Reklama

Geopolityka

Szczyt NATO w agendzie rozmów Czaputowicza i Stoltenberga

Fot. Tymon Markowski/MSZ
Fot. Tymon Markowski/MSZ

Jak poinformowało MSZ, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiali w poniedziałek w Brukseli m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu Sojuszu i o polskich priorytetach związanych z tym wydarzeniem.

Jak przekazano w komunikacie polskiego ministerstwa, polskie priorytety na szczyt NATO, który odbędzie się w lipcu w Brukseli, dotyczą m.in. potrzeby dalszej, konsekwentnej kontynuacji umacniania bezpieczeństwa wspólnoty euroatlantyckiej oraz stabilizowania jej otoczenia.

Rozmowa dotyczyła ponadto "bieżącej agendy prac na forum NATO oraz przebiegu i stanu implementacji decyzji szczytu NATO w Warszawie" w 2016 roku.

"Są one postrzegane w Sojuszu jako kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej" – podkreślił szef polskiej dyplomacji, dodając, że w rozmowie ze Stoltenbergiem poruszony został też "temat pogłębiania tych decyzji i konsolidacji sojuszu wokół wspólnych wartości".

Było to kolejne spotkanie ministra z rządu Mateusza Morawieckiego z szefem NATO. W ubiegły poniedziałek ze Stoltenbergiem rozmawiał nowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który potwierdził zainteresowanie Polski przyjęciem jednego z nowych dowództw Sojuszu.

Wcześniej w poniedziałek Czaputowicz wziął udział w posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych na temat m.in. Libii i Bliskiego Wschodu, a w kuluarach odbył rozmowy z szefami MSZ Słowenii, Rumunii, Szwecji, Holandii, Austrii, Litwy i Chorwacji. Według źródła PAP jednym z poruszonych tematów była praworządność.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. SalomonC

    Podobno panowie nie rozmawiali o kwestii dowództwa NATO w Polsce?

Reklama