Reklama

Siły zbrojne

Haubice K9 na Święcie Wojska Polskiego

Haubica samobieżna K9A1.
Haubica samobieżna K9A1.
Autor. M. Mróz

Na tegorocznej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego jedną z premier była południowokoreańska haubica K9A1. Haubica była też prezentowana na PGE Narodowym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kolumna haubic K9A1 z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii przejechała Wisłostradą jako ostatnia w rzucie pojazdów gąsienicowych w trakcie defilady. 1 Mazurska Brygada Artylerii dysponuje już 24 haubicami K9A1. Taka sama liczba trafiła do 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, stacjonującego w Jarosławiu.

Jestem przekonany, że precyzja ognia, duża mobilność i niezawodność technologiczna to atuty, które sprawiają, że nasz produkt jest ważnym filarem polskiej artylerii. Jestem dumny, że dziś w Warszawie armatohaubice K9 zostały zaprezentowane jako nowe wyposażenie Sił Zbrojnych RP podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego – podkreśla Billy Boo Hwan Lee, dyrektor zarządzający Hanwha Aerospace Europe. 

Reklama

Dostawy armatohabic samobieżnych K9A1 są efektem pierwszej umowy wykonawczej podpisanej 26 sierpnia 2022 roku pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Hanwha Aerospace. Umowa ta przewiduje dostawę łącznie 212 haubic do roku 2026, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz amunicją. Umowa ramowa zakłada dostarczenie łącznie 672 haubic, przy czym dostawie drugiej partii 460 dział towarzyszyć ma szeroki transfer technologii i przeniesienie produkcji do Polski.

Haubica Samobieżna K9A1 Thunder.
Haubica Samobieżna K9A1 Thunder.
Autor. Damian Ratka

K9A1 jest wyposażona w Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ, najnowszy system kierowania ogniem i zarządzania walką opracowany przez Grupę WB. Haubica jest kompatybilna ze standardową 155 mm amunicją NATO, a podczas testów strzelano z niej również z powodzeniem amunicją polskiej produkcji. Wśród państw NATO haubice K9 są używane przez Estonię, Norwegię, Turcję (wersja licencyjna T-155 Firtina), Finlandię i Polskę (licencyjna wersja podwozia K9 jest też używana w haubicy Krab, sprawdzonej bojowo na Ukrainie). Zostały one też zamówione przez blisko współpracującą z NATO Australię oraz Egipt.

Czytaj też

W 2022 roku powstał Klub Użytkowników K9, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie obsługi systemów K9. – Polska jest kluczowym filarem społeczności użytkowników K9 ze względu na bogate doświadczenie w obsłudze systemów artyleryjskich Krab i K9. Hanwha dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć użytkowanie K9 przez Wojsko Polskie w ramach silnego partnerstwa z polskimi firmami branży obronnej – mówi Billy Boo Hwan Lee.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ordinary soldier

    Mariusz!!! Gdzie są wozy amunicyjne K-10!? Gdzie jest niszczyciel czołgów Ottokar Brzoza!??

Reklama