Czarne Pantery płyną do Polski ze wsparciem

Autor. Dowództwo Generalne / X
W Korei Południowej trwa załadunek zamówionych przez Polskę armatohaubic K9A1, czołgów K2GF oraz modułów wyrzutni dla systemów Homar-K. Oprócz nich dostarczone zostaną pakiety części zamiennych do wspomnianych typów pojazdów.
Opisywana dostawa koreańskiego sprzętu dla Polski dotyczy kolejnych dziewięciu czołgów K2GF (Black Panther), dziewięciu armatohaubic K9A1 oraz nieokreślonej liczby modułów K239 Chunmoo dla systemów Homar-K. Oprócz tego wraz z nimi do naszego kraju dostarczone mają być pakiety części zamiennych do nich, co jest warte pokreślenia zważywszy na to jakie problemy miała np. Norwegia ze swoimi K9 Vidar. Dostawa sprzętu będzie zrealizowana w dwóch polskich portach, czyli Świnoujściu i Gdyni za około 40 dni (chociaż termin ten trzeba brać zawsze z pewnym dystansem zważywszy na liczbę zmiennych mogących spowolnić ją).
Dotychczas do Polski dotarło 110 z 180 zamówionych czołgów K2GF, których liczba ma się docelowo zwiększyć za sprawą kolejnego kontraktu połączonego z pozyskaniem ulepszonej wersji K2PL. Pozostałe 70 egzemplarzy ma być dostarczonych do końca tego roku. W przypadku artylerii rakietowej dostarczonych zostało przynajmniej 90 modułów wyrzutni dla Homara-K (z łącznie zamówionych 290), zaś w pełni zintegrowanych i przekazanych do wojska jest przynajmniej 50 sztuk. Jeżeli chodzi o armatohaubice K9A1, to dotychczas na polskiej ziemi znalazły się przynajmniej 144 sztuki, z łącznie kupionych 218 (212+6).
K2 Black Panther to czołg podstawowy z Republiki Korei produkowany przez Hyundai Rotem Company. Pojazd ma trzyosobową załogę: kierowcę, działonowego i dowódcę. Uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa CN08 kalibru 120 mm z lufą o długości 55 kalibrów (6,6 metra). Zapas amunicji wynosi 40 naboi 120 x 570 mm, z których 16 znajduje się w automacie ładowania w tylnej niszy wieży, a 24 ulokowano w kadłubowym magazynie po prawej stronie stanowiska kierowcy. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy M60E2 kal. 7,62 mm. Uzupełnienie stanowi umieszczony na stropie wieży wielkokalibrowy karabin maszynowy K6 (licencyjny M2 Browning) kal. 12,7 mm.
W zależności od partii produkcyjnej w czołgach zastosowano różne silniki. Pierwsze seryjne pojazdy napędzał niemiecki silnik wysokoprężny MTU MT 883 Ka-501 o mocy 1500 KM, który produkuje na licencji koreańska firma STX Engine. Począwszy od drugiej serii zastosowano południowokoreański motor HD Hyundai Infracore (dawniej Doosan Infracore) DV27K o identycznych osiągach. W obu przypadkach za przeniesienie napędu odpowiada przekładnia Renk HSWL 295 TM. Trwają prace nad wdrożeniem do produkcji koreańskiej przekładni SNT Dynamics EST15K. Oba zespoły napędowe umożliwiają rozpędzenie ważącego 55 ton czołgu do prędkości maksymalnej 70 km/h. Obecnie jedynymi użytkownikami tych maszyn są Republika Korei oraz Polska.

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez przedsiębiorstwo Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Obsługa składa się z pięciu kanonierów: dowódcy, celowniczego, ładowniczego, amunicyjnego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica CN98 kalibru 155 mm z lufą o gwintowanym przewodzie i długości 52 kalibrów (ok. 8 metrów). Działo umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku odłamkowo-burzącego z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z dalekonośną amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km. Zapas środków bojowych wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających.
K9 napędza produkowany na niemieckiej licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie własnej 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg operacyjny 480 km. Wkrótce do służby wejdzie też alternatywny zespół napędowy z koreańskim silnikiem STX SMV 1000 o tożsamych osiągach. Z obiema jednostkami parowana jest automatyczna przekładnia Allison X1100-5A3. Obecnie K9 różnych wariantów służą w krajach takich jak Korea Południowa, Turcja, Polska, Indie, Norwegia, Estonia, Egipt, Finlandia i Australia. W przyszłości do grona użytkowników dołączą także Rumunia i Wietnam.

Autor. szer. Sebastian Żądło/18. Pułk Artylerii
Homar-K to spolonizowany rakietowy system artyleryjski K239 Chunmoo, w którym podwozie bazowe w postaci samochodu ciężarowego Doosan 8x8 z opancerzoną kabiną uległo wymianie na rodzimej produkcji Jelcza w układzie 8x8. Za przedziałem załogi umieszczono dwa kontenery z pociskami rakietowymi, w każdym można przenosić m.in. sześć kierowanych rakiet kalibru 239 mm o donośności około 80 km lub jeden pocisk balistyczny o donośności około 290 km. Trwają też prace nad integracją z wyrzutnią rakiet kal. 122 mm używanych przez, chociażby systemy WR-40 Langusta czy BM-21 Grad. Poza tym z kontenerów transportowo-startowych można strzelać niekierowanymi pociskami kal. 131/227 mm. W trakcie opracowywania są kolejne efektory rakietowe o zasięgu rażenia 150-200 km.
Homar-K otrzymał także Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz pozwalający na wpięcie spolonizowanego Chunmoo w obecnie używany przez polskich artylerzystów system kierowania ogniem i zarządzania polem walki, który pod względem możliwości jest rozwiązaniem najwyższej klasy. Spolonizowaną wyrzutnię zintegrowano także z cyfrowym system komunikacji Fonet. W przyszłości Homar-K może otrzymać całkowicie nowe podwozie w postaci samochodu ciężarowego Jelcz 883.5 (obecnie jest to Jelcz 882.57).

Autor. st. szer. Anna Trypuć / 1. Mazurska Brygada Artylerii
Essex
No potega! W razie eojny czesci przyplyna po 40 dniach!!! To chyba juz po wojnie.....
Takijeden
Ukraina miała upaść w trzy dni, wojna trwa już trzy lata.
DanielZakupowy
Takijeden I teraz proste porównanie: Ile czołgów w tym czasie wyprodukowała Korea Południowa, a ile Niemcy. Pytanie - to skąd szybciej będą części, z Niemiec czy. Koreii? XD
mogilno57
26 marca była dostawa z Korei. Nie podano ilości. Ktoś wie co przypłynęło?
Lukas
Czym będą się bronić przed dronami fpv? Będą je zakłócać czy zestrzeliwywać a może będą się żarliwie modlić
Takijeden
Zagłuszarkami i zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia.
MAXPL
Ale więcej jak te 212 czy 218 k9 bym się nie spodziewał bo od kiedy się zmienił rząd to temat produkcji k9 w polsce ucichł całkowicie
szczebelek
Przecież MON i MF zatwierdziło też umowę wykonawczą na kolejne 160 sztuk K9 podpisaną w grudniu 2023
Essex
A co ma fo tego umowa??? Piszemy o fabryce...masz umowe na fabfyke??? Moze masz umowe na ptodukcje czesci??? Nie????
pomz
Ciekawe ile czasu zajalby transport droga klejowa przez Kore Polnocna, Chiny i rosje? oczywiscie tak teoretycznie :))))
mick8791
Byłoby dłużej.
Essex
O jakies 2 gora 3 godziny
Franek Dolas
Gdyby nie zakupy MB w Koreii i USA to nie mielibyśmy niczego. Ciekawe ile z tego sprzętu jest już w jednostkach gotowych do użycia?
reneyvan
Czy K 2 i K9 mają klimatyzację?
TasJI
Tak, to prawda. Najważniejszą rzeczą było urządzenie ciśnieniowe... Potrzebowaliśmy sprzętu do radzenia sobie z atakiem nuklearnym (wpływy rosyjskie) i atakiem biologicznym. Musieliśmy również zainstalować klimatyzację.
Szwejk85/87
Bardzo dobre wieṣ̌ci ! Co ciekawego w programie K2pl ? Kiedy umowa ?
SZAKAL
Polska już kupiła 366 ABRAMSÓW i 180 K2 a planuje zakup 180 k2 i 80 wozów towarzyszących . Mamy imponującą ilość czołgów a nie wiemy czy wojsko jest w stanie je przyswoić. Ponoć trwają prace nad zmniejszeniem ilości wozów w batalionie do 44 z pierwotnych 58. Nie wiemy ile czołgów będziemy potrzebować w przyszłości w jednostkach pancernych i zmechanizowanych i jaka będzie ich struktura. Pomysł produkcji dodatkowych setek czołgów K2 może być chybiony tym bardziej ,że K2PL ma kosztować 17 milionów $ wobec ceny K2 w wysokości 9 milionów $ dla armii koreańskiej . Produkcja dla naszego wojska może być zbyteczna a na eksport zbyt droga
user_1076044
Dzięki panu Błaszczakowi jest ten sprzęcior 💪
mick8791
Tak, dzięki Błaszczakowi jest ten sprzeęcior, bez offsetu, bez transferu technologii, bez serwisu i wsparcia w Polsce! Co więcej bez produkcji w Polsce gdzie chociażby Australia i Rumunia kupując znacznie mniejsze ilości taką produkcję bez problemu dostały! Co więcej dzięki Błaszczakowi zamiast produkować polskie Kraby kupujemy koreańskie (gorsze) K9!
radziomb
przeciez Blaszczak zalatwiil transfer technologii K2, rakiety do chumoo? troche to trwa ale trzymajmy sie faktow. ps nie jest jego fanem
DanielZakupowy
mick8791 "Rumunia kupując znacznie mniejsze ilości taką produkcję bez problemu dostały..." Ale co Rumunia będzie 'produkowac' wg ciebie? Lufy, silniki, przekładnie, może korpusy? Będą mieli linię produkcyjną K9 dla 54 szt? XD
TasJI
625 / 5,000 Oto nagranie z 11 kwietnia 2025 r. I spodziewam się, że zajmie to ponad 50 dni, podobnie jak dwie ostatnie dostawy. Homar-K prawdopodobnie trafi do portu w Świnoujściu. Powinno być tak, jak pokazano na nagraniu. Wydaje się również, że będzie to pierwsza część, która zostanie zamontowana na podwoziu Jelcza... Było ich 9. Myślę, że zostanie przetransportowany odpowiednik 9 Homar-K. Innymi słowy... 1. Mówi się, że norweskie wojsko ma nowe zapotrzebowanie na 24 K9 i czeka na zatwierdzenie przez norweski parlament. 2. Aby zwiększyć produkcję K9, Hanwha Aerospace ma podwoić swoje obecne moce produkcyjne i potroić je do czerwca 2025 r.
mick8791
Co to za bzdury?
TasJI
Dlaczego tak jest?
radziomb
czy zatem powinnismy dac podziekowania dla Kim Ir Sena i Kim dzong Una? bo kazdy zdaje sobie sprawe ze to niestety dzieki korei polnocnej .. korea poludniowa uzbraja sie po zeby a taka Kanada, Francja nie produkuje juz czolgow.. dlaczego? no nie potrzebuja
xdx
Nowoczesny sprzęt nie da się oszukać jak stare Leo2a4 gdzie mogło się jeźdźic dopóki funkcjonuje. Im bardziej nowoczesny sprzęt tym lepsze trzeba mieć zaplecze i tego się nie przeskoczy
Future
Szkoda ze nie mamy offsetu. Za tak duże zamówienie byłoby dużo miejsc pracy. I fabryka na miejscu. Rumunia dostała fabrykę i centrum operacyjne za 80 sztuk K9. To pokazuje ile było do ugrania. Niestety łapówka zwyciężyła. Szkoda że nikt nie rozlucza takiego działania.
user_1060524
Konkretnie jaka łapówka gdzie, kiedy ile od kogo i dla kogo? Skoro masz wiedzę to złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
szczebelek
Nie pomyślałeś, że Rumunia dostała fabrykę, bo w Polsce nie powstała, a Koreańczycy chcieli swój przyczółek w UE
DanielZakupowy
Future Ale u nas jest już fabryka :)
KrzysiekS
K2GF czy K2PL potrzebuje przede wszystkim ASOP przeciwko PPK ale i też dronom. bardziej niż dodatkowe opancerzenie przeciwko innemu czołgowi.
Buczacza
Kto by pomyślał na początku lutego 22, że na początku 25. Polska będzie miała najwięcej nowoczesnych czołgów. W Europie cywilizowanej i tej nie... I to wszystko dzięki mosskowi.
XXL
A miało być tak pięknie. Miało to wszystko być produkowane w Polsce , miała być licencja na amunicję i rakiety, Miały być fabryki w Polsce. Co znowu poszło nie tak ?