W trakcie spotkania prowadzone są prezentacje dotyczące doświadczeń poszczególnych użytkowników z wykorzystania haubic rodziny K9. Działa te są w służbie liniowej w Republice Korei, Finlandii, Norwegii, Estonii, Polsce (zarówno K9A1, jak i Krab ze spolonizowanym podwoziem K9), Indiach i Turcji (wariant T-155 Firtina). Dodajmy, że wykorzystujące spolonizowane podwozie K9 Kraby są również wykorzystywane bojowo na Ukrainie.

Autor. Hanwha Aerospace

Do wprowadzenia haubic K9 przygotowuje się już Australia (kontrakt na wersję AS9 Huntsman podpisano w 2021 roku, planowana jest lokalna produkcja) oraz Egipt.

Reklama

Czytaj też

W trakcie spotkania przewidziane są rozmowy w sprawie efektywnego wykorzystania operacyjnego, szkolenia oraz wsparcia eksploatacji haubic K9, a także wizyta w fińskiej bazie jednostki wykorzystującej te działa oraz centrum wsparcia eksploatacji firmy Millog. Hanwha Aerospace podkreśla w komunikacie, że już ogłoszono plan utworzenia europejskiego centrum części zamiennych. Ponadto, agencja DAPA przeprowadzi prezentacje dotyczące przyszłych wersji haubicy K9, czyli K9A2 z zautomatyzowanym systemem ładowania oraz K9A3 z lufą o długości 58 kalibrów i jeszcze bardziej zwiększonym stopniem wykorzystania technologii automatycznych i autonomicznych.

Wiceprezes Cho Sang-hwan, szef grupy biznesowej obsługi technicznej, napraw i przeglądów (MRO) w Hanwha Aerospace, powiedział: „Hanwha Aerospace priorytetowo traktuje dostarczanie odpowiednich rozwiązań krajom-użytkownikom K9, aby zapewnić stabilną eksploatację i obsługę samobieżnych armatohaubic K9. W związku z tym jesteśmy całkowicie zaangażowani w oferowanie najbardziej efektywnych rozwiązań wsparcia logistycznego dla naszych klientów.”

„Jesteśmy dumni, że Polska, wykorzystując swoje bogate doświadczenie w użytkowaniu armatohaubicy Krab na podwoziu K9, odgrywa wiodącą rolę w klubie” – powiedział Billy Boohwan Lee, szef Hanwha Aerospace Europe z siedzibą w Warszawie. „Jesteśmy całkowicie zaangażowani we wspieranie modernizacji polskiej artylerii poprzez budowanie silnych partnerstw z lokalnymi firmami obronnymi, a także polskim rządem i wojskiem”.

Czytaj też

Polska zakupiła koreańskie haubice K9A1/K9PL w 2022 roku, w związku z przekazaniem części posiadanych Krabów Ukrainie oraz przekierowaniem mocy produkcyjnych na dostawy dla Kijowa w ramach komercyjnego kontraktu na 54 działa, a także rozwojem strukturalnym Wojsk Rakietowych i Artylerii. Umowa ramowa przewiduje zakup do 672 haubic, z tego w 2022 roku zamówiono 212, w 2023 – 152 (z czego 146 w wersji K9PL z większą liczbą polskich komponentów). Dostarczono już 66 haubic, wszystkie z obowiązujących umów wykonawczych mają być przekazane do 2027 roku.

Obu umowom towarzyszyły pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz dostawy amunicji, a w ramach drugiej przekazano dodatkowo elementy wsparcia eksploatacji. Polskie haubice K9A1/K9PL będą działać w tym samym systemie wsparcia logistycznego co Kraby, współpracując z wszystkimi pozostałymi elementami modułu ogniowego dostarczonymi przez polski przemysł (wozy dowodzenia, rozpoznawcze, logistyczne). Umowę ramową na dostawę dużej liczby elementów modułów ogniowych podpisano w końcu 2023 roku.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Franek Dolas

    K2 Ma dwie ważne zalety jest najtańsza i najbardziej dostępna. Jeżeli chodzi o wartość bojową to może jest trochę gorsza od Kraba czy PZH2000 ala cały czas jest bardzo dobra a przede wszystkim lepsza od tego co mają Rosjanie.

    1. mick8791

      Misiu chyba chodziło Ci o K9...

  2. Książę niosący na plecach białego konia

    K9 ma bardzo słabą obronę. W szczególności boki i góra są łatwo niszczone przez drony i Panzerhewitz. Z tego powodu rozwinięte kraje Azji, które najlepiej rozumieją Koreę Południową – Japonia, Tajwan, Singapur, Malezja i Brunei – nie kupują jej. Aby to wynagrodzić, trzeba odwołać się do przykładów Moskwy i Jerozolimy i jak najszybciej przymocować do K9 najlepsze łóżka, cegły i worki z piaskiem.

  3. Tukan

    Polska buduje swój model gospodarczy na wzór Korei Płd. Stąd tak duża kooperacja z Koreą (CPK, elektrownia jądrowa, firmy zbrojeniowe, centrum Samsunga). Koreańcy happy bo pchają towar, Polska happy bo w dobrej cenie dostaje niezły towar + transfer technologii. Krab to przykład udanej współpracy. Teraz czekam na CPK i jądrówke, w planach też udział w projekcie samolotu nowej generacji. I tak na marginesie: w Korei chrześcijanie to największa grupa religijna, na drugim miejscu są buddyści.

    1. RAF

      Tukan@ Budowala. Zmienil sie rzad i juz nie buduje. Nie bedzie tez CPK.

    2. wert

      Polska akumuluje kapitał w Czebolach? Rozwija zakupioone licencje? Trzyma monopole twardą ręką? Ma własne banki? Blokuje import i popiera krajową produkcję? Próbowała ale POlaczkom to przeszkadzało

  4. ALBERTk

    Możecie mówić co chcecie ale to jest, obiektywnie, najlepsza haubica na świecie. Bez K9 nie byłoby Kraba.

    1. Odyseus

      Krab to tylko składak wieża Brytyjska , podwozie Koreańskie - po Naszych przeróbkach oczywiście co i tak nie zmienia faktu że jest to cały czas tylko składak , ostatnim co w Polsce zostało opracowane z wozów bojowych to był Anders po czym został zaorany , no przepraszam teraz jest Borsuk ale co z nim robią to nikt nie wie

    2. Chyżwar

      Nic z tych rzeczy. Krab jest lepszy pod kilkoma względami. Poza tym jeden i drugi AHS to dobra broń. Ale na dziś. Na szczęście w przypadku zaniedbywanej od dekad artylerii rakietowej jest inaczej ponieważ zarówno koreańskie jak i amerykańskie MLRSy są dobre nie tylko na dziś, ale także na jutro.

    3. szczebelek

      Opozycja by stać się władzą posługuje się demagogią by nawet w oczywistych sprawach jakoś się odróżnić od rządzących.

Reklama