Reklama

Siły zbrojne

Polsko-amerykański remis. Zawody w ramach AvDet

  • Dżamal Chaszodżdżi/ fot. jamalkhashoggi.com
    Dżamal Chaszodżdżi/ fot. jamalkhashoggi.com
  • Źródło: Gasum.fi
    Źródło: Gasum.fi

Tradycyjne polsko-amerykańskie zawody rozgrywane w Powidzu w ramach lotniczego szkolenia Aviation Detachment 18-1 zakończyły się remisem. Jedną z konkurencji wygrali Polacy, drugą Amerykanie.

Jak informuje kpt. Martyna Fedro-Samojedny, zawody zostały zorganizowane jako zwieńczenie trwającego w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego polsko-amerykańskiego szkolenia lotniczego oraz spadochronowo-desantowego Aviation Detachment 18-1 (AvDet). Międzynarodowe zmagania załóg to już tradycja, która rozgrywana jest przy okazji każdej rotacji AvDet.

W zawodach rywalizowały dwie załogi, polska i amerykańska. Lotnicy amerykańscy wykonywali zadania na Herculesach C-130H, a piloci z Powidza na nieco starszej wersji samolotu: C-130E.  Załogi złożone z pilotów, loadmasterów, techników i nawigatorów rywalizowały w dwóch konkurencjach: precyzyjnym zrzucie ładunku oraz precyzyjnym lądowaniu. W pierwszej konkurencji lepsi okazali się Amerykanie, ale druga konkurencja przyniosła zwycięstwo Polakom. Tym samym w ogólnym rozrachunku zawodów osiągnięto remis. 

W trakcie podsumowania zawodów dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (33BLTr) pułkownik pilot Grzegorz Kołodziejczyk pogratulował uczestnikom zmagań, wręczył okolicznościowe nagrody zwycięzcom zawodów, a także podziękował polskim i amerykańskim żołnierzom za dobrą sojuszniczą współpracę i szkolenie w ramach kończącej się rotacji AvDet 18-1.

Zawody obserwowali dowódca 33 BLTr pułkownik pilot Grzegorz Kołodziejczyk w towarzystwie polskich i amerykańskich żołnierzy personelu naziemnego biorącego udział w szkoleniu, a także lotników Grupy Działań Lotniczych.  Zawody zakończyły się wręczeniem nagród dla zwycięzców zawodów oraz pamiątkowym zdjęciem wszystkich zaangażowanych w aktualną zmianę AvDet.

Wspólne polsko-amerykańskie szkolenie trwało od 13 października i zakończyło się 10 listopada br.

Reklama

Komentarze (1)

  1. kibic

    "W zawodach rywalizowaly dwie zalogi, polska I amerykanska."..???..moze I dobrze..od poczatku wiadomo ze zajma co najmniej drugie miejsce :)

Reklama