Reklama

Geopolityka

Szydło i premier Iraku m.in. o bezpieczeństwie na Bliskim Wschodzie

Fot. Kancelaria Premiera
Fot. Kancelaria Premiera

Kwestie współpracy gospodarczej i polskiej pomocy humanitarnej oraz bieżąca sytuacja dot. bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu były tematami wtorkowej rozmowy premier Beaty Szydło z prezydentem Iraku Fuadem Masumem - poinformowała w komunikacie Kancelaria Premiera.

Prezydent Iraku przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą w Warszawie, w trakcie której spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. W związku z wizytą delegacji irackiej odbyły się także rozmowy plenarne, w których - jak poinformowała Kancelaria Premiera - wziął udział m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

"Podczas wizyty w Warszawie poruszone zostały m.in. kwestie współpracy gospodarczej i polskiej pomocy humanitarnej, a także bieżąca sytuacja bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu" - czytamy w komunikacie Kancelarii.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Iraku prezydent Duda powiedział, że Polska z uznaniem obserwuje działania władz Iraku i armii irackiej w przywracaniu pokoju oraz w walce z terroryzmem. Z kolei prezydent Fuad Masum dziękował za "ogromny wkład" polskich żołnierzy w tej walce. Zapewnił również, że w Iraku "mile widziani" są polscy przedsiębiorcy.

Zarówno Duda, jak i Masum, zadeklarowali starania o stworzenie samodzielnej polskiej ambasady w Bagdadzie, która obecnie mieści się w budynku ambasady Wielkiej Brytanii.

Na wtorek przewidziane jest również spotkanie prezydenta Iraku z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama