Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: PGZ głównym dostawcą dla armii; Terroryzm w Europie coraz bardziej banalny i brutalny; Niemieckie służby przygotowane na akty terroru; Przygotowania do zabezpieczenia ŚDM z uwzględnieniem doświadczeń z Nicei

Pojazd SPZR Poprad w pozycji transportowej – fot. PIT-RADWAR
Pojazd SPZR Poprad w pozycji transportowej – fot. PIT-RADWAR

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Zbrojeniowe zamówienia dla PGZ": Ministerstwo Obrony Narodowej postawi na uprzywilejowaną pozycję Polskiej Grupy Zbrojeniowej w wyścigu o kontrakty dla polskiego wojska. PGZ ma być gwarantem bezpiecznych dostaw oraz wsparciem systemu bezpieczeństwa państwa. Opozycja sprzeciwia się temu poglądowi, wskazując na brak konkurencyjności i wzrost cen.


Witold Pawłowski, Polityka, "Hybrydowy terroryzm": Zamachy Państwa Islamskiego są coraz bardziej banalne, ale za to skuteczne. Terroryzm ewoluuje, a razem z nim stosunek Francuzów do imigrantów. "31 -letni Bouhlel to nowy model: terrorysta hybrydowy, jak ich zaczęto we Francji nazywać po akcie Yassina Salhiego z zeszłego roku, który w podobnych okolicznościach życiowych z zimną krwią obciął głowę swojemu szefowi i jej zdjęcia wysłał do Syrii kolegom zwerbowanym przez Pl. Tu nie ma siatki spiskowców, kodowanych telefonów, materiałów wybuchowych, skomplikowanych przygotowań i scenariuszy. Banalność morderczego aktu z Nicei mogłaby nieść pocieszenie, że po ubiegłorocznej czarnej serii (146 ofiar) udało się zapobiec aktom terroru o bardziej profesjonalnym charakterze. To oznaka rosnącej słabości Pl (o topniejącym terytorium i wpływach) lub/i większej skuteczności służb."


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Niemcy pozostają dość bezpieczne": Atak młodego Afgańczyka w Niemczech, wzbudził wątpliwości czy niemieckie służby są gotowe na zagrożenie ze strony terrorystów z Państwa Islamskiego. Pomimo wszystko, niemieckie służby są dobrze przygotowane na ewentualne niebezpieczeństwo, dzięki dobrej koordynacji między poziomem federalnym a krajowym.


MK, Fakt, "Służby reagują na zamach w Nicei": W Polsce miał zostać przeprowadzony podobny atak jak w Nicei. "Polskie służby zmienią plany zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży - informuje Radio ZET. To efekt zamachu w Nicei, gdy ciężarówka wjechała w tłum, zabijając 84 osoby. [...] zamach z wykorzystaniem ciężarówki planowano w Polsce. Miało do niego dojść 31 lipca w Brzegach podczas papieskiej mszy. Terroryści zrezygnowali z ataku, i ale służby wolą dmuchać na i zimne. - Trzeba się zabezpieczyć, aby taki pojazd nie mógł i wjechać w tłum pielgrzymów ! - wyjaśniał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński"


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Na kwestiach bezpieczeństwa nie można oszczędzać": Wywiad z Mariuszem Szpikowskim, dyrektorem Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze. "Przewidujemy, że będą to przede wszystkim zorganizowane grupy pielgrzymów, z wielkimi wypchanymi plecakami. Dlatego ważna jest akcja edukacyjna. Chodzi o zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z pozostawionym bagażem lub tworzeniem się dużych skupisk ludzi. Będzie też dodatkowa obsada personalna, aby szybko i bezpiecznie przeprowadzić kontrole. Wiemy już dziś, że część pielgrzymów z uwagi na połączenie będzie obsługiwana na Lotnisku Chopina."


PAP, Nasz Dziennik, "Terrorysta z siekierą": Niemiecka policja zastrzeliła napastnika, który dokonał aktu terroru jako bojownik Państwa Islamskiego. "Cztery osoby zostały ciężko ranne, a jedna odniosła lżejsze obrażenia. Policja zastrzeliła napastnika. Dwie ranne osoby znajdują się w stanie zagrażającym życiu. 14 innych osób, które znajdowały się w pociągu, doznało szoku. Krótko przed godz. 21.00 Afgańczyk zaatakował pasażerów pociągu. Trzech z nich, turystów z Chin, zostało ciężko rannych, jeden odniósł lżejsze obrażenia. Po ataku napastnik wysiadł na najbliższej stacji - Heidingsfeld. Uciekając, ciężko zranił kolejną przypadkową ofiarę."

Reklama

Komentarze

    Reklama