Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Jak będzie wyglądał efektor Gladiusa 2?

Wizja efektora Gladiusa?
Wizja efektora Gladiusa?
Autor. Grupa WB

Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiciele Grupy WB zaprezentowali stan i plany rozwojowe swojej firmy do 2030 roku. W trakcie prezentacji przedstawili m.in. zakładany kształt efektorów do systemu dla Sił Zbrojnych RP Gladius 2, na których prace rozwojowe podpisano umowę we wrześniu tego roku.

Reklama

Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło systemy Gladius w maju br. Informowano wówczas, że rozwiązanie to będzie bardzo nowatorskim "systemem rozpoznawczo-uderzeniowym", złożonym z najnowszych polskich bezzałogowców produkcji Grupy WB: rozpoznawczego rodziny FT-5 i uzbrojonego BSP-U (BSP Uderzeniowy). Wszystko ma być zintegrowane przy pomocy systemu Topaz. Całkowita wartość zawartej wówczas umowy wyniosła 2 mld PLN brutto i zakładano, że pierwsze dostawy elementów Gladiusa zostaną zrealizowane już w tym samym roku. Ta ostatnia informacja potwierdziła się, ponieważ na spotkaniu dziennikarzami prezes Grupy Piotr Wojciechowski, potwierdził, że jeszcze w grudniu wojsko otrzyma systemy umożliwiające szkolenie z obsługi Gladiusa. Nie będą to żadne wirtualne rozwiązania czy symulatory, ale elementy prawdziwego systemu ze statkami powietrznymi.

Reklama
Autor. Grupa WB
Reklama

Jak podała wówczas Agencja Uzbrojenia: "Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius przeznaczone będą do precyzyjnego rażenia celów na donośność 100 km oraz prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych rodziny FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. Rolę efektorów systemu będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne Gladius, zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP systemem kierowania ogniem Topaz. W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Gladius".

Czytaj też

Przedmiotem umowy jest dostawa, na potrzeby Wojsk Rakietowych i Artylerii, czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. Pakiet logistyczny obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową bezzałogowych statków powietrznych, natomiast w ramach pakietu szkoleniowego, uwzględniającego szkolenia personelu, pozyskane zostaną treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.

O ile wiadomo jak powinny mniej więcej wyglądać elementy rozpoznawcze systemu oparte o „rodzinę" FT-5 Łoś, o tyle bardziej tajemniczy pozostawał efektor Gladiusa, czyli BSP-U. Początkowo wydawało się, że będzie to Warmate 2, (użyte jako „wystawka" w trakcie podpisania umowy), jednak wkrótce potem zostało to zdementowane. O ile nadal nie wiadomo jak będzie wyglądał efektor PSU do zakupionego już systemu Gladius, to teraz na prezentacji Grupy WB, pojawiła się wizualizacja na temat zakładanego wyglądu efektora do Gladiusa 2, a zatem być może jakiejś jego wersji rozwojowej. Zaprezentowano komputerowe wizje aparatu latającego ze śmigłem pchającym z usterzeniem tylnym w układzie odwróconego V, lekko ukośnymi skrzydłami w układzie górnopłata i zastanawiającym dziobem, na którym być może brakuje głowice bojowej, a być może jest to głowica rozpoznawcza wyposażone w sensory. W przeciwieństwie do poprzednich bezzałogowców ze stajni WB, kadłub jest kanciasty i wydaje się, że może posiadać w związku z tym pewne cechy stealth.

Czytaj też

Obecnie Grupa WB zapowiada stworzenie trzech kolejnych BSP z rodziny Warmete'a – Warmate 5, Warmate 20 i Warmate 50, których numery mogą mieć związek z ich masą głowicy bojowej lub maksymalną masa startową. Nie jest jasne, czy pokazywany efektor Gladiusa będzie jednym z nich.

Prezes Wojciechowski również chwalił się, że jego firma posiada technologie własnych sieci neuronowych i chcą rozwijać ta rozwiązanie w oparciu u zastosowanie sztucznej inteligencji. Planowane jest zastosowanie tych rozwiązań także w systemach Gladius.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (17)

  1. staryPolak

    specjaliści - narzekacze żądający 1 mln tanich "irańskich" - jest takie stare określenie o wojskowych ćwiczących dawno minione wojny. Jak myślicie - jaką wartość będą miała drony "irańskie" za 5, 10 lat? Już dziś Ukraina całkiem sprawnie je kasuje. System Gladius wyposażony z sieć neuronową? Standard za 10 lat. I niech ten standard i nowe kierunki wyznacza m.in. WB.

    1. wert

      izrael przoduje bo STYMULUJE konkurencję więc powstają szybko nowe rozwiązania jak te zagłuszające Szahidy. Wiesz ile tam, działa Startupów? Iran ma szlaban na nowoczesne rozwiązania. My też? Bo nie rozumiem tego odniesienia. Twoja "firma" w 2009 to 50 mln przychodów/ 15 mln zysku. Rentownośc 30%. XI 2017- cena Warmate dla WOT 100tyś/ szt. VIII 2022 Warmate dla UKR- 250 tyś/szt. Jest przebitka? Mam dalej udowadniać jaki jest POdstawowy priorytet tej firmy? Mało i drogo bym powiedział. O zapewnieniu sobie np MONOPOLU na Topaza (WB nie udostępnia żadnych ICD firmom spoza grupy WB w Polsce) W USA byłyby to praktyki monopolistyczne i byłyby karane dlatego jest konkurencja sprzyjająca rozwojowi. Np Lockheed Martin- Boening. W Polsce przykładem "rozwoju" i inowacji jest Warmate.

    2. WDGrabski

      Wielki Konfabulator powrócił. Tym razem firma z 2009, produkty w wymyślonych cenach z 2017 i 2022. Ciekawe o czym to ma świadczyć? A te ceny to kolega wykonfabulował prostą metodą dzielenia wartości umowy przez liczbę zamówionych systemów, tak? Że niby w skład systemu to tylko amunicja krążąca wchodzi, nic poza tym? Topaz nie miał konkurencji? A Jaśmin JFSS artyleryjski to co? Reklamowany w prasie wojskowej jak Polska długa i szeroka. Ojejku, nawet tutaj zmyślanie. A może po prostu kolega nie wie o czym pisze?

    3. wert

      WDGrabski@ każdy może sprawdzic kiedy KBN wyasygnował 50 mln na drony, każdy może sprawdzić kontrakt dla WOT. Każdy może sprawdzić kontrakt - zbiórkę dla UKR latem 2022 która nota bene poszła kiepsko i którą WB ratowało przeznaczeniem dodatkowych dronów za free. Turcy OD RAZU zadeklarowali drugiego TB-2, jakos nie czekali ile kasy się uzbiera. Żałosne dywagacje uskuteczniasz

  2. Paweł P.

    Fajnie wygląda, ale QLU sprawy to ilość i cena + jakość. Uniwersalność. P.S. W mieście mi Iskrę postawili, ale fajna – pozycja! Brawo Otwock. Miałby być drony, jest pomnik ale super wyszło!

    1. Paweł P.

      Tu co roku trzeba składać zamówienie, 2mld lekką ręką... Różnorodność, z nowinkami. Może robotę zrobić, tak sobie myślę.

  3. Lukas

    znowu będzie jakaś ręczna dlubanina i będzie koszmarnie drogi, Irańczycy robią swoje za jakieś grosze z większym ładunkiem i zasięgiem

    1. Polak Mały

      To kup sobie z Iranu za grosze.

    2. ACAN

      Tylko że te Irańskie jakoś przestały trafiać.

    3. Extern.

      @ACAN: Podobno te oryginalne z Iranu mają na pokładzie cywilny GPS, tak że tego, jak wiadomo cywilny GPS nie działa na Ukraińskim mrozie :-).

  4. kertog

    szkoda że tak póżno, szkoda że PIS zmarnował 7 lat . Mamy dodskonałe firmy produkujece zaawansowane systemy optyczne i bardzo dobre drony. Gdyby MON wspierał je zamówieniami to obecnie mielibyśmy potencjał do produkcji setek jeżeli nie tysięcy dronów i Ukraincy tymi dronami mogliby zalewać ruskie pojazdy deszczem ognia z bezpiecznej odległości. PIS sobie przypomniał w tym roku ze jest WB.

    1. Kontrapara

      A może potrzebujemy dziesiątków tysięcy taniutkich latających bomb w stylu irańskiego złomu z zasięgiem np 2000km? I doktryny ataków dywanowych po ca 2000 sztuk równocześnie?

  5. Prezes Polski

    To, co mnie niepokoi w tym programie to koszty. Nie potrzeba nam wyrafinowanego systemu tworzonego przez lata, który zostanie zakupiony w symbolicznej ilości z powodu absurdalnych kosztów, jak warmate. Potrzeba średniointeligentnego systemu, który armia zamówi w tysiącach szt. Nie jest to figura retoryczna. Potrzebujemy tego tysiące szt.

  6. delphiserwis

    Oczywiście że nie mieli, ale mieli myśl technologiczną i byli na tyle przekonujący i zawansowani że MON w to wszedł. Skorzysata MON i firma która wdroży swoją myśl a zarazem jest to pośrednia pomoc państwa dla firmy prywantej co uważam za słuszne, tak samo robi USA oraz inne Państwa,, które doceniają marki prywatnych firm..

    1. Polak Mały

      Zgadza się, lepiej w prywatnej ale polskiej niż w prywatnej zagranicznej !!! To że firma się rozwija wszyscy na tym skorzystamy. Dzięki zamówieniom WB już otwiera nowe zakłady w Skarżysku Kamiennej a co za tym idzie daje zatrudnienie, podatki i są pieniądze na rozwijanie nowych technologii.

  7. Jeremiasz

    @john3b ... Jestem pewien że zrobili to po to abyś nic nie skumał

    1. john3b

      Może nie zauważyłeś, ale to jest przyklejony post użytkownika wert, który nie ładnie odniósł się do innego użytkownika.

  8. rwd

    Kolejny wizjoner od PowerPointa, niech pokażą Gladiusa a nie zasłaniają się kolorowymi obrazkami.

    1. Polak Mały

      Akurat jeśli chodzi o WB jestem spokojny. A WB to wizjonerzy przez duże W i to jet ich atut , skoro się z nich naśmiewasz to powiedz dlaczego ich produkty kupują na całym świecie, łącznie z amerykanami.

  9. H2o_

    Jak bedzie wygladal? bardzo ladnie. jak wiekszosc ich sprzetu, chociaz SU mi sie podobaja tez.

  10. GB

    Wypadek F-35B miał miejsce 15 grudnia. Samolot należał jeszcze do Locheed Martin i nie został jeszcze przekazany Korpusowi Marines. Czyli należy sądzić ze był oblatywany przez bardzo doświadczonego pilota testowego.

  11. palilo

    Dlaczego nie potrafimy zbudować prostej masówki dalekiego zasięgu o dużej głowicy typu Shaheed? Skoro mamy zerowe zdolności jak chodzi o silniki rakietowe czy odrzutowe, a przy naszych nakładach na R&D i braku woli politycznej to się nie zanosi na to, żeby to uległo zmianie to może powinniśmy się zająć czymś takim. Warto chyba zyskać coś do uderzeń na głębokie zaplecze, które to coś nawet nasz żałosny przemysł byłby w stanie (po transferze technologii z aliexpress) produkować. Taki warmate to tyle ma materiału co petarda z odpustu, a kosztuje jeśli się nie mylę dziesiątki tysięcy zł... Nie ma może takiego Shaheeda w Korei czy USA? Może tak łatwiej będzie przekonać MON

  12. GB

    Rozbił się F-35B w trakcie pionowego lądowania, jest filmik. Pilot się katapultował.samolot chyba nadaje się do remontu. Na oko wszystko wyglądało w porządku do ostatniego momentu. Za szybko opadał i odbił się od lotniska? Boczny wiatr?

  13. Andybuba

    Kierunek dobry. Na jakimś filmie 'Cos tam w ogniu' jest pokazany atak z użyciem dronow.. Teoretycznie da się to zrobić i ma działać. Czyli na nasze - działa i już jest. Teraz przeciw temu brygada pancerna to mięso. Może Iron Beam dał by radę. Ale go nie ma jeszcze (brak efektorów) no i wszędzie tego nie postawisz. Czyli brawo WB. Państwowe firmy to jakieś porażki z głupim politykiem z nadania na czele.

    1. Sailor

      Jak na razie nie ma efektora typu dron kamikadze, którego głowica pokonała by pancerz nowoczesnego MBT.

    2. GB

      Atakując z góry w szilnik lub dach wieży? Dron z głowicą EFP ma wszelkie szanse przebić taki słaby pancerz. Deklarowane przebicie nawet stosunkowo słabej kumulacyjnej głowicy GK-1 drona Warmate to 200-240 mm stali walcowanej. Z pewnością przebije dach wieży lub płytę silnika każdego sowieckiego / rosyjskiego czołgu,

  14. john3b

    wert 10 maj (18:58) mick8791@ pomyślmy: po co kontrakt podpisywano eksponując Warmate 2 i ogłaszając zaraz dostawy? No tak, EUREKA jeszcze Gladiusa "nie mieli". Nie ma to jak misie o bardzo małym rozumku. Ostatecznie można wziąć trocinki za istotę białą. Swoją drogą nie będę zaskoczony jeśli zrobią zestaw a la Mirja+ Buran na grzbiecie. Będzie PO taniości

    1. Chyżwar

      Powiadasz "geniuszu" że "misie o tak małym rozumku"? Otóż w 1940 roku delegacja brytyjska pojechała kupować sprzęt do USA. Na miejscu spotkali się z Dutchem Kindelbergerem, który powiedział im, żeby nie rozpędzali się tak bardzo z zakupami samolotów, bo on im zrobi najlepszy. Brytyjczycy się zgodzili, ale postawili warunek, że samolot ma być gotowy w 120 dni. Gdyby wiedzieli, że Dutch na razie nic nie ma, nie wzięliby go na poważnie. Tym bardziej, że North American, której tan pan szefował nie miał wcześniej żadnego doświadczenia w budowie myśliwców. Ale nie wiedzieli, więc North American wziął się do roboty. Samolot całkowicie od podstaw skonstruowano w 117 dni i okazał się on rewelacją. Mowa jest o Mustangu P-51 oczywiście.

    2. oko

      Ty fachura może sam coś zrobisz jak umiesz lepiej .

    3. wert

      wyrwałeś z kontekstu i co niby udowodniłeś? Orlika też spartolono bo zrobiono osobno płatowiec na którym miano puźniej zamontować głowicę obserwacyjną. I nagle zonk- nie lata. Jeżeli WB zagnali do porządnej roboty to tylko się cieszyć. NARESZCIE ale straconych lat nie odrobisz. % lat temu nie dało się zobić a tu pstryk pól roku i "jest" A może chodziło o wciśnięcie ile się da Warmate? Twierdziłem, twierdzę i twierdził będę że Warmate to badziew bezużyteczny dla WP. Jeśli głowica do Gladiusa to MINIMUM GX-2, Nie bez powodu UKR w 2017 zażyczyli sobie coś silniejszego od GX-1. Przetestowali Warmate 2 (nawet Turczynow oglądał) i odpuścili temat. Do tej pory szli PO najmniejszej lini oporu na maxa ciągnąc PR i zyski. Liczę na zmianę. Dobrą zmianę

  15. LMed

    Chuchać, dmuchać, Boga nawet prosić o wsparcie, a nie kopać (jak bywało) i nie topić pieniędzy w państwowej "konkurencji".

  16. ACAN

    Super czekamy na dalszy rozwój firmy. Potrzeba nam dronów większych szybszych uzbrojonych latających w rojach i produkowanych w kraju. Mam nadzieję że doświadczenia wojny w Ukrainie będą wzięte pod uwagę i WB opracuje również tanie masowe dalekiego zasięgu latadła przenoszące ładunki wybuchowe. Niestety po raz kolejny okazuje się że ilość też jest jakością.

  17. KrzysiekS

    BRAWO WB!!!!

Reklama