Reklama

Siły zbrojne

STX France zwodowała drugiego Mistrala dla Rosji

Śmigłowcowiec desantowy Mistral fot. Andrzej Nitka
Śmigłowcowiec desantowy Mistral fot. Andrzej Nitka

W stoczni STX w St. Nazaire zwodowany (wyholowany z suchego doku), został śmigłowcowiec desantowy Siewastopol, druga jednostka typu Mistral budowana dla rosyjskiej floty. 

Okręt ten budowany był równocześnie we Francji (cześć dziobowa) i Rosji w stoczni Bałtyckiej w Sankt Petersburgu (cześć rufowa). Prace przy części dziobowej rozpoczęły się 18 czerwca 2013 r., zaś rufy 4 lipca tego samego roku. Została ona zwodowana 30 kwietnia 2014 r. i przyholowana do St. Nazaire 15 lipca br., gdzie siedem dni później rozpoczęto proces łączenia jej w suchym doku. Według kontraktu gotowy okręt ma zostać przekazany Rosji w listopadzie 2015 r.

Wodowanie Sewastopol miało charakter czysto techniczny, nie towarzyszyła jej żadna oficjalna uroczystość. Wpływ na to ma sytuacja na Ukrainie i presja społeczności międzynarodowej na Francję, mającą na celu powstrzymanie przed przekazaniem obu jednostek Rosji. W dalszym ciągu ważą się losy pierwszego śmigłowcowca Władywostok. Ma on już za sobą serię prób morskich z udziałem rosyjskich marynarzy którzy przybyli do St. Nazaire na pokładzie okrętu szkolnego Smolnyj. Planowane na 14 listopada przekazania jednostki Rosjanom nie odbyło się, francuskie władze zdecydowały o przesunięcie zdania jednostki o 3 miesiące na co pozwalają zapisy kontraktu.

(AN)  

Reklama

Komentarze (3)

 1. xxx

  Jak Rosjanie wsiądą na te okręty Francja profilaktycznie skapituluje. Swoją drogą skoro Rosja za te Mistrale już zapłaciła, to im się one należą, niezależnie od sytuacji politycznej.

  1. Maczer

   Zawsze można wycofać sięz kontraktu i zapłacić kary umowne. NATO szuka okrętów dla swoich Response Force - tylko brać. Cena + kary umowne. W rozłżeniu na wszystkich EU członków wyjdzie znośnie. Będzie wilk syty, owca cała i klaps łobuzowi.

 2. edi

  To tak jakby Niemcy zwodowali okręt Metz lub Strasburg pod swoją banderą. Francja albo rybki albo pipki. Albo Mistrale albo Polska.

  1. EVO

   A co ma Polska do Mistrali, czy to jest dla nas jakieś zagrożenie, czy Mistrale będą pływać po Bałtyku?

 3. mat87

  Niech kazde panstwo Nato da kase i bede sluzyc pod wspolna bandera :)

Reklama