Reklama

Kolejny chętny na pociski z polskiego systemu Narew

Jednostka ogniowa przeciwlotniczego zestawu rakietowego Mała Narew na podwoziu Jelcz 882 strzela pociskiem CAMM z wyrzutni MBDA iLauncher na poligonie w Ustce.
Jednostka ogniowa przeciwlotniczego zestawu rakietowego Mała Narew na podwoziu Jelcz 882 strzela pociskiem CAMM z wyrzutni MBDA iLauncher na poligonie w Ustce.
Autor. plut. Aleksander Perz / 18 Dywizja Zmechanizowana

Według włoskiej prasy Brazylia wstrzymała negocjacje o pozyskaniu indyjskich systemów obrony powietrznej Akash. Zamiast tego rozważany jest zakup włoskich zestawów EMADS ze znanymi w Polsce pociskami przeciwlotniczymi MBDA CAMM.

Do niedawna Brazylia rozważała pozyskanie zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu Akash z Indii. Jednak według CNN Brasil negocjacje utknęły w martwym punkcie. New Delhi ma naciskać na sprzedaż Brazylii starszych wersji systemu Akash, który nie posiada izraelskich podzespołów zastosowanych w najnowszych odmianach. To miało nie spodobać się Brazylijczykom. Gdy zawieszono rozmowy z Hindusami, rząd Brazylii miał rozpocząć rozmowy z Włochami na temat zakupu systemu EMADS, którego producentem jest koncern Leonardo. Według CNN Brasil koszt transakcji może wynieść 5 mld reali brazylijskich (ok. 920 mln dolarów amerykańskich).

Czytaj też

EMADS to włoski odpowiednik brytyjskiego systemu obrony powietrznej Sky Sabre i polskich zestawów Narew. Jego głównym orężem jest pocisk przeciwlotniczy CAMM, który w przyszłości uzupełni wariant CAMM-ER o wydłużonym zasięgu. Rodzina CAMM znajdzie zastosowanie zarówno w systemach Narew, jak i Pilica Plus. Pociski są wystrzeliwane metodą tzw. „zimnego startu” z pionowej wyrzutni. Jednostka ogniowa (wóz z wyrzutnią) może przewozić do 8 rakiet. Według oficjalnych danych maksymalny zasięg CAMM wynosi 25 km, zaś CAMM-ER może zwalczać środki napadu powietrznego oddalone o ok. 40 km. Dziś Wojska Lądowe Brazylii (por. Exército Brasileiro) nie dysponują żadnym system obrony powietrznej zdolnym do zwalczania środków napadu powietrznego na pułapie powyżej 3 tys. m.

Czytaj też

Warto dodać, że pociski CAMM wraz z szerszym systemem obrony powietrznej Sea Ceptor stanowią główne uzbrojenie przeciwlotnicze fregat typu Tamandaré budowanych dla Marynarki Wojennej Brazylii (por. Marinha do Brasil). Wybór włoskiego systemu EMADS umożliwiłby siłom zbrojnym tego kraju ujednolicenie posiadanego uzbrojenia przeciwlotniczego, co przełożyłoby się na oszczędności w logistyce oraz szkoleniu. Zwiększenie zamówienia na pociski CAMM może też stanowić przyczynek do przeniesienia większej liczby kompetencji do brazylijskiego przemysłu. Ponadto, pojawiają się doniesienia, jakoby Brazylia była gotowa do transakcji wymiennej, oferując stronie włoskiej samoloty transportowe Embraer KC-390 Millenium.

Współpraca: Antoni Walkowski

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (4)

  1. Alone

    CAMM p-p zrobiliby do końca i do integracji z FA i innymi nie-amerykańskimi samolotami oraz dronami i wtedy to będzie coś

    1. Davien3

      A po kiego integrować CAMM jak to odmiana ASRAAM tylko z głowicą radarową zamiast IIR?

    2. Wuc Naczelny

      @Davein "A po kiego integrować CAMM jak to odmiana ASRAAM tylko z głowicą radarową zamiast IIR?" właśnie dlatego.

    3. Davien3

      @Wuc więc zapytam jeszcze raz: Po co integrować CAMM jak sa dostępne znacznie lepsze ASRAAM bo jakbyś nie wiedział głowica IIR jest lepsza od radarowej a juz zwłaszzca w pocisku o zasięgu do 25km A jak juz na upartego chcesz głowicę radarowa to sobie wymień w ASRAAM. Zapłacisz tyle samo a dostaniesz gorszy pocisk:)

  2. rwd

    Chętni na rakiety z polskiego systemu, to sugerowanie że są to polskie rakiety. A co w tym systemie jest polskie, poza nazwą?

    1. stasi

      Znaczy że sa chetni na rakiety z takiego samego systemu jak polska Narew.

  3. szczebelek

    Jesteśmy w zasadzie to będziemy użytkownikami rodziny rakiet CAMM i brytyjskich wyrzutni.

    1. Davien3

      Uzytkownikami CAMM już jesteśmy, natomiast CAMM-ER t włoski pocisk a nie brytyjski I do niego pozyskujemy wyrzutnie na licencji.

  4. Luunapark7Marek

    Gdzie ta Narew, cichosza, bardzo podejrzane, tak samo z Himars cisza...

Reklama