Reklama

Indie kupują więcej haubic K9. Lokalny przemysł skorzysta

K9 Vajra-T
Indyjskie armatohaubice samobieżne K9 Vajra-T
Autor. Press Information Bureau/Government of India

Indyjski holding Larsen & Toubro (L&T) zawarł kontrakt o wartości 253 mln USD z południowokoreańskim Hanwha Aerospace na dostawę komponentów do produkcji 100 armatohaubic K9 Vajra-T. Udział lokalnego przemysłu w ich wytwarzaniu ma wzrosnąć do 60 procent.

Indyjska armia posiada obecnie 100 sztuk armatohaubic K9 Vajra-T będących lokalną odmianą dobrze znanej i popularnej południowokoreańskiej K9A1. W styczniu indyjskie ministerstwo obrony zawarło z lokalnym przedsiębiorstwem Larsen & Toubro (L&T) kontrakt na dostawę kolejnych 100 egzemplarzy. Teraz wspomniane przedsiębiorstwo podpisało umowę z południowokoreańskim koncernem Hanwha Aerospace dotyczącą podzespołów koniecznych do produkcji wspomnianych K9 Vajra-T.

To kolejne zamówienie odzwierciedla pogłębiające się partnerstwo obronne między Koreą a Indiami [...] Będziemy nadal zaufanym, niezawodnym partnerem w zakresie zdolności obronnych Indii w nadchodzących latach, wspierając wizję samowystarczalności Indii w produkcji obronnej.
Jae-il Son, dyrektor generalny i prezes Hanwha Aerospace
Reklama

Kontrakt podpisano w ambasadzie Republiki Korei w Nowym Delhi. To kolejny krok w pogłębianiu relacji pomiędzy krajami oraz ich przemysłami zbrojeniowymi. W ramach pierwszej umowy wykonawczej na K9 lokalizacja produkcji armatohaubicy w Indiach miała wynosić ponad 50%, teraz ma być zwiększona do 60%. Tym samym zwiększa się (nieznacznie, ale zawsze) zaangażowanie lokalnego przemysłu w wytwarzanie koreańskiego hitu eksportowego. Pokazuje to, jak Indie skutecznie walczą o wsparcie własnego przemysłu, tworząc sobie odpowiednie zaplecze pod przyjęcie ewentualnych kolejnych zamówień na K9.

Indyjska armatohaubica K9 Vajta-T.
Indyjska armatohaubica K9 Vajta-T.
Autor. Ministry of Defence India/Wikipedia

Według obecnych założeń indyjska armia chce posiadać przynajmniej 300 sztuk artylerii samobieżnej, zatem można spodziewać się dokupienia w przyszłości przynajmniej kolejnych 100 sztuk. Indyjska odmiana K9 cechuje się dostosowaniem do zróżnicowanych warunków terenowych, jak np. obszary górskie i tropikalne poprzez m.in. wymianę części podzespołów bazowych na lepiej dostosowane do specyficznego klimatu. Dla tej wersji opracowano także specjalne zestawy do służby w rejonach wysokogórskich, zestawy zawierają odmienne oleje i smary oraz ulepszone układy grzewcze.

    K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez przedsiębiorstwo Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Obsługa składa się z pięciu kanonierów: dowódcy, celowniczego, ładowniczego, amunicyjnego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica CN98 kalibru 155 mm z lufą o gwintowanym przewodzie i długości 52 kalibrów (ok. 8 metrów). Działo umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku odłamkowo-burzącego z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z dalekonośną amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km. Zapas środków bojowych wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających.

    Reklama

    K9 napędza produkowany na niemieckiej licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie własnej 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg operacyjny 480 km. Wkrótce do służby wejdzie też alternatywny zespół napędowy z koreańskim silnikiem STX SMV 1000 o tożsamych osiągach. Z obiema jednostkami parowana jest automatyczna przekładnia Allison X1100-5A3. Obecnie K9 różnych wariantów służą w krajach takich jak Korea Południowa, TurcjaPolska, IndieNorwegiaEstoniaEgiptFinlandia i Australia. W przyszłości do grona użytkowników dołączą także Rumunia i Wietnam.

    Premier Indii Narendra Modi w armatohaubicy K9 Vajra-T.
    Premier Indii Narendra Modi w armatohaubicy K9 Vajra-T.
    Autor. Narendra Modi/Twitter
    WIDEO: Co z Borsukiem? Trofiniak odchodzi, Amerykanie na Litwie - Defence24Week 116
    Reklama

    Komentarze (2)

    1. Hmmm.

      A Polska co? A Polska nic. Kamysz to się nie nadaje do tego.

      1. MiP

        A to Kamysz negocjował umowę na K9 ??

      2. Weneda 1977

        U nas kupuję najwięcej dział bez odrzutowych i Apaczów na świecie prócz usa za grube miliardy $ a w zamian totalnie nic.

      3. Takijeden

        A jakie umowy na K9 podpisał Kamysz?

    2. bazan25

      Co ten człowiek już wygaduje

    Reklama