Geopolityka

Senat zatwierdził Ginę Haspel na stanowisku dyrektora CIA

Fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Amerykański Senat stosunkiem głosów 54 "za" do 45 "przeciw" ostatecznie zatwierdził w czwartek Ginę Haspel na stanowisku dyrektora CIA. 61-letnia Gina Haspel jest siódmą osobą i pierwszą kobietą w 70-letniej historii tej agencji, która obejmuje jej stery.

Wynik czwartkowego głosowania w Senacie nie był zaskoczeniem, ponieważ wcześniej - w środę - Gina Haspel związana z amerykańską agencją wywiadowczą od roku 1985, stosunkiem głosów 10 "za" do 5 "przeciw", otrzymała pozytywną rekomendację Senackiej Komisji Wywiadu. Z reguły całość stuosobowego amerykańskiego Senatu głosuje zgodnie z rekomendacją wydaną przez odpowiednią komisję oceniającą kandydatów na ważne stanowiska państwowe.

Podczas głosowania, za zatwierdzeniem kandydatury Giny Haspel głosowało 54 senatorów, w tym sześciu senatorów z Partii Demokratycznej. Poparcia dotychczasowej wicedyrektor Agencji udzielił m.in. wiceprzewodniczący kluczowej w zatwierdzeniu tej nominacji Senackiej Komisji Wywiadu, senator Mark Warner - demokrata ze stanu Wirginia.

Przeciw zatwierdzeniu Giny Haspel na stanowisku dyrektor CIA głosowało 45 senatorów, w tym dwóch republikanów. W głosowaniu nie wziął udziału republikański senator John McCain, który przechodzi chemioterapię po wykryciu u niego raka mózgu. Senator McCain podczas dyskusji nad zatwierdzeniem nominacji Haspel powiedział, że gdyby uczestniczył w posiedzeniu, głosowałby przeciw, z powodu roli jaką Haspel odegrała jako szefowa tajnego więzienia CIA w Tajlandii, w roku 2002. Osoby podejrzane o działalność terrorystyczną i przetrzymywani tam terroryści byli poddawani tzw. “rozszerzonym przesłuchaniom”, które zdaniem krytyków CIA były torturami niezgodnymi z Konwencją Genewską.

Gina Haspel podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu i w liście do senatora Marka Warnera - najwyższego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej w tej komisji - zapewniła, że w przypadku zatwierdzenia na stanowisku dyrektor CIA nie pozwoli na stosowanie tortur.

Zwolennicy kandydatki prezydenta Trumpa do objęcia funkcji szefowej CIA - wśród nich wszyscy żyjący byli dyrektorzy CIA - podkreślali 33-letnie doświadczenie Giny Haspel w działalności wywiadowczej, jej rolę w walce z Państwem Islamskim i Al Kaidą oraz ponadpartyjne poparcie, jakie uzyskała podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu.

Nowa dyrektor CIA rozpoczęła służbę w tej największej z 13 amerykańskich agencji wywiadowczych w roku 1985. Przez większość swojej kariery była związana z wydziałem tajnych operacji CIA. Po objęciu przez Mike’a Pompeo, poprzedniego dyrektora CIA, funkcji sekretarza stanu, Gina Haspel od 26 kwietnia pełniła obowiązki dyrektora CIA, formalnie pozostając na stanowisku wicedyrektora Agencji.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. hym

    gratulacje