Reklama

Siły zbrojne

Przekazanie obowiązków dowódcy 3 Flotylli Okrętów

Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch
Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3 Flotyllą Okrętów. Nowym dowódcą największego związku taktycznego Marynarki Wojennej został komandor Mirosław Jurkowlaniec.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, trakcie głównej uroczystości, czasowo pełniący obowiązki dowódcy komandor Wojciech Sowa przekazał dowodzenie komandorowi Mirosławowi Jurkowlańcowi. Meldunki o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. byli dowódcy Flotylli, przedstawiciele jednostek wojskowych, władz samorządowych, a także kadra i pracownicy wojska 3 Flotylli Okrętów.

Komandor Mirosław Jurkowlaniec rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej w 1985 roku. W 2002 roku objął stanowisko dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych, a od połowy 2007 roku był szefem szkolenia 3 Flotylli Okrętów. W styczniu 2012 roku objął stanowisko szefa Oddziału Oficerów Flagowych Szefostwa Szkolenia Morskiego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni, a w lutym 2013 roku zastępcy szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. Następnie, w styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 6. Ośrodka Radioelektronicznego. W 2016 roku ukończył podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej.

Z początkiem 2017 roku objął stanowisko szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 2018 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Kmdr Mirosław Jurkowlaniec jako dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych dwukrotnie przygotowywał morską jednostkę działań specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Iraqi Freedom” i „Enduring Freedom”. Jako dowódca Grupy opracował także wymagania taktyczno-techniczne, według których zmodernizowany został ORP „Hydrograf”. W czasie swojej służby w 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec brał aktywny udział w opracowaniu i wprowadzeniu do użytku odznaki „Marynarz Jednostek Pływających”, w pracach nad opracowaniem nowego „Regulaminu służby na okrętach MW”, a także nowych programów szkolenia załóg okrętów. Jako szef szkolenia 3 Flotylli Okrętów dwukrotnie kierował największymi ratowniczymi ćwiczeniami w ratowaniu okrętów podwodnych organizowanymi przez Marynarkę Wojenną - SMER/MEDEX.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Andrzej 85-87

  Pozdrawiam ludzi służących. na ORP Navigator

  1. Grzegorz

   Pozdrowienia dla Andrzeja

 2. Podatnik

  Naprawdę szkoda pieniędzy w 95% wyrzucanych w błoto.

 3. Podwładny

  Czego by tu życzyć nowemu d-cy 3FO? Hm... Życzę szybkiego awansu oraz wyznaczenia na nowe stanowisko służbowe.

  1. Gosc

   Z pewnością tak będzie rok szef zarządu góra dwa lata dca Flotylli. Tak się dzisisiaj zarządza i dowodzi

 4. Jerzy.

  Tak poważne stopnie Admiralskie. Nazwy Flotylla a wzeczywistosci papierowa marynarka wojenna bez żadnego znaczenia strategicznego z kilkoma starymi okretami. Aż serce się łamie na myśl co z naszą flotą uczyniono.

 5. jerry

  Dowódca 3 Flotylii już jest, a czy jeszcze jest MW?

 6. Badyl

  ORP Hydrograf nie został zmodernizowany-dopiero to robią.Mój brat tam pracuje.

 7. Kmdr

  Nie. Ale mamy 2 admirałów na 1 okręt bojowy!!!

 8. padalec

  \"brał aktywny udział w opracowaniu i wprowadzeniu do użytku odznaki „Marynarz Jednostek Pływających” - czyli opracował wzór plakietki WOW ! . Zresztą na dowodzenie flotą szuwarowo-bagienną wiele nie trzeba .

 9. Polaczek cebulaczek

  Współczuje tym dowódcom i osobom pracującym w marynarce wojennej wiedzą, że w marynarce przez następne 10 lat się nic nie zmieni, a jak wyrażą swoje zdanie publicznie to szybko polecą ze swoich stanowisk. Więc muszą udawać na takich paradach, że jest dobrze. Polska rzeczywistość...

 10. Kontr-admirał

  A czy Polska ma jeszcze jakąś marynarkę wojenną? Taką prawdziwą?

Reklama