Reklama

Geopolityka

Afganistan: Rosyjskie dostawy broni dla talibów?

Fot. Lt.j.g. Joe Painter/Wikimedia/CC BY 2.0
Fot. Lt.j.g. Joe Painter/Wikimedia/CC BY 2.0

Talibowie otrzymali broń, która mogła być dostarczona przez rosyjski rząd - poinformowała stacja CNN. Według stacji talibowie otrzymali broń, która mogła być dostarczona przez rosyjski rząd. Dowodem mają być filmy pokazujące uzbrojenie afgańskich bojowników. Od marca władze USA ostrzegają przed zwiększonymi wpływami Moskwy w Afganistanie. 

Filmy pokazują talibów z bronią automatyczną i maszynową, w tym karabinami typu Kałasznikow, bez informacji na temat pochodzenia uzbrojenia. Dwie grupy islamistycznych bojowników, jedna na północy i jedna na wschodzie kraju, przyznają się do posiadania broni, która według nich została dostarczona przez Rosjan.

Na pierwszym z filmów grupa z Heratu wymachuje karabinami, które - jak twierdzą - zostały zabrane konkurencyjnej grupie talibów. "Ta broń była przekazana bojownikom Mullaha Haibatullaha przez Rosjan za pośrednictwem Iranu" - powiedział jeden z przedstawicieli grupy z Heratu. "Rosjanie dają im broń, by walczyli z Państwem Islamskim (IS) w Afganistanie, ale używają jej także przeciwko nam" - dodał.

Drugi film został nakręcony w pobliżu Kabulu i pokazuje zamaskowanego bojownika z bronią. Talib twierdzi, iż nie zapłacił za broń (jak zaznacza CNN, bojownicy często płacą za broń opium) oraz że jego grupa otrzymała wojskową dostawę przez tadżycką granicę. "Te karabiny zostały do nas dostarczone ostatnio" - stwierdził bojownik na filmie. "Są zrobione w Rosji i to bardzo dobry sprzęt" - dodał.

Po analizie filmów eksperci z centrum badawczego Small Arms Survey stwierdzili, że nie przedstawiają one bezpośrednich dowodów wiążących broń z Rosją. Ich zdaniem uzbrojenie nie jest ani szczególnie współczesne czy rzadkie, a niektóre z jego części, np. celowniki optyczne, są produkcji chińskiej i można je kupić w internecie. Benjamin King ze Small Arms Survey zaznacza, że "broń nie ma znaków producenta w miejscach, gdzie powinna je mieć".

Amerykańscy generałowie od kilku miesięcy wyrażali zaniepokojenie próbami zbrojenia talibów, jednak - jak wskazuje CNN - "obrazy potwierdzające te obawy nie były łatwe do zdobycia".

Zobacz także: Sukces polskich specjalsów w Afganistanie. Warszawa zwiększa zaangażowanie [Defence24.pl TV]

Szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel wyraził w marcu przekonanie, że "Rosjanie szukają poszerzenia swoich wpływów w Afganistanie". "Myślę, że można przypuszczać, że oni (Rosjanie) dostarczają wsparcia talibom w postaci broni lub na inny sposób" - dodał. Z kolei w kwietniu dowódca wojsk USA w Afganistanie generał John Nicholson oznajmił, że "uzbrajanie czy usprawiedliwianie bojowników, którzy przeprowadzają ataki, (...) to nie jest najlepsza droga".

"Rosjanie przyznali, że utrzymują kontakty z talibami; my mamy mnóstwo raportów z różnych źródeł, że uzbrajają talibów (...) nie ma dymu bez ognia" - powiedział CNN rzecznik afgańskiego rządu Sedik Sediki. "To dlatego nasze służby wywiadowcze badają, jakie dokładnie wsparcie otrzymują bojownicy" - dodał.

Rzecznik przyznał, że Kabul otrzymał od Moskwy przeczącą odpowiedź na pytanie dotyczące wsparcia dla talibów. "Sprawa kontaktów Rosji z talibami jest czymś, co bardzo nas niepokoi. Nie akceptujemy kontaktu z podmiotami niepaństwowymi" - oświadczył Sediki.

Czytaj także: Amerykanie na wojnie z terrorem. „Złoty wiek” operacji specjalnych?

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło komentarza do artykułu, ale poprzednio nazywało oskarżenia o zbrojenie talibów "całkowitym kłamstwem", określając je jako temat zastępczy amerykańskiego niepowodzenia w Afganistanie. "Rosjanie rozmawiają z talibami tylko po to, by promować rozmowy pokojowe" - podało ministerstwo.

Według danych Waszyngtonu od zakończenia misji bojowej NATO w styczniu 2015 roku talibowie zdobyli wiele obszarów kraju i obecnie kontrolują co najmniej 43 proc. terytorium Afganistanu, mają tam swe wpływy lub spierają się z rządem o te obszary.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. Marek1

  Najtańsze nowe modele AK-47 CZ(czeskie) lub bułgarskie, czy chińskie można kupić na bazarach w Afganie za 100-150 $. Egzemplarze mocno zużyte 50-70 $. Dróg jakimi ta broń przybywa do Afganu są setki ...

 2. SZARIK

  Talibowie są największym zagrożeniem dla Rosji!!! Jeżeli zwyciężą w Afganistanie , to będą wspierać islamskich rebeliantów w krajach Azji Środkowej , czyli w rosyjskiej strefie wpływów. Prawdę mówiąc nie rozumiem dlaczego Amerykanie walczą z Talibami , skoro główna przyczyna konfliktu czyli wspieranie przez Talibów Al.-Kaidy, właściwie już nie istnieje. Al.-Kaida , jako międzynarodówka islamskich organizacji partyzanckich , praktycznie przestała już istnieć a jej bojownicy przeszli do ISIS . Talibowie walczą w Afganistanie z ISIS a USA i NATO nie mają żadnego powodu do wspierania reżimu w Kabulu przeciwko Talibom. Przejęcie władzy w Afganistanie przez Talibów miałoby katastrofalne skutki dla reżimów wspieranych przez Rosję w posowieckich krajach Azji środkowej i pozwoliłoby Zachodowi na sprawienie Rosji dużych kłopotów w jej strefie wpływów oraz odwróciłoby zainteresowanie Kremla od Ukrainy i krajów bałtyckich.

 3. Doktor

  "uzbrajanie czy usprawiedliwianie bojowników, którzy przeprowadzają ataki, (...) to nie jest najlepsza droga". Niemożliwe - a uzbrajanie ISIS i Al'Kaidy to za to cudowny środek aby uzyskać pokój na świecie? Dziwnym trafem, kiedy pojawia się coraz więcej dowodów na to, ze Amerykańska broń trafia do najbardziej radykalnych terrorystów, nagle pojawiają się "pewne informacje", które wskazują na to, ze Rosja dostarcza broń Talibom? Przypadek zapewnię.

  1. vvv

   USA dozbraja Kurdów a rebeliantów Arabia Saudyjska. Najwiecej ppk, karabinów, czołgów itp jest z rosji i iranu :)

  2. Rafal

   A gdzie te wpomniane dowody?

 4. Pilot

  Ktoś im tą broń daje. Dzięki Rosji, za 5 lat Taliby odbiją Kabul, a potem przez Kaukaz wejdą do Rosji.

  1. Tomasz

   Też tak prognozuję, wzmocnienie Talibów to jest najgorszy możliwy scenariusz. Staną się na tyle silni żeby przejąć władzę w Pakistanie, a potem w Afganistanie, a na tym nie poprzestaną. W końcu się to źle skończy dla Rosji i nie tylko.

 5. kow

  Jeśli Ameryka dozbraja pseudodemokratów w Syrii, Ukrainę to jak najbardziej Rosja powinna to robić...

  1. vvv

   USA dozbraja rebeliantów w Syrii? Ich uzbraja Iran i Arabia Saudyjska. USA nie dozbraja Ukrainy a powinna aby mogla sie obronić przed napaścią Rosji i jej wojskiem na okupowanej Ukrainie. Rosja wspiera organizacje terrorystyczne oraz zbrodniarza wojennego Assada

Reklama