Reklama

Siły zbrojne

Fot. MBDA

Sea Ceptor od MBDA dla brazylijskiej marynarki wojennej

Firma MBDA zdobyła kontrakt na uzbrojenie nowych fregat typu Tamandare brazylijskiej Marynarki Wojennej w rakietowy system obrony powietrznej Sea Ceptor.

Sea Ceptor to inteligentny system kontroli uzbrojenia, który wraz z w pełni aktywnym pociskiem CAMM (Common Anti-air Modular Missile) zapewnia kompleksową samoobronę i lokalną obronę powietrzną. Rakiety poruszają się z prędkością powyżej 3 Mach. Ich zasięg, a zarazem promień ochrony obszaru, w którym znajdują się okręty, wynosi 25 kilometrów. Umożliwi on brazylijskim fregatom klasy Tamandare ochronę własną, jednostek towarzyszących i stałej infrastruktury przed pełnym spektrum zagrożeń na morzu lub w portach oraz w najbardziej wymagających scenariuszach operacyjnych.

Sea Ceptor jest wykorzystywany na fregatach Typ 23 brytyjskiej Marynarki Wojennej. Został też wybrany jako uzbrojenie nowych fregat Typ 26 i Typ 31. Na początku czerwca br. doszło do zawarcia umowy pomiędzy brytyjską marynarką wojenną a MBDA na dostawę i integrację SeaCeptor we fregatach Typu 31.

image
Fot. MBDA

Kupując Sea Ceptor Brazylia dołącza do Chile, Nowej Zelandii i Kanady. Pocisk CAMM został też dostarczony brytyjskim Wojskom Lądowym jako oręż naziemnej obrony powietrznej.

W marcu 2020 roku brazylijskie ministerstwo obrony złożyło zamówienie na budowę czterech korwet Tamandaré. Będą one budowane w ramach brazylijsko-niemieckiego konsorcjum. Jednostki będą nosiły nazwy „Tamandaré”, „Jerônimo de Albuquerque”, „Cunha Moreira” i „Mariz e Barroso”. Wyporność każdej z jednostek wyniesie 3455 ton. Budowa prototypowej ruszy jeszcze w 2021 roku, natomiast wszystkie korwety winny zostać ukończone w latach 2025–2028. Będą służyły do patrolowania brazylijskich wód terytorialnych oraz wyłącznej strefy ekonomicznej jak i do misji pokojowych czy humanitarnych.

Reklama
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama