Reklama

Geopolityka

Niemcy zatrzymali podejrzanego ws. zamachu na autobus

Fot. Renardo la vulpo/CC BY-SA 4.0
Fot. Renardo la vulpo/CC BY-SA 4.0

W związku z wtorkowym zamachem bombowym na autobus z drużyną piłki nożnej Borussia Dortmund niemiecka policja zatrzymała podejrzanego o ten czyn islamistę - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratury federalnej z siedzibą w Karlsruhe. 

Dodała, iż dokonano przeszukania mieszkań zatrzymanego oraz mającego także islamistyczne zaplecze innego podejrzanego w tej sprawie. Obecnie rozważa się wystąpienie do sądu o nakaz aresztowania zatrzymanego.

Rzeczniczka mówiła o terrorystycznym podłożu czynu, ale wydanie ostatecznej opinii w tej sprawie nie jest na razie możliwe.

Według rzeczniczki w zamachu użyto trzech ładunków wybuchowych z metalowymi gwoździkami, jeden z nich wbił się w autobusie w zagłówek fotela. Zasięg eksplozji wynosił ponad sto metrów. Badania kryminalistyczne mają wyjaśnić, jakiego materiału wybuchowego użyto i jak skonstruowane były zapalniki. Dokładne motywy czynu są na razie niejasne. 

Jak podała rzeczniczka, na miejscu zamachu znaleziono trzy listy z deklaracją sprawstwa o identycznej treści. Wskazuje ona na możliwość inspiracji islamistycznej. Tekst żąda między innymi wycofania niemieckich samolotów wielozadaniowych Tornado z działań w Syrii i zamknięcia bazy lotniczej USA w Ramstein w Niemczech. Eksperci zbadają tekst w szczególności pod kątem wiedzy o islamie. 

Według wstępnych ocen wątpliwa jest autentyczność umieszczonej na portalu internetowym linksunten.indymedia.org deklaracji sprawstwa, sugerującej lewicowo-ekstremistyczne motywy czynu.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

 1. Afgan

  Myślę że jakikolwiek komentarz jest tu już zbędny. Pozostaje jedynie pytanie, jak długo Niemcy zamierzają obecny stan rzeczy tolerować, bo w tej chwili nie robi się nic aby zwalczać islamski ekstremizm i wszelkie działania są pozorne.

  1. Gall Anonim

   No co ty? Lewicowy rząd, w którym kanclerzem jest była enerdówka, a za sprawy zagraniczne odpowiada lewicowiec Sigmar Gabriel NIGDY nie przyzna, że polityka nastawiona na wielokulturowość to błąd. Dla nich poprawność polityczna jest ważniejsza niż takie "błahostki" jak bezpieczeństwo obywateli.

  2. Marek

   Ale to nie był żaden terroryzm, tylko prace doświadczalne nad metodą pielęgnacji żywopłotów przy pomocy materiałów wybuchowych i gwoździ. Przyjechało tam przecież dużo wykształconych inżynierów, chętnych do wniesienia wkładu w gospodarkę. Przypuszczam więc, że podobnych prac doświadczalnych niebawem będzie w Niemczech wiele więcej.

Reklama