Reklama

Geopolityka

Chiny przeprowadzają ćwiczenia uderzeniowe wokół Tajwanu

Fot. Mass Communication Specialist 1st Class Shannon Renfroe/US Navy
Fot. Mass Communication Specialist 1st Class Shannon Renfroe/US Navy

Armia Chin przeprowadziła w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu „ćwiczenia uderzeniowe”, uzasadniając je „prowokacjami” władz z Tajpej oraz Waszyngtonu - poinformowała agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Chińska armia poinformowała w oświadczeniu o przeprowadzeniu "łączonych patroli sprawdzających gotowość bojową oraz łączonych ćwiczeń uderzeniowych" wokół Tajwanu, bez podania dokładnej lokalizacji manewrów.

Czytaj też

"To odpowiedź na obecną eskalację i prowokacje ze strony USA i Tajwanu; nasze siły podejmą wszelkie niezbędne środki do ochrony naszej niepodległości i terytorialnej integralności" - dodano.

Reklama

Stany Zjednoczone - pomimo braku formalnych stosunków dyplomatycznych - są najważniejszym międzynarodowym sojusznikiem i dostawcą broni dla Tajwanu. Sprzedawanie Tajpej amerykańskiej broni jest stałym punktem spornym stosunków Pekinu z Waszyngtonem - przypomniał Reuters.

Czytaj też

Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem, który zdecydowanie kwestionuje roszczenia Chin do swojego terytorium, podkreślając, że tylko 23 mln mieszkańców wyspy może decydować o swojej przyszłości.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. opozycja

  Moim zdaniem gdyby powstal prawdzwy sojusz ROSJA -CHINY - to mogli by pokanac USa- Rosja nie ma kasy, ale ma pomysly i troche technolgii. CHiny maja kase i troche inna technike. Razem by dali rade. (Choc nie odrazu) JEDNAK puki co CHINY nie chca pelnego sojusz z Rosja - ich celem jest wiwta WIELO BIEGINOWY - a nie dwu biegnwy. W wielbiegunwym swiecie wiecej zyskuja. CHinska metnalnsc od tysiecy lat to biznes ni epodboja. USa chca ich troche wepchnac w pozycje gdzie sa sojusznikiem Rosji. Chiny staraja sie byc NEUTRALNE z lekkim wsparciem dla sasiada. USa dzieki temu ze plwaja u wybzrezy chinskich - chca by Chiy zareagowaly i w ten spsob byly autmatcznei z rosja.

  1. Fantasta

   bzdury chińskiej ambasady. Chiny nikogo nie chcą do sojuszu i mają scenariusz na 1000 lat do przodu, czyli jak coś nie wyjdzie dziś, to od nowa szykujemy się na nowy konflikt. Jak teraz oberwą przy Tajwanie i na na morzu, to pójdą na zachód po Syberię, bo będą w izolacji i tylko Syberia zapewni im dalszy rozwój bez Zachodu. Ruscy to wiedzą i dlatego na Ukrainie nie będzie użyta broń atomowa, tylko czeka na chińską woltę po przegranej na morzu i Tajwanie

  2. farfozel

   Przejdz na Polską klawiaturę .

 2. Sorien

  Z poprzednich dyskusji widać jak wielu sceptyków jest wojny chińsko -amerykańskiej na tym forum ... Tak samo było sprzed 24 lutego ..... Nic was nie uczy życie . To że twierdzicie że wojny nie będzie nie opieracie na faktach geopolitycznych tylko na systemach obronnych ludzkiej psychiki - po prostu wypiera to co straszne /niewyobrażalne(dzięki temu mechanizmowi między innymi jeździmy samochodami 200km/h bądź inne ryzykowne rzeczy ) Mając nawet średnie pojęcie o geopolitce, rywalizacji mocarstw , zależnościach, trendach w gospodarce i polityce powinniście wiedzieć już na wiele lat przed 2022 że Rosja zaatakuje Ukrainę a Chiny zawalczą o dominację nad Azja i zachodnim basenem oceanu spokojnego. Wojna będzie w ciągu 5 lat - czemu w pięciu bo dla chin im wcześniej tym lepiej dla USA i zachodu odwrotnie.

  1. Vixa

   A co jest strasznego w jeździe 200km/h? No chyba, że kolega jeździ ...Ładą?

 3. Filemon66

  Podsumowując chińska armia też używa SINOVAC którym zabili pół Brazylii. Poczekamy chwilę i ten drugi milion zmarłych na COVOD się znajdzie

  1. farfozel

   Chiny preza muskuły a skończą jak ruscy na Ukrainie .

  2. opozycja

   I w Polsce i USA były problemu ze szczepieniem żołnierzy ,,dobrowolnym,,- ale chyba już im przeszło.

 4. farfozel

  Chiny prężą muskuły a przyjdzie co do czego to skończą jak kacapy na Ukrainie .

Reklama