Reklama

Siły zbrojne

Rewolucyjny czas dla Wojsk Lądowych RP [10 PUNKTÓW]

Polski M1A1FEP.
Polski M1A1FEP.
Autor. Mirosław Mróz.

Ostatni czas to istna rewolucja dla naszych Wojsk Lądowych z racji na dwa procesy, jakie dziś ich dotyczą, wyzbywania się starszego (nie zawsze) sprzętu na rzecz Ukrainy oraz zakupu tego nowoczesnego w celu m.in. zastąpienia powstałych braków. Oto zbiór wybranych umów kluczowych dla rozwoju polskich Wojsk Lądowych, których święto obchodzimy 12 września.

Reklama

Spis umów ma charakter subiektywny i nie pełnej przedstawia skali modernizacji w Wojskach Lądowych, które to są w trakcie rewolucji sprzętowej spowodowanej wymienionymi wcześniej czynnikami. Poniższe kontrakty pozwolą na szybsze, niż zakładano unowocześnienie armii, która często musiała szkolić się i służyć na sprzęcie, który wymagał od wielu lat modernizacji albo wycofania. Najbliższe lata to czas realizacji poniższych umów oraz zawierania kolejnych na kontynuacje dostaw nowoczesnego uzbrojenia, które będzie wymagało olbrzymiego wysiłku szkoleniowego i logistycznego by móc uznać zakup za końcowy sukces.

Reklama

1. System artyleryjski Krab

Reklama

Zakup Krabów, który miał miejsce podczas zeszłorocznego MSPO, wydaje się zdecydowanie mniej medialny niż powinien. Na mocy umowy podpisanej rankiem 5 września 2022 roku Wojsko Polskie ma otrzymać kolejne 2 DMO Regina, czyli łącznie 48 Krabów wraz z pojazdami towarzyszącymi. Ich dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025-2027. Oznacza to, że WRiA otrzymają do 2027 roku 170 tego typu systemów artyleryjskich (po uzupełnieniu pojazdów przekazanych Ukrainie). Tym samym była to 3 umowa wykonawcza na zakup naszego rodzimego AHS, którego powstanie i wdrożenie do armii trwało zbyt długo.Wartość kontraktu to 3,81 mld złotych

Czytaj też

Autor. PGZ

2. System artyleryjski K9A1

Umowa na zakup łącznie 212 samobieżnych armatohaubic K9A1 (bez wozów amunicyjnych) została podpisana 26 sierpnia 2022 roku pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Hanwha Aerospace. Zakładała ona dostawy wspomnianych pojazdów w latach 2022-2026, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz amunicją. Południowokoreańskie armatohaubice zostały wyposażone w Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ, najnowszy system kierowania ogniem i zarządzania walką opracowany przez Grupę WB. Pozwoliło to na znaczne zwiększenie ich kompatybilności z WRiA. Zastąpią one docelowo pozostałe w naszej armii 2S1 Goździk, stając się docelowo (póki co) najliczniejszym lufowym systemem artyleryjskim w naszej armii. Obecnie Wojsko Polskie odebrało 48 egzemplarzy. Wartość kontraktu to 2,4 mld USD.

Czytaj też

Dostarczona z Republiki Korei armatohaubica samobieżna K9A1 w służbie 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Dostarczona z Republiki Korei armatohaubica samobieżna K9A1 w służbie 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Autor. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana

3. Czołg podstawowy K2

Ich zakup nastąpił w tym samym dniu co armatohaubic K9, co oznaczało zakup kolejnego nowoczesnego czołgu podstawowego dla Wojska Polskiego obok dwóch wersji M1 Abrams. Umowa wykonawcza zakłada dostarczenie do Polski łącznie 180 czołgów, z czego obecnie już 28 egzemplarzy jest w naszej armii. Wóz jest zgodny z NATO Generic Vehicle Architecture, co ułatwiło wprowadzanie do niego usprawnień. Umowa na jego zakup obejmowała także znaczną ilość amunicji do uzbrojenia głównego (liczoną w dziesiątkach tysięcy sztuk), a także amunicję do karabinów maszynowych, pakiety logistyczny i szkoleniowy. W jej zakresie nie ma natomiast wozów towarzyszących: zabezpieczenia technicznego czy mostów samobieżnych, jednak decyzje w tej sprawie mają być komunikowane w nadchodzącym czasie. Dostawy czołgów przewidywane są na lata 2022-2025.Wartość kontaktu to 3,34 mld USD. Umowa ramowa obejmuje łącznie 1000 wozów, w tym 820 w wersji K2PL, zmodernizowanej i dostosowanej do specyficznych polskich wymogów. Większość czołgów powstanie w Polsce, w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu we współpracy z innymi spółkami, w ramach transferu technologii.

Czytaj też

Polski K2
Polski K2
Autor. U.S. Army National Guard

4. System rakietowy Homar-K/K239

System bardzo potrzebny Wojsku Polskiemu od dawna, którego realizacja przebiega nad wyraz sprawnie. Podpis ministra pod zakupem łącznie 218 wyrzutni K239 Chunmoo (w ramach 1 fazy) został złożony w listopadzie zeszłego roku, zaś umowa ramowa na łącznie 290 wyrzutni miesiąc wcześniej. Przechodząc jednak do pierwszego dokumentu, Wojsko Polskie pozyska do końca tego roku 18 sztuk spolonizowanego K239, określonego jako Homar-K na przejściowym podwoziu Jelcza 8x8. Kolejne egzemplarze będą już otrzymywać najpewniej docelową bazę w postaci Jelcza 3 generacji. Oprócz samych wyrzutni pozyskano także znaczną liczbą rakiet kierowanych kalibru 239 mm i pocisków taktycznych 600 mm oraz pakiety szkoleniowe i logistyczne. Polonizacja K239 zakłada także integrację go z systemem kierowania ogniem Topaz. Dostawy przewiduje się w latach 2023-2027. Podczas MSPO 2023 podpisano porozumienie dotyczące transferu technologii produkcji wyrzutni i pocisków kierowanych kalibru 239 mm w Polsce oraz integracji koreańskiej wyrzutni z pociskami kal. 122 mm używanymi przez Wojsko Polskie w wyrzutniach WR-40 Langusta/BM-21 Grad/RM-70.

System rakietowy Homar-K.
System rakietowy Homar-K.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24

5. System rakietowy Homar-A/M142 HIMARS

System rakietowy ziemia-ziemia, który odmienił na jakiś czas realia pola bitwy u naszego wschodniego sąsiada doczekał się wreszcie polonizacji w ramach programu Homar-A. Umowa ramowa na zakup 486 tego typu wyrzutni osadzonych na podwoziu samochodu ciężarowego Jelcz 6x6 trzeciej generacji została podpisana wczoraj. Dostawy spolonizowanego HIMARS-a będą mogły rozpocząć się pod koniec 2025 roku, czyli 2 lata po dostarczeniu pierwszego dywizjonu w konfiguracji amerykańskiej, którego elementy właśnie przybywają do Polski. Umowa nie obejmuje zakupu pojazdów wsparcia. Konieczne jest tutaj opracowanie odpowiednich dodatkowych umów na ich opracowanie i pozyskanie. Zakłada się natomiast transfer technologii wyrzutni i wybranego typu pocisku rakietowego (najpewniej GMLRS o donośności 85 km). Teraz jednak czas na podpisanie umów wykonawczych, a także przygotowanie całego systemu szkolenia, infrastruktury i zabezpieczenia logistycznego.

Czytaj też

HIMARS na Jelczu
Makieta wyrzutni HIMARS na nowym podwoziu Jelcza
Autor. Maciej Szopa/Defence24

6. Czołgi podstawowe rodziny M1 Abrams

Wojsko Polskie pozyska dwa typy czołgów M1 Abrams - M1A1FEP oraz M1A2SEPv3 w ramach oddzielnych umów. W przypadku pierwszej wersji kontrakt, zakładającą sprzedaż Polsce przez USA 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzętu towarzyszącego - w tym wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules oraz mostów samobieżnych Joint Assault Bridge, szef MON zatwierdził 4 stycznia 2023 r. Jej wartość wyniosła 1,4 mld USD, z czego około 200 mln zostanie sfinansowane z funduszy amerykańskich. Umowa objęła też pakiet amunicyjny (zarówno amunicja ćwiczebna jak i bojowa) i szkoleniowy. Pierwsze 14 egzemplarzy M1A1 Abrams dotarło do Polski w końcówce czerwca. W tym roku do Polski mają dotrzeć jeszcze dwie kompanie tych czołgów, czyli 28 wozy.

Czytaj też

Na wieży czołgu widoczne są wyrzutnie granatów dymnych M257.
Na wieży czołgu widoczne są wyrzutnie granatów dymnych M257.
Autor. Damian Ratka/Defence24

W przypadku wozów w wersji M1A2SEPv3 umowa wykonawcza na zakup 250 egzemplarzy została podpisana 5 kwietnia 2022 roku w ramach procedury FMS. Oprócz samych czołgów pozyskano także wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules (26) i mosty samobieżne M1110 Joint Assault Bridge (17). Wraz z czołgami mają być pozyskane pakiet logistyczny, szkoleniowy, symulatory oraz amunicja - w pierwszej kolejności podkalibrowa KEW-A1 oraz kumulacyjna-wielozadadniowa M830A1 MP-T, jak i ćwiczebna. Dostawy mają być realizowane w latach 2025-2026, co oznaczać będzie, że liczba czołgów rodziny Abrams do 2026 w Wojsku Polskim zamknie się (póki co) na 366 egzemplarzach. Wartość kontraktu to 4,75 mld USD.

Najnowsza obecnie wersja podstawowego czołgu U. S. Army m1A2 sSEP V3
Najnowsza obecnie wersja podstawowego czołgu U. S. Army m1A2 sSEP V3

7. Bojowy wóz piechoty Borsuk

Pojazd który zakończy panowanie w polskim "zmechu" przestarzałych od paru dekad BWP-1, dając żołnierzom olbrzymi przeskok m.in. pod względem poziomu ochrony, czy siły ognia. Umowa ramowa na zakup 1400 Borsuków w różnych wersjach została podpisana 28 lutego 2023 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia, a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola. Łącznie pozyskanych zostanie ponad 1000 Borsuków w wersji bojowego wozu piechoty oraz kilkaset wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej. Wśród tych ostatnich znajdą się: gąsienicowe transportery rozpoznawcze Żuk, gąsienicowe wozy dowodzenia Oset, wozy ewakuacji medycznej Gotem, wozy zabezpieczenia technicznego Gekon oraz transportery rozpoznania skażeń Ares. Szacowana wartość zamówień wykonawczych, przewidzianych do udzielenia na podstawie przedmiotowej umowy osiągnie kilkadziesiąt mld zł, natomiast dostawy pierwszych pojazdów wybranych typów planowane są już w latach 2024-2025.

Czytaj też

Bojowy wóz piechoty Borsuk oraz wóz dowodzenia LPG WD.
Bojowy wóz piechoty Borsuk oraz wóz dowodzenia LPG WD.
Autor. Mirosław Mróz

8. Ciężki bojowy wóz piechoty

Pojazd, którego pojawienie się wywołało duże zainteresowanie wśród obserwujących modernizację Wojsk Lądowych, zwłaszcza po niezbyt udanym lobbowaniu przez wiele środowisk południowokoreańskiego AS21 Redback. Pojazd powstały na bazie gotowych już rozwiązań jak system wieżowy ZSSW-30 oraz przebudowane podwozie od systemu artyleryjskiego Krab/K9. Planuje się pozyskanie łącznie 700 tego typu pojazdów w różnej konfiguracji, podobnie jak w przypadku Borsuka. Pierwsze egzemplarze Wojsko Polskie miałoby odebrać już w 2025 roku, zaś pierwszy demonstrator technologii możliwe, że zostanie pokazany jeszcze w tym roku. Jego przeznaczeniem będzie wspieranie czołgów M1 Abrams, uzupełniając flotę bojowych wozów piechoty obok liczniejszych i lżejszych Borsuków. Nowy ciężki BWP będzie odznaczał się nie tylko lepszym poziomem ochrony załogi, ale także powiększonym do 8 żołnierzy przewożonym desantem (w przypadki Borsuka mówimy tutaj o 6 osobach).

Czytaj też

Prezentowany ciężki bojowy wóz piechoty to na razie wczesna wizualizacja mająca z grubsza zaprezentować jak mniej więcej będzie wyglądać nowy wóz, oczywiście ostateczny produkt będzie dość istotnie różnił się od tejże wizualizacji.
Prezentowany ciężki bojowy wóz piechoty to na razie wczesna wizualizacja mająca z grubsza zaprezentować jak mniej więcej będzie wyglądać nowy wóz, oczywiście ostateczny produkt będzie dość istotnie różnił się od tejże wizualizacji.
Autor. Agencja Uzbrojenia

9. System wieżowy ZSSW-30

Element bez którego nie wyobrażamy sobie Borsuka, ciężkiego BWP oraz nowszego Rosomaka, powstały dzięki zaangażowaniu polskich konstruktorów. Umowa wykonawcza na integrację 70 z nich na KBWP Rosomak została podpisana 5 lipca 2022 roku (umowa ramowa na wieże ZSSW na KTO obejmuje 341 wozy, ale dla jej pełnej realizacji trzeba zamówienia nowych Rosomaków-L, co jest przygotowywane). Wykonawcą jest konsorcjum Huty Stalowa Wola i WB Electronics. Wieże zostaną wykorzystane do integracji na KTO Rosomak, będących już w zasobach Sił Zbrojnych RP. Prace nad produkcją wież mają iść lepiej niż zakładano i budowa egzemplarzy na ten rok ma być już ukończona według pojawiających się informacji. Łącznie, jeśli spełnią się zapowiedzi dotyczące zakupu Borsuków, ciężkich BWP Wojsko Polskie pozyska ponad 2000 tego typu systemów wieżowych, które są topowym technologicznie rozwiązaniem na świecie. Wartość kontraktu 1,7 mld PLN.

Czytaj też

Autor. HSW S.A.

10. System Gladius

Gladius w pierwszej wersji to opracowany przez Grupę WB bezzałogowy system poszukiwawczo-uderzeniowy, o zasięgu do 100 km. Umowa na jego pozyskanie została podpisana w maju 2022 roku. Zakupiono cztery bateryjne moduły ogniowe dla dywizyjnych pułków artylerii, a dostawy elementów mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. System Gladius integruje bezzałogowce rozpoznawcze (rodziny FT-5), uderzeniowe BSP-U oraz system kierowania ogniem/zarządania walką Topaz, szeroko wykorzystywany w polskiej artylerii. W skład modułu ogniowego wejdą wyrzutnie, pojazdy dowodzenia i logistyczne, najprawdopodobniej oparte o pojazd wielozadaniowy 4x4 z HSW. Podczas MSPO 2022 została podpisana umowa Grupy WB z Agencją Uzbrojenia dotycząca pracy rozwojowej w zakresie systemu Gladius 2. Jej wartość to 49,9 mln zł, a prace będą realizowane w latach 2022-2026. Wartość kontraktu na Gladiusa (1) to 2 mld PLN.

Czytaj też

Waran z wyrzutnią BSP Gladius
Waran z wyrzutnią BSP Gladius
Autor. Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Oczywiście Wojska Lądowe będą beneficjentami także szeregu innych umów, chociażby związanych z programem obrony powietrznej, zakupami wyposażenia indywidualnego, pojazdów wsparcia czy sprzętu inżynieryjnego i logistycznego, łączności, wreszcie - śmigłowców kilku typów. Potrzeby są ogromne, a na dziś braki są duże, choć w niedługim czasie będą uzupełniane. Kolejne umowy są lub będą przygotowywane. W dniu święta żołnierzom Wojsk Lądowych należy życzyć by sprostali wyzwaniom związanym z wdrożeniem nowego sprzętu, bo generacyjny przełom dokonuje się w momencie, gdy w całym Wojsku Polskim ma miejsce luka pokoleniowa. Oraz oczywiście tego, by nie mieli nigdy okazji sprawdzać zdolności tego sprzętu w realizacji podstawowych zadań, do jakich jest wyznaczony.

Reklama

Komentarze (20)

  1. bc

    2/2 Anteny anty dronowe warto rozbić na więcej modułów(trudniej je uszkodzić) i lepiej rozmieścić np. na niszy wieży i na tylnej ścianie osłony celownika działonowego. Na cały tył kadłuba warto zamontować pancerz prętowy przeciwko dronom FPV. Na przód kadłuba więcej ERA/Pangolin. Z przodu wyprowadzone zasilania i mocowanie do trału typu pająk, nagrzewnic indukcyjnych/mikrofalowych lub rolek. W ogóle warto chyba pokazać wstępny model K2PL, niech będzie debata.

  2. bc

    1/2 Co do modelu K2 ze zdjęć z MSPO, to parę spostrzeżeń na szybko: Granaty z policzków wieży(tam solidny pancerz) warto przenieść na boki(jak w Leo2A4) i środek(nad jarzmem armaty) albo z przodu między jarzmem a radarem. Większe i wyższe peryskopy, jeden powinien dotykać drugiego, najlepiej po 4 na właz. ASOP na całą półsferę a nie tylko horyzontalnie(ros na 100% skopiuje Javelina/Pirata). ZSMU za niski(wyrzutnię/ekrany od Trophy zasłaniają kamerę) i za mały kąt podniesienia(drony). Burty/zbiorniki paliwa za słabo chronione większość start na UA od arty, przynajmniej pancerz przestrzenny/warstwowy. ERA na strop koło celownika dowódcy a te zapasowe ogniwa gąsienic na przód pomiędzy lampy.

  3. CzarnyRycerz

    Podobno Amerykanie rezygnują z sep v4. Czyli zostaniemy z czołgami bez wizji modernizacji Można było iść full in w K2, a potem w K3 z bezzałogową wieżą.

    1. kapusta

      sugerujesz że obecny MON ma jakąkolwiek długofalową strategię działania? że myśli o tym co będzie za 10 czy 20 lat? że obchodziły ich parametry i możliwości czołgów gdy podejmowali decyzję o zakupie? - śmiałe tezy! a na czym je opierasz mości @CzarnyRycerzu?

    2. wert

      budujemy wojsko które ma być gotowe w max najkrótszym czasie choćby dlatego by nie obudzić się w POwtórce roku 1939. Wtedy cykl zbrojeniowy mieliśmy zakończyć w 41 tylko gebelsy nie chcieli poczekać. Pesymiści mówią że mamy 3-4 lata na przygotowanie obrony, optymiści że ok 10 lat ale konflikt nam nie "ucieknie" Tylko widmo napastnika że straci zęby i będzie miał przetrącony kręgosłup może zapobiec wojnie. Myśl trochę. bo kacap to damski bokser, słabszemu przywali przed silniejszym uklęknie

    3. Grzech

      nawet jeśli amerykanie zrezygnują z sep v 4 to obecna wersja jeszcze przez wiele lat będzie jednym z najlepszych czołgów na świecie

  4. Popolupo

    Obecna wojna jest wyscigiem technologicznym. I teraz nasuwa sie pytanie- czy setki miliardow wydane sa lepsze od zmodernizowanego PT 91 z ASOP em produkcji polskiej i systemem zagluszania dronow?Czy miliardy wydane na K9PL sa wlasciwie wydane niz rozwoj systemow lufowych do Kraba i wydluzenie lufy o kilka dlugosci a zatem zwiekszenie zasiegu o kilkanascie kilometrow oraz rozwoj polskich pociskow naprowadzanych laserowo?Czy zakup abramsow ktore sa juz nie pierwszej swiezosci jest lepszy od zakupu kiludziesieciu tysiecy zestawow tytan ora uposazenia plutonu w zestawy Pirat/Moskit oraz bezzalogowce WB? Dla mnie ten artykul to jest zsumowanie MILIARDOW ktore lobby wyciagnie z polskiego spoleczenstwa

    1. skition

      Ja jestem pod wrażeniem słowotwórstwa jaki opanował Wojska Lądowe. Rosomak , Borsuk to wiem mniej więcej podobnie jak Krab czy Homar . Nawet Gladius jest zrozumiały ale Gotem? Co to do cholery jest Gotem? Jakby byłGOLEM no to tak ale Gotem? Widać ,że bajdurzenie mają opanowane tam na tip top ..Wychodzi taki i opowiada dwie godziny o tym czego nie ma i prawdopodobnie nie będzie, ale słowotwórstwo mają opanowane na tip top.

    2. bc

      skition, Gąsienicowy opancerzony transporter ewakuacji medycznej :) Nazwy programów i uzbrojenia są w PL akurat fajowe. Przy okazji: CBWP to musi być RATEL, a FA50 KROGULEC nie inaczej.

    3. Grzech

      Popolupo musisz zrozumieć ze wojsko to swego rodzaju system który potrzebuje różnych komponentów jeśli nie będziemy mieli któregoś lub będzie "odstawał" od reszty to mamy problem najlepiej uzbrojoną piechotę rozstrzela artyleria bez narażania się na straty najlepsze czołgi dostana baty od artylerii a jeśli nie osłoni ich własna piechota to piechota przeciwnika zada i makabryczne straty bez saperów ugrzęźniesz na przeszkodzie wodnej lub polu minowym bez opl pojada cię z powietrza bez logistyki skończy ci się paliwo i amunicja bez łączności stracisz świadomość sytuacyjna i koordynacje bez rozpoznania wpadniesz w pułapkę i można tak bez końca dlatego każdy rodzaj wojsk jest potrzebny i armia musi być zrównoważona posiadanie np dwu potężnych komponentów i zaniedbanie innych bardzo źle się skończy

  5. Grzech

    ludzie o czym wy piszecie (część) na szybko przed wojną pełnoekranową kupiono Wisła 1 faza, F35, Abramsy tylko te 3 projekty to ok 14 mld $ (o mniejszych zakupach nie wspominam a kilka rzeczy kupiono) i to kilka razy więcej niż poprzednicy przez 8 lat Tak po Lutym 2022 zakupy gwałtownie przyśpieszyły (i już wielu jęczy że nas nie stać pewnie bardziej nas stać żeby ruscy zajęli i zniszczyli pół Polski myślą ze to taniej wyjdzie) ale najważniejsze jakby ktoś zrobił w rok zakupy za kilkanaście mld$ i powiedział że w kolejnym wyda jeszcze więcej to ci co teraz tu narzekają zlinczowali by obecnych rządzących a Niemcy podnieśliby krzyk ze polska prowokuje Rosje (no chyba że zakupy by były u nich z dostawą po 2035 roku)

    1. kapusta

      @Grzech - kontrakt na Abramsy zawarto rok po wybuchu wojny kłamczuszku; 1. faza Wisły to okrojony z 8 do niepełnych dwóch baterii przetarg z 2015 r. - w dodatku opóźniony o 4 lata; F-35 z półki to skutek serii katastrof MiGów-29 - zerowe przygotowanie, zerowy offset i zerowy transfer technologii. Porównaj to z inwestycjami w HSW. WZM czy FB przy okazji Kraba, Leo2 i Grota, a być może zrozumiesz, że nie sztuką jest wydawać kasę, sztuką jest robić to z głową

    2. wert

      kapusta@ z głową to wypada najpierw myśleć zanim zacznie się manipulować. Zeby kupic trzeba najpierw zarobić i tym się zajęto. * 2007-2015 zwiększenie budżetu o 53 mld; 2016-2022 przyrost 206 mld a jak dodać inflacyjne ostatnie 2 lata wyjdzie ponad 300 mld. Zakup Kraba DLATEGO sfinasowali 4,6 mld co sumarycznie PRZEKROCZYŁO wszystkie zakupy Twoich mentorów. Wisła? Każdy wie że czekaliśmy na IBCS i LTAMDS co Twoją konfiguracje Patriota zostawiło w epoce kamienia rzucanego. Zlecali opracowanie czegoś. Fakt i plus dla nich. POtem było "piniendzy ni ma nie bendzie". Tyle

  6. Grzech

    Kapusta napisz co twoje szefostwo z PO kupiło przez 8 lat :-) Abramsy zapytanie poszło przed wybuchem pełnoekranowej wojny umowa początek kwietnia 2022 czyli 1,5 miesiąca później sugerujesz ze wybuch wojny miał wpływ na to zamówienie. co do Wisły to chyba kpisz akurat PO nie wiem czy przez 8 lat wydała na modernizacje tyle żeby starczyło na połowę tych mitycznych 8 baterii (4 baterie Patriotów) za to corocznie zabierali z budżetu MON ok 1 mld pln tzw niewykorzystanych środków (nie mieli na co wydać czy jak ?) czemu to Twoje PO przez 8 lat nie kupiło tych Patriotów jak mieli taki piękny plan (opl przed zakupami było technologicznie w latach 70 to chyba czas na wymianę ok 50letniego sprzętu) ? napisz jakie uzbrojenie kupili a nie jakieś ogólniki FAKTY a nie co zamierzali ja zamierzam kupić Maybacha tylko chyba na zamiarach się skończy) fakty proszę

  7. andbro

    Tworzy się jakieś nowe pojęcie najsilniejszej armii lądowej w Europie. To tak jak kulturysta z dużymi bicepsami na rachitycznych nóżkach. Armia jest wtedy silna jeśli posiada wszystkie komponenty rozwinięte proporcjonalnie do potrzeb (lotnictwo, obronę plot., marynarkę, zaplecze i logistykę). Rozwijanie tylko jednego rodzaju sił zbrojnych jest krótkotrwałą błazenadą, którą bezlitośnie zweryfikują nawet ograniczone działania wojenne.

    1. Krzysztof33

      Święte słowa!

    2. bc

      W punkt, potrzeba balansu. Armia z 500 wyrzutniami MLRS może się okazać słabsza od armii z 250 wyrzutniami.

  8. bc

    4/4 Jednostki Dywizyjne: Brygada artylerii(2xdar, 2xdas); Pułk przeciwlotniczy, logistyczny; Batalion dowodzenia, rozpoznawczy, saperów, medyczny; Kompania chemiczna, żandarmerii. Jednostki Brygadowe: Batalion dowodzenia, rozpoznawczy(komp dronów jak na UA, rangersi itp), artylerii, przeciwlotniczy, inżynieryjny, logistyczny; Kompania saperów, medyczna;

  9. bc

    3/n Łącznie 18 batalionów pancernych(1128 czołgów łącznie), 24 bataliony zmechanizowane(1308 BWP łącznie), 18 batalionów zmotoryzowanych(1044 KBWP), 30 dywizjonów artylerii lufowej(720 AHS), 20 dywizjonów artylerii rakietowej(360 HIMARS/Chunmoo), 6 dywizjonów artylerii przeciwpancernej(108 Otokar-Brzoza). Plus 6 Brygad Aktywnej Rezerwy i dwa pułki kawalerii. Dwa Korpusy, 1KZmech(Bydgoszcz): 1DPLeg, 16DZ, 12DZ; 2PL KPanc: 18DPanc, 11DKPanc, 24DZ. Jednostki Korpuśne: Brygada artylerii rakietowej(4xdar), lotnictwa WL, saperów, logistyczna; Pułk kawalerii, dowodzenia i łączności, rozpoznawczy, przeciwlotniczy, przeciwpancerny, inżynieryjny, chemiczny, medyczny; Batalion wre, żandarmerii.

  10. bc

    2/n W Dywizji czwarta Brygada w 80% aktywnej rezerwy, przy poligonie, jednocześnie profesjonalny ośrodek szkolenia wojsk, początkowo jeden batalion(sprzęt), do kilku rezerwistów na ten sam etat. Dwie Dywizje pancerne, cztery zmechanizowane: 18DPanc: 1BPanc, 19BPanc, 28BZ(Radom/Kozienice), 3Bar(Łuków), BArty(2xdar, 2xdas); 11DKPanc: 10BKPanc, 34BKPanc, 17BZ, 14Bar(Biedrusko); 1DPLeg: 18BPanc(Cz.Bór), 8BZ(Ślubowo), 29BZmot(Kolno/Grajewo), 4Bar(Brodnica/Toruń); 16DZ: 9BKPanc, 20BZ, 15BZmot, 16Bar(Muszaki); 12DZ: 12BZmot, 7BOW(zmot), 2BZ, 13Bar(Czarne/Borne); 24DZ: 21BSP(zmot), 11BZmot(Kielce), 5BZ(N.Dęba/Radomyśl), 23Bar(Olkusz)

  11. bc

    1/n Sprzęt wypas ale "Najsilniejsze WL w EU" muszą mieć jeszcze porządny Ordre de bataille Przykładowy pomysł na strukturę: W kompanii czwarte plutony bezzałogowców(na początek 2szt "tankietek"). Bataliony mieszane jak w US Army by wpoić i wymusić combined arms: pancerny 3kcz, 1kzmech, k.wsparcia!; zmechanizowany 1kcz 3kzmech, w kompanii wsparcia plt amunicji krążącej. Czwarte bataliony na początek tylko w Brygadach pancernych(2+2), w zamian batalion rozpoznawczy(kompania dronów jak na UA, rangersi itp), kompanie wsparcia w btlpanc i czwarte plutony "tankietek". Brygada Pancerna 2xbtlpanc, 2xbtl zmech(po 116 czołgów i BWP); Brygada Zmechanizowana 1xbtlpanc, 2x btl zmech(72 czołgi 102 BWP); Brygada Zmotoryzowana 3x btl zmot(174 KBWP). W Brygadach batalion rozpoznawczy(kompania dronów jak na UA, kompania rangersów itp.), w dywizjonie arty dodatkowa bateria 6-8 Langust, bateria Gladius.

  12. youkai20

    Tymczasem w MW nawet nie chcą już wyjść w morze, bo się boją, że przez rdzę pójdą nagle na dno gdzieś tam na środku Bałtyku.

    1. Seb66

      Zaraz, zaraz, wszak HOLOWNIKI kupili, "ratowniki" też będą no i śmigłowce ratownicze będą!! Spoko zatem....

  13. Prezes Polski

    Ja tylko nieśmiało przypomnę, że do tych wszystkich rewolucyjnych systemów warto dodać wyposażenie osobiste żołnierza i środki przetrwania w polu. Jakoś ten temat umyka. A jest potrzebna w zasadzie całkowita wymiana umundurowania polowego, butów, środków maskowania, ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Część rozwiązań jest gotowa, wystarczy po nie sięgnąć. Warto się zastanowić co z bronią strzelecką. Jeszcze nie jest za późno na rezygnację z Grota. Miałem okazję zapoznać się z nim ostatnio i muszę powiedzieć, że byłem mocno rozczarowany. Stary beryl jak dla mnie jest lepszy pod każdym względem. A gadżety typu modułowość i przystosowanie dla leworęcznych nie zastąpią ergonomii, wyważenia i niższej masy.

    1. Edmund

      @Prezes Polski to jest w planach po ogarnięciu zamówień na główne rodzaje uzbrojenia.

    2. Prezes Polski

      Edmund obawiam się, że jeśli to jest w planach to chyba są tajne, bo np. dostawcy tkanin o obniżonym widmie cieplnym nic o tych planach nie wiedzą. A przynajmniej tak mówią. A z takich tkanin wg najnowszych tryndów powinny być szyte mundury i elementy maskujące. O butach nawet nie wspomnę. Wciąż pamiętam chodaki, które ją musiałem nosić. Może te obecne są nieco lepsze, ale w porównaniu do czołowych armii to średniowiecze.

    3. PatrykBryl

      Chcesz niższej masy to nie musisz mieć długiej lufy i jej długiego łoża. Sam Grot nie jest ponadprzeciętnie ciężki. A modułowość to nie gadżet a coś co sprawia że taki leworęczny ja nie muszę z niego korzystać jak upośledzony i nie ma problemu z dziwnie dokręcaną szyną nad komorą.

  14. Krzysztof33

    Szkoda, że zaczynamy od dupy strony :)

    1. Chyżwar

      A ty od czego byś zaczął "geniuszu"?

    2. Jac

      Chyzwar - na pewno nie tak jak Ty. Pewnie jak kupujesz w Biedronce to najpierw naładujesz wózek do pełna a potem przy kasie pytanie- czy mam jeszcze limit na karcie kredytowej , a potem w domu zastanawiasz sie po co mi 20 kg mąki ziemniaczanej skoro potrzebowałem tylko łyżeczkę aby zagęścić zupę. Tak kupuje dziś pis- zamówił w Korei a potem pojechali negocjować warunki pożyczki...

    3. Krzysztof33

      Chyżwar, ja bym zaczął od analizy zagrożeń - tak na poważnie i od planowania. Tak jak każdy rozsądny człowiek. Tę kasę którą przepuszczamy na sprzęt można wydawać lepiej.

  15. Chyżwar

    Wypada tylko wszystkim zainteresowanym życzyć żeby jacyś pożal się Boże politycy po wyborach tego wszystkiego nie popsuli.

    1. kapusta

      @Chyżwar - na przykład żeby nie zrobili audytu korupcyjnego, który mógłby wyjaśnić skąd absurdalne zakupy z półki, bez żadnego trybu, bez oparcia w PMT, bez offsetu i transferu technologii, za to w niebotycznych rozmiarach i na kredyt wzięty na niejasnych zasadach. Oj mają się czego bać twoi pracodawcy, mają

    2. Nabosaka

      Ty na prawdę nie rozumiesz, że skoro wszystko oddali na Ukrainę i nas całkowicie rozbroili, to teraz musza uzupełnić stany? NA PRAWDĘ TEGO NIE ROZUMIESZ?

    3. Rusmongol

      @kapusta. Jak były przetargi, faz koncepcyjne to było źle bo to tyle trwa. Jak się kupuje na szybko też źle. Ja myślę że to już zależy to narzekanie od tego czy ktoś lubi rządzących czy nie. A tak de fakto to jaki przetarg chciałeś zrobić na samolot 5 gen? A na które czołgi? Na Leo za 10 lat?

  16. Rusmongol

    Putin powiedział mi bardzo otwarcie w jednej z naszych rozmów, że niestety pozwolił Słowenii i Chorwacji stać się członkami UE i NATO, ale nie pozwolił innym krajom ich opuścić. Miało to miejsce, zanim Czarnogóra przystąpiła do NATO, co było znaczące, ponieważ Rosjanie dosłownie próbowali dokonać zamachu stanu, zanim Czarnogóra przystąpiła do NATO”, — powiedziała Grabar-Kitarović. Chorwatka stwierdziła, że jasne jest, że Putin obecnie wzmacnia swoje wpływy na Bałkanach, ale tym razem chce umocnić kontrolę nad Chorwacją i Słowenią, krajami, które nigdy wcześniej nie znajdowały się w rosyjskiej strefie wpływów..... Ktoś mi tu powie ze Rosja się nie wtrąca do innych państw.?

  17. Art22

    Zobaczymy na ile starczy kasy bo jak tak dalej pójdzie to zamknę działalność

  18. kapusta

    Szkoda tylko, że poza Borsukiem (oczywiście z wieżą) wszystko to jest kupowane na chybcika w ostatnim roku. Czemu ten MON nie jest w stanie zakupić nic w drodze transparentnego przetargu i po wcześniejszym ustaleniu warunków i zakresu polonizacji, offsetu, transferu technologii itp.?

    1. Prezes Polski

      Bo nasz obecny rząd działa reaktywnie, a nie wg długoletnich planów. Wzięli władze w 2015, po aneksji Krymu i początku wojny w Donbasie. Było to jak widać nadal za mało, żeby się wziąć do roboty. Dopiero sławetna gra wojenna i zaostrzająca się sytuacja na Ukrainie ich obudziła, w....2020r. Wtedy okazało się, że armia potrzebuje wszystkiego i to natychmiast. No i zaczęło się zakupowe szaleństwo, które trwa do dziś. Chaos i nietransparentność jest. Prosty przykład: do transportu Abramsów jak najbardziej zestawy zostały zakupione, ale do K2...chyba ktoś o tym po prostu zapomniał. Pewnie za chwilę sobie przypomni...

    2. Ali baba,

      Offset na f16

    3. Edmund

      @kapusta może dla tego, że jest w posiadaniu tajnych informacji, które nie może upubliczniać? Ten rząd ma bardzo dobre kontakty z tajnymi służbami USA. Transparentny przetarg na IBCS, F-35, Himars, Chunmoo pozbawiony jest całkowicie sensu, bo po pierwsze broń ta nie ma swoich odpowiedników, po drugie wchodzą jeszcze inne czynniki, z których spora część jest tajna. Izrael też nie organizuje przetargów i dobrze na tym wychodzi. Przetargi w wojsku są niepotrzebne, ponieważ to wojsko doskonale wie, co potrzebuje. Sprzętu wojskowego nie kupuje się dlatego, bo jest tani, tylko dlatego ze jest skuteczny i decyduje o zdrowiu i życiu.

  19. oko

    Brawo PIS !!!! Poza wymienionymi było jeszcze wiele umów na rzecz wojska . Poproszę redakcję aby prze okazji wyszukała i napisała co jakie umowy podpisano i zakupiono za czasów PO , PSL i SLD .

    1. z00rro

      No, brawo PiS, za wyciąganie przy okazji od Polaków hajsu do własnej kieszeni (czyt. okradanie!) w ramach całkowicie nietransparentnego i poza jakąkolwiek kontrolą funduszu wojskowego wyciągniętego poza budżet państwa. Nie miej złudzeń - wałki kręcą jak na Ukrainie! A zakupy wojskowe ten twój PiS robi dopiero od 2 lat jak im widmo wojny zajrzało w oczy - i każda inna partia u władzy na miejscu PiS też by kupowała na potęgę! Ale PiS rządzi wiele lat dłużej więc dlaczego wcześniej nie robił takich zakupów, co? Byłyby rozłożone w czasie, zatem mniej dotkliwie uderzyłaby po kieszeniach Polaków.

    2. oko

      @z00rro .Za pelo piniendzy nie było i nie bendzie !!!! Chyba że w Zakopanem u Merkel .

    3. Chyżwar

      @z00rro F-35 kupiono PRZED wojną. Kraby i Raki kupowano PRZED wojną. Groty, na które z Onetu wylewał się szwabski hejt kupowano PRZED wojną. Pierwsze HIMARSy kupowano PRZED wojną. Leopardy do wersji PL zaczęto modernizować grubo PRZED wojną. Nowe M1 kupiono PRZED wojną. Pierwszy etap Wisły kupiono PRZED wojną. Hejtowaną Pilicę, która jest bardzo dobrym systemem kupiono PRZED wojną. Wymieniać dalej?

  20. Edmund

    Największa rewolucja będzie jak Ko dojdzie do władzy - Panowie zamykamy kram i gasimy swiatło -

Reklama