Reklama

Siły zbrojne

Tajwan: poborowi posłużą dłużej [AKTUALIZACJA]

Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen ogłosiła we wtorek plan przedłużenia obowiązkowej służby wojskowej z obecnie obowiązujących czterech miesięcy do roku, potwierdzając tym samym informacje przekazywane wcześniej przez lokalne media.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak wskazała Tsai na konferencji prasowej, przedłużona służba wojskowa będzie wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku. Dodatkowo rząd zdecydował się na podniesienie miesięcznego żołdu poborowych z obecnych 6510 dolarów tajwańskich (925 złotych), do 26 307 TWD. Zreformowany ma też zostać plan szkolenia poborowych urodzonych po styczniu 2005 roku.

„Muszę przyznać, że była to niezwykle trudna decyzja. Jednak jako prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych mam niezbywalny obowiązek chronić bezpieczeństwo narodowe, troszczyć się o narodowy interes, zapewnić Tajwanowi wieczne trwanie oraz zagwarantować wolny i demokratyczny sposób życia przyszłym pokoleniom" - powiedziała Tsai.

Reklama

Czytaj też

Dodała, że „ekspansja Chin nadal wpływa na porządek międzynarodowy, zagraża pokojowi i stabilności w regionie oraz wpływa na stosunki w cieśninie. W szczególności po sierpniowych ćwiczeniach wojskowych Chin, nacisk na Tajwan stał się jeszcze bardziej widoczny".

Dalej prezydent zapewniła, że „nikt nie chce wojny - ani tajwański rząd, ani naród (Tajwanu), ani społeczność międzynarodowa (...). Tajwan stoi na linii obrony globalnej demokracji przed ekspansją autorytaryzmu. Tylko przygotowując się do wojny, możemy uniknąć wojny i tylko będąc w stanie walczyć, możemy powstrzymać wojnę".

Według prezydent Tsai obecny system wojskowy, w tym szkolenie rezerwistów, jest nieefektywny i niewystarczający, aby poradzić sobie z rosnącym zagrożeniem militarnym ze strony Chin, zwłaszcza jeśli przypuszczą one szybki atak na wyspę. W planach, jak zapowiedziała prezydent, jest by poborowi przeszli bardziej intensywne szkolenie, w tym ćwiczenia strzeleckie, instruktaż bojowy używany przez siły amerykańskie i operowanie potężniejszą bronią, w tym rakietami przeciwlotniczymi Stinger i pociskami przeciwpancernymi.

Ministerstwo obrony dodało także, że poborowi będą mieli za zadanie strzec kluczowej infrastruktury, umożliwiającej regularnym siłom szybsze reagowanie w przypadku jakiejkolwiek próby inwazji ze strony Chin.

Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Za rządów prezydenta Ma Ying-jeou (2008-2016) z będącej obecnie w opozycji partii Kuomintang, armia została zreformowana. Przed 2008 rokiem długość obowiązkowej służby wojskowej wynosiła jeden rok, a przed 1991 rokiem dwa lata. Został on stopniowo zredukowany i spadł do czterech miesięcy w 2013 roku. W ostatnim czasie, rosnące prowokacje ze strony Chin, a także rosyjska inwazja na Ukrainę, wywołały debatę na Tajwanie, jak wzmocnić obronność kraju, w tym czy należy wydłużyć obowiązkową służba wojskową. Według CNA, wydłużenie tego okresu spotkało się z obawami niektórych ekspertów, którzy wskazywali na braki w kadrze oficerskiej, co może wpłynąć na szkolenie poborowych.

Wtorkowa decyzja rządu zapadła po serii spotkań prezydent Tsai z urzędnikami wysokiego szczebla w celu omówienia bezpieczeństwa narodowego Tajwanu po miesiącach dyskusji związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Czytaj też

YouTube cover video

Ostatnie badania społeczne wskazały, że Tajwańczycy chcą przedłużenia służby wojskowej. Taiwan National Security Institute (TNSI) oraz World United Formosans for Independence w połowie grudnia opublikowało badanie, z którego wynika, że prawie trzy czwarte Tajwańczyków jest skłonnych przedłużyć obowiązkową służbę wojskową do jednego roku, podczas gdy 65% powiedziało, że byliby gotowi wziąć broń, gdyby Tajwan został zaatakowany. Badanie pokazuje determinację Tajwańczyków do obrony swojego kraju.

Chiny zwiększyły w ostatnich latach presję dyplomatyczną, wojskową i gospodarczą na Tajwan, aby zaakceptował rządy Pekinu. Rząd Tajwanu twierdzi, że tylko Tajwańczycy mogą decydować o swojej przyszłości i przysięga bronić kraju, jeśli zostanie zaatakowany.

Czytaj też

Chiny chcą zrealizować „wielkie narodowe zjednoczenie" do 2049 roku (w setną rocznicę powołania ChRL). W nowej białej księdze Chin, przedstawia się wizję Tajwanu po „zjednoczeniu". W dokumencie jest napisane, że USA wykorzystują Tajwan do powstrzymywania Chin i podważają ich rozwój i postęp. Co ciekawe, biała księga utrzymuje, że Chiny preferują „pokojowe zjednoczenie" z Tajwanem. W dokumencie jest nawet mowa o tym, że istnieje możliwość stworzenia „jednego kraju i dwóch systemów", by zjednoczyć się z wyspą co ma sprawić, że Tajwan będzie mógł kontynuować swój obecny system społeczny i cieszyć się wysokim stopniem autonomii.

Czytaj też

Należy jednak domniemywać, że jest to zabieg propagandowy, zwłaszcza kiedy przeanalizuje się działania przeprowadzone w Hong Kongu. Jeśli popatrzymy na wcześniejsze "białe księgi" Chin z 1993, jak i 2000 r. i zamieszczone w nich zapisy dotyczące Tajwanu, to w kolejnych dokumentach coraz rzadziej mowa o autonomii wyspy. Wcześniej zresztą wyraźnie twierdzono, że po zjednoczeniu Chiny nie wyślą żołnierzy ani personelu administracyjnego w celu stacjonowania na Tajwanie, ale dziś ta obietnica jest już nieobecna.

Czytaj też

W ostatnich latach Pekin zwiększył presję militarną na demokratyczną wyspę, m.in. prowadząc w jej pobliżu niemal nieprzerwane ćwiczenia wojskowe. Kulminacja tej presji nastąpiła w sierpniu, gdy podczas ćwiczeń wojskowych na dużą skalę Pekin po raz pierwszy w historii wystrzelił pięć pocisków balistycznych w głąb wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii w pobliżu prefektury Okinawa.

Izba Reprezentantów USA na początku grudnia zatwierdziła "Taiwan Enhanced Resilience Act", który zapewniłby 10 miliardów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa i zamówień na broń w celu modernizacji zdolności obronnych Tajwanu.

Czytaj też

Tajwańskie wojska lądowe to jeden z kluczowych elementów systemu obronnego wyspy. W służbie czynnej mowa jest o 88 tys. żołnierzy, na 163 tys. całego wojskowego personelu. Przy czym, jeśli mowa jest o zasobach sił lądowych to w przypadku Tajwanu należy wskazać na ok. 5 tys. grupę żandarmów wchodzących w skład tej formacji. W rezerwie znajduje się formalnie 1 500 000 żołnierzy przyporządkowanych właśnie komponentowi lądowemu. 

Czytaj też

Jeszcze w latach 90-tych XX w. Tajwan mógł się pochwalić nawet ponad 400 tys. żołnierzy, jednak w latach 1995-1997 rozpoczęła się kluczowa reforma, obejmująca zmiany ilościowe i jakościowe w siłach zbrojnych. Stąd też obecnie to właśnie, szczególnie 1997 r. jest punktem odniesienia dla obecnych procesów reform i modernizacji.

Czytaj też

Jeśli chodzi o służbę wojskową, to począwszy od roczników urodzonych w 1994 r. mężczyźni w wieku 18-36 lat mogą zgłaszać się na ochotnika do służby wojskowej lub muszą odbyć 4 miesięczne obowiązkowe szkolenie wojskowego (lub w niektórych przypadkach zastąpić służbę cywilną). Zaś mężczyźni urodzeni przed grudniem 1993 r. są zobowiązani do odbycia obowiązkowej służby wojskowej przez 1 rok (wojskowej lub cywilnej). Na Tajwanie kobiety mogą się zaciągnąć, ale w większości przypadków są ograniczone do ról niebojowych w siłach zbrojnych. W ramach przejścia do systemu całkowicie ochotniczego w grudniu 2018 r. ostatnia grupa rocznych poborowych zakończyła proces szkolenia.

Czytaj też

Czytaj też

YouTube cover video
Źródło:PAP / Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze