Reklama

Siły zbrojne

Pancerni zwiadowcy - zajęcia z taktyki [FOTO]

Drugi tydzień listopada był dla żołnierzy kompanii rozpoznawczej 10. Brygady Kawalerii Pancernej kolejnym tygodniem obfitującym w zajęcia z taktyki. Zwiadowcy przez trzy dni realizowali szereg zajęć na Pasie Ćwiczeń Taktycznych.

Kpt. Katarzyna Sawicka informuje, że szkolenie żołnierzy kompanii rozpoznawczej rozpoczęło się we wtorek. W tym dniu doskonalono zagadnienia dotyczące prowadzenia obserwacji. W działaniach rozpoznawczych obserwacja jest podstawowym narzędziem do monitorowania pola walki. Nowe zasady prowadzenia działań bojowych oraz nowe środki techniczne zmieniają warunki prowadzenia działań na polu walki i stawiają obserwacji większe wyzwania.

Fot. szer. Natalia Wawrzyniak

Zwiadowcy wykorzystując wyposażenie posterunku obserwacyjnego doskonalili swoje umiejętności. Wykorzystując lornetki pryzmatyczne oraz przyrządy noktowizyjne wykonywali zadania postawione przez przełożonych. Opracowywali dokumenty niezbędne dla obsady posterunku obserwacyjnego, w tym między innymi prowadzenie dziennika obserwacji i wykonywanie szkiców obserwacji. Noktowizory JIM, znajdujące się na wyposażeniu pododdziału, jest to nowy sprzęt i dlatego przełożeni poświęcają dużo czasu i uwagi, aby wszyscy żołnierze mogli się z nim zapoznać i wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Ten specjalistyczny sprzęt ma ułatwić zwiadowcom wykonywanie zadań, a tym samym pomagać im realizować zadanie efektywniej.

szer. Natalia Wawrzyniak

Środa i czwartek to dni, kiedy zwiadowcy skupili się na zagadnieniach związanych z patrolowaniem. W najprostszej formie patrol jest bezpiecznym sposobem przemieszczenia się z punktu A do punktu B w terenie, gdzie możliwy jest kontakt z przeciwnikiem. Drużyna składająca się z siedmiu do dziesięciu żołnierzy jest najmniejszym elementem, który porusza się w terenie w formacji patrolowej. Zadaniem dowódców jest kontrola swojej drużyny w oparciu o wspólne umiejętności każdego żołnierza. Podczas zajęć dowódcy wszystkich szczebli doskonalili właściwe zachowanie się  żołnierzy oraz umiejętności posługiwania się sygnałami patrolowymi. Zostały zweryfikowane umiejętności oraz wiedza wszystkich żołnierzy uczestniczących w zajęciach.

Czytaj też: Dragon-17: Współdziałanie kawalerii powietrznej i pancernej [FOTO]

Zajęcia z taktyki są dla żołnierzy z kompanii rozpoznawczej chlebem powszednim. Zwiadowcy na terenie poligonu doskonalą swoje umiejętności. Szkolą się, pogłębiając swoją wiedzę indywidualną, a także umiejętności współdziałania w drużynach, plutonach i kompanii.

Fot. szer. Natalia Wawrzyniak

Reklama

Komentarze (2)

 1. laska

  Dlaczego chlopaki ze zwiadu maja beryle? Powinni miec SBSy. Tak sie testuje bron. Gdzie te sbsY?

 2. Harry

  Tylko jeden zwiadowca ma optykę na Berylu. Zwiadowcy powinni być wyposażeni w najlepszy sprzęt umożliwiający im skuteczny zwiad, przetrwanie i choćby minimalną przewagę sprzętową nad przeciwnikiem.

  1. zły

   Eeee tam zwiadowcy. Ważne, że WOT będzie miało celowniki PCO Rubin. Dla MON są rzeczy ważne i ważniejsze.

  2. Extern

   Zwiadowcy najlepiej jakby w ogóle nie wchodzili w kontakt bojowy z przeciwnikiem. Widać przecież że nawet nie mają hełmów ani jakiejkolwiek cięższej broni która by ich spowalniała.

Reklama