Reklama

Siły zbrojne

Umowa na wieże bezzałogowe dla Rosomaków podpisana

Autor. MON/Twitter

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę wykonawczą na dostawę wież bezzałogowych ZSSW-30 dla kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. O planowanym podpisaniu umowy Defence24.pl informował jako pierwszy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jest to pierwsza umowa wykonawcza do umowy ramowej, zawartej jeszcze w momencie rozpoczęcia pracy rozwojowej, obejmującej obecnie łącznie 341 wież i zakłada dostawę 70 wież zintegrowanych z KTO Rosomak w latach 2023-2027. Wykonawcą jest konsorcjum Huty Stalowa Wola i WB Electronics. Wieże zostaną wykorzystane do integracji na KTO Rosomak, będących już w zasobach Sił Zbrojnych RP. Wartość umowy wykonawczej wynosi blisko 1,7 mld zł.

YouTube cover video

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej, w efekcie której opracowano prototyp wraz z dokumentacją techniczną. Projekt był realizowany od 2013 roku, pierwsze strzelanie z ppk Spike miało miejsce w 2016 roku, a badania kwalifikacyjne zakończono w 2021 roku. W trakcie pracy rozwojowej zmieniano założenia - na przykład ostatecznie wieża ma polskie głowice optoelektroniczne, choć pierwotnie planowano ich pozyskanie od partnera zagranicznego.

Reklama

Czytaj też

ZSSW-30 będzie służył do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej.

Czytaj też

Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu. System kierowania ogniem zapewnia wysoką celność, również w ruchu i w trakcie pływania, a także ergonomię obsługi, dzięki wykorzystaniu pojedynczego pulpitu dla wszystkich elementów uzbrojenia. Ma też zdolność do działania w trybie hunter-killer/killer-killer, dzięki niezależnej głowicy obserwacyjnej dla dowódcy.

Czytaj też

Oprócz kołowego transportera, wieża ZSSW-30 jest przewidziana również do zastosowania na nowym, pływającym BWP Borsuk, w nieco zmodyfikowanej wersji. Sam Borsuk wszedł właśnie w etap badań kwalifikacyjnych, a równolegle z nimi cztery pierwsze BWP Borsuk, zamówione jeszcze w ramach pracy rozwojowej, będą podlegać sprawdzeniom z udziałem Zamawiającego i Wykonawcy.

Wieża ZSSW-30 może zostać również zainstalowana na BWP Redback, jaki jest brany pod uwagę do pozyskania obok Borsuka w celu przyspieszenia osiągania zdolności przez Wojska Lądowe. Ma także potencjał eksportowy. Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o formowaniu dwóch nowych dywizji Wojsk Lądowych łączne zapotrzebowanie na ten system szacowano na ponad tysiąc wież.

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (17)

  1. App

    Czyli to jest komedia, nie wiadomo o co chodzi, "wieża może zostać zainstalowana na BWP Borsuk, a także Redback ... może chodzi cały czas o 1 wieżę będą ją montować tu to tam ...., jeśli HSW ma tak małe zdolności to niech dostanie jedno zlecenie na wieże do Kraba i niech ich robi chociaż 50 rocznie i zintegruje z podwoziami z Korei, za 10 lat wymienią przynajmniej Goździki, reszta to są opowieści dziwnej treści

    1. Chyżwar

      Z Krabami może być trochę bardziej skomplikowana sprawa niż ci się wydaje. Lufownia owszem jest. Tyle, że żadna polska huta nie produkuje półfabrykatu do produkcji tych luf. My kupowaliśmy swoje we Francji zdaje mi się. Nawet jeśli oni dziś zwiększyliby produkcję, to półfabrykat zanim trafi do lufowni musi się sezonować. Nie wiemy ile teraz takich kwiatków gotowych do produkcji znajduje się w naszej dyspozycji. Proces sezonowania da się niby pominąć. Ale wtedy dostaniesz lufę znacznie gorszej jakości. A chyba nie o to ci chodzi? Ciekawe jak pod tym względem stoją Koreańczycy? Bo jeśli my mamy braki a oni zapas, można by do nich uderzyć.

    2. wert

      surówki luf kupujemy bo sami nie mamy odpowiednich technologii hutniczych. Mamy trzy huty produkujące stal specjalną a i tak HSW woli na blachę ze Szwecji. Częstochowa ledwo zipie jest do wykupienia za grosze, idealne miejsce na zrobienie centrum surówek.

  2. MK1906

    wszystko super fajnie tylko ilościowo wychodzi jakieś....14 wież rocznie!!!, przecież to jest kpina w sto lat nie wyprodukujemy 1000...........

    1. Rav

      Jest mowa o 341 sztukach, ta umową dotyczy 70 czyli części całego zamówienia, pewno po zaklepany borsuka będzie kolejna umowa dotycząca borsuka, jeśli wieża będzie montowana na koreańskim podwoziu będzie kolejna umowa. Czyli tak huta będzie montować około 14 więź rocznie ale tylko na rosomaku, równolegle może montować 50 a później 100 na borsuku, i może jeszcze 25-50 na koreańskim podwoziu. Jeśli ma być w Polsce około 1000 wozów to pewno pierwotna liczba 340 zostanie zmieniona w górę, na jeden program może się składać wiele umów, a to jest tylko jedna z wielu.

    2. MMir

      Rav - w tej chwili nie ma ani produkcji borsuka, ani żadnego koreańskiego (i nie wiadomo, kiedy będą) - więc gdyby HSW była w stanie produkować tyle, ile piszesz, nie ma powodu, by przy potrzebach 341 wież + kolejne ponad 1000 dla BWP, ( i te wieże dla Rosomaków są pilnie potrzebne) robić śmieszna 70 stuk przez kilka lat, trzymając w tym czasie większość mocy produkcyjnych nie wykorzystanych. .... aż kiedyś, może za kilka lat, je uruchomimy dla borsuków itp. Raczej należałoby w tym czasie zrobić przynajmniej wszystkie 341... a potem takie same wieże dalej produkować dla innych wozów. Pieniądze już powinny być, świadomość potrzeby też - więc widać brak mocy produkcyjnych.

    3. Chyżwar

      @MMir Nie doczytałeś tylko, że jest kolejka na zagraniczne komponenty do tych wież. Niestety nie wszystko do nich produkujemy u siebie. A po wybuchu wojny na Ukrainie jakoś każdy, całkiem zresztą słusznie odczuwa wewnętrzną potrzebę posiadanie większej ilości zabawek, które są pomalowane na zielono.

  3. Edmund

    Wszystko jest w porządku. Rzeczywisty koszt wieży to po rozwinięciu produkcji, połowa ceny obecnego Rosomaka. To nie jest kartonowe pudełko, a początkowy koszt zakupu idzie także na rozwinięcie produkcji, zakup maszyn i urządzeń do dalszej produkcji. Wiele obiecuję sobie ze współpracy z Koreańczykami w zakresie robotyzacji i automatyzacji linii produkcyjnych. Oni są jednymi z najlepszych (jeśli nie najlepsi) w tym temacie na świecie. Wszyscy, zarówno MON i przemysł zdaje sobie sprawę z wagi sytuacji i złożoności, zwłaszcza HSW, ale to po prostu musi trwać, tak jak testy Borsuka. Są nawet pozytywy, rozwój kadry inżynierskiej i zarządczej w Polsce. Przypomnijcie sobie jak długo zajmuje producentowi czołgów Leopard wyprodukowanie kilkudziesięciu sztuk dla Węgier mimo, że już posiada potencjał przemysłowy.

    1. Qba

      Nie jest w porządku skoro ta wieża kosztuje więcej niż cały bwp K-21

    2. LMed

      Edmund uspokoiłeś mnie, bo mialem drobne wątpliwosci, że wszystko funkcjonuje lepiej niż w Niemczech. Pozdrawiam dobry człowieku.

    3. App

      @Qba, to jest szersza kwestia wogóle, czy można walczyć z Rosją drogim trudno odnawialnym sprzętem, gdy z drugiej strony jest sprzęt podstawowy ale używany masowo w tysiacach wręcz i bez oglądania się na straty, osobiście wolałbym żeby HSW zamiast zaawansowanych wież, ktore jednak i tak nie są jeszcze calkiem zaawansowane (brak aktywnej obrony) produkował na największą możliwą skalę Kraby i Langusty chociaż po 50 rocznie, plus Mesko pociski do tego na 50-70km, w masowych ilosciach. gdyby za 3,4 lat SZ miały 150 więcej Krabów i 150 Langust + amunicję uważam że wszyscy czuli by się bezpieczniejsi

  4. Andrzej X

    Powiem szczerze że w tych rosomakach ale i w czołgach brakuje mi obrony plot. Wojna na Ukrainie pokazała, że takie pojazdy niszczy się albo dronami, albo ręcznymi wyrzutniami. Czy udźwig nie pozwoli na dorzucenie automatycznej obrony w postaci piorunów, albo kosiarki wielolufowej z Tarnowa?

  5. Saw

    Jak się nie ma fabryk tylko niezrobotyzowane warsztaty zbrojeniowe, to później takie kuriozalne ceny. Państwo powinno jednorazowo przekazać porządną dotację na rozbudowę zakładów z naciskiem na ich zautomatyzowanie. Druga dotacja powinna zostać przekazana na rozwój przedsiębiorstw zajmujących się budową maszyn produkcyjnych i badaniami nad ich rozwojem.

    1. Tomm

      Co tam zautomatyzujesz dla 1000 sztuk ? To ma sens przy produkcji wielkoseryjnej. Tu trzeba niestety standardowych metod - 3 zmiany itd.

    2. Qba

      @Tomm - a skąd weźmiesz pracowników skoro nie ma nawet obsady dla 1 zmiany?

    3. Andrzej X

      linie automatyczne mają to do siebie, że w miarę szybko można przestawiać je na inny asortyment a w razie w w krótkim czasie doprodukować to czego brakuje. Pomijam już fakt że jak będzie zapas mocy produkcyjnych to i kliencie eksportowi też się trafią. Teraz czas jest najważniejszym czynnikiem. Wychodzenie z załpożenia że dla 1000 szt się nie opłaca to jest myślenie archaiczne. Tak myśląc polska zbrojeniówka nigdy nie wyjdzie z etapu manufaktury.

  6. piotr04

    Logika się kłania której brak tym co tu komentarze zamieścili Jak pójdzie seryjna produkcja to oczywiste że zwiększy się znacznie ilość montowanych więź,do tego dojdą kolejne rosomaki ,nowe bwp borsuk a być może i te koreańskie Przy większej ilości taniej wychodzi z komponentami z ich zamówieniem Myślcie bo zachowujecie się jakbyście rozumu nie posiadali

    1. ACAN

      W tej kasie jest prawdopodobnie zawarta kwota na rozbudowę mocy produkcyjnych

    2. Qba

      @ACAN - to marna ta rozbudowa skoro mija produkować 14 sztuk rocznie,

  7. Cyber Will

    Przy tylu potrzebach tj. Kraby (w tym dla UA), Borsuki HSW powinna budować duża FILIĘ - najlepiej po drugiej stronie Wisły , w płd- zach. Polsce..

    1. Orel

      Owszem, ta filia się powinna nazywać WZM albo OBRUM albo najlepiej oba...

  8. Sky

    18 wież rocznie? start produkcji za 2 lata? Czyli mamy chałupnictwo a nie przemysł zbrojeniowy. Proponuję by PGZ ustaliła ze wschodnim sasiadem, by agrsję na RP rozpoczą najwczesniej w 2031r.. Moze wowczas Panstwowe Spolki dzadza rade cokolwiek wyprodukować i przekazac PSZ.

    1. Qba

      14 rocznie

    2. Extern.

      Ukraińcy właśnie negocjują z Rosjanami przy pomocy produktów od PGZ w sprawie terminu tej gotowości. Jak dobrze pójdzie może nie będzie agresji w ogóle.

    3. Chyżwar

      @Extern. Niebawem dostaną ich więcej. Ponad 40 kilometrów ze specjalną amunicją kalibru 155mm to bardzo dobry argument do "debaty publicznej". Amerykanie też podeślą więcej sprzętu, który ciągnie za sobą ogon niczym kometa i trafia dokładnie gdzie chce. Jak się wkurzą niewykluczone, że podeślą do nich ptaszki, co latają dalej. Przy ich pomocy dopiero była "debata".

  9. biały

    do 2027 roku 70 wież do Rosomaków , no i fajnie ,,,,,,,, a wieże dla Borsuków będą produkowane kiedy ?????????

    1. Qba

      Zapewne od 2028 roku

    2. Extern.

      Prawdopodobnie jednocześnie z wieżami dla Rosomaków. Wychodzi na to że HSW próbuje zachować część swoich zdolności produkcyjnych właśnie pod kontrakt na wieże dla Borsuka i Redbacka.

    3. Chyżwar

      Ten tekst trochę wyjaśnia. Wolumen produkcyjny wież znany jest od dawna. Koreańczycy podali, że są w stanie produkować 240 BWP rocznie. Zanim pojawią się Borsuki najpewniej już będą Redbacki. Jest na to ciśnienie, bo wejdą SepV3 i coś sensownego powinno im towarzyszyć. Dlatego sądzę, że zarówno MON jak i HSW część mocy produkcyjnych chce przeznaczyć na wieże do tych BWP. Potem to już zależy. Albo Patria spuści z tonu. Byłoby lepiej, bo Rosomak SA zna tą konstrukcję. Jeśli nie, to następne Rosomaki będą oparte o technologię koreańską. W tym przypadku troszeczkę to potrwa, bo trzeba będzie przestawić produkcję. Testy kwalifikacyjne Borsuków też potrwają Dlatego przypuszczam, że wieże do Borsuków będą produkowane równolegle z tymi do nowych Rosomaków. Jakie by one nie były.

  10. RK

    14 szt rocznie przy cenie 24 mln zł za szt. To mi wygląda na jakieś oszustwo.

  11. [email protected]

    24 miliony za sztuke. To drogo czy tanio? Ktos sie zna? Ale generanie to pokazuje glownie CZAS- z Borsukiem tez nie bedzie tak ze GDY BEDZIE GOTOWY (jeszcze nie jest) produjcka nie bedzie 1000 szyuk nagle. Troche to potrfa. Ale ogolnie umowa w dobtym kiernku tak czy siak

    1. Qba

      Bardzo drogo, jakieś razy drożej od zagranicznych wież tego typu

    2. Tofik

      Moim zdaniem to jest za calosc czyli 341, wtedy wychodzi ok 5mln za sztukę co ma więcej sensu jeżeli obecnie Rosomak kosztuje ok 10mln (taką kwotę gdzieś widziałem)

    3. luka

      To bardzo drogo! Cały Borsuk z wieżą były szacunki, że miał kosztować około właśnie 25 mln złotych za sztukę z czego niemal połowa to wieżą (czyli liczmy tak 9-11 mln zła za wieżę). Albo faktycznie to jest zamówienie na wszystkie te 341 sztuk albo nie wiem o co chodzi, bo i czas produkcji podejrzanie długi - 4 lata to właśnie na całość tych 341 sztuk a nie na 70, które powinny być wyprodukowane w jeden rok.

  12. Greedo

    Alleluja. Nareszcie jest perspektywa na realne kły dla Rosomaków. Żal tych milionów wydanych na Spike busy na których przynajmniej powinien być Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z Tarnowa.

  13. Qba

    Cena i termin dostaw to jakiś żart. Nie dziwota ze MON chce kupić bwp K21 z produkcja w Korei.

  14. Orel

    Przy deklaracjach HSW dot. mocy produkcyjnym w 2024 to dostawy tych raptem 70 wież powinny się zakończyc a nie rozpocząć...

    1. Qba

      Widać jak deklaracje są dalekie od realnych możliwości

  15. SAS

    Po tylu latach. Alleluja.

    1. Qba

      14 sztuk rocznie

  16. LMed

    Nie rozumiem tego ceremoniału podpisywania umowy. Słabość do fotek? Przedstawienie kosztuje trochę i powagi nie przydaje.

  17. KPS1

    Dobrze!

Reklama