Reklama

Siły zbrojne

USA zmniejszają liczbę żołnierzy w Iraku

Fot. Capt. Richard Ybarra/US Army
Fot. Capt. Richard Ybarra/US Army

Rzecznik irackiego rządu potwierdził w poniedziałek agencji Associated Press, że po ogłoszeniu w zeszłym roku przez władze w Bagdadzie zwycięstwa nad Państwem Islamskim (IS) Stany Zjednoczone zaczęły zmniejszać liczbę swych żołnierzy w Iraku.

AP informowała o tym, powołując się na zachodnie firmy pracujące dla wojska w Al-Asad - bazie lotniczej sił koalicji pod wodzą USA w Iraku. Według tych źródeł w ostatnim tygodniu dziesiątki żołnierzy amerykańskich z bronią i sprzętem przerzucano codziennie samolotami z Iraku do Afganistanu.

Rzecznik Saad al-Hadithi powiedział, że "bitwa przeciwko Daesz (Państwu Islamskiemu) zakończyła się, więc amerykańska obecność (wojskowa w Iraku) będzie zredukowana".

Associated Press podała, powołując się na anonimowych oficjeli irackich, że koalicja pod wodzą USA i rząd iracki osiągnęły porozumienie w sprawie zmniejszenia liczby żołnierzy w Iraku, po raz pierwszy od czasu, gdy ponad trzy lata temu rozpoczęła się w tym kraju wojna przeciwko IS.

Al-Hadithi podkreślił, że redukcja sił USA w Iraku jest "we wczesnej fazie" i nie oznacza rozpoczęcia całkowitego wycofania.

Rzecznik sił koalicji pułkownik Ryan Dillon, poproszony przez Associated Press o komentarz, powiedział, że wielkość tych sił w Iraku będzie "proporcjonalna do potrzeb" i określana w koordynacji z rządem irackim.

Reporter AP w bazie Al-Asad w zachodnim Iraku obserwował ruchy wojsk, zgodne z doniesieniami o redukcji liczby żołnierzy. Informatorzy agencji AP, którzy przekazywali te wiadomości zastrzegając sobie anonimowość, odmawiali przekazania dokładnych danych dotyczących tej redukcji.

AP pisze, powołując się na iracką osobistość oficjalną z otoczenia premiera Hajdara al-Abadiego, że zgodnie ze wstępnym porozumieniem między Bagdadem a Waszyngtonem wycofanych zostanie 60 proc. żołnierzy USA znajdujących się obecnie w Iraku. Oznaczałoby to, że pozostanie w Iraku ok. 4 tys. żołnierzy amerykańskich, którzy będą szkolić Irakijczyków.

W opublikowanym w listopadzie 2017 roku raporcie Pentagonu podano, że w końcu września w Iraku było 8892 żołnierzy amerykańskich. Naloty amerykańskie na pozycje IS w Iraku rozpoczęły się w sierpniu 2014 roku. Dżihadyści kontrolowali wtedy prawie jedną trzecią irackiego terytorium. W grudniu ubiegłego roku Bagdad ogłosił zwycięstwo nad IS.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. polacy

  GAZOCIAG NORD STREAM---ZACZNIE DZIAŁAĆ W MARCU 2018 ROK!!!!!!!!!! NAJPÓŹNIEJ SOBIE!!!!!!!!!!!

 2. Zeus

  Czy znaleźli już tą broń chemiczną oprócz złóż ropy ?

 3. Piter

  No to gdzie ich teraz przerzucą?

 4. detektor propagandy

  Kolejny fakenews. Irakijczycy nie chcą żadnych amerykańskich żołnierzy, tym bardziej szkolących. USA po prostu okupuje Irak i te 4 tys. są do okupacji a nie \"szkolenia Irakijczyków\".

Reklama