Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Europejskie rakiety przeciwlotnicze idą do produkcji. Wzmocnią polską tarczę?

Testy rakiety CAMM-ER
Testy rakiety CAMM-ER
Autor. MBDA

Rusza produkcja rakiet przeciwlotniczych CAMM o wydłużonym zasięgu - w wersji CAMM-ER. Oznacza to, że w prosty sposób będzie można zwiększyć promień rażenia polskich baterii przeciwlotniczych „mała Narew” z 25 km do ponad 40 km.

Reklama

W dniu 28 listopada 2022 r., w paryskiej siedzibie organizacji do spraw współpracy w dziedzinie uzbrojenia OCCAR-EA (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement), podpisano umowę na produkcję systemu rakietowego CAMM-ER (Common Anti-Air Modular Missile – Extended Range), który w porównaniu do swojego poprzednika ma przede wszystkim zwiększony zasięg z 25 do ponad 40 km. Kontrakt podpisali Matteo Bisceglia dyrektor OCCAR-EA oraz Lorenzo Mariani - dyrektor zarządzający MBDA Italy.

Reklama
Autor. OCCAR
Reklama

O zainteresowaniu Włoch całym projektem świadczy obecność w czasie ceremonii wiceadmirała Piera Federico Biscontiego - zastępcy dyrektora włoskiego narodowego programu modernizacji systemów uzbrojenia. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że dzięki projektowi CAMM-ER swoje zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu klasy SHORAD (Short Range Air Defence) mają otrzymać zarówno włoskie siły powietrzne jak i wojska lądowe.

Czytaj też

W pierwszym przypadku zakłada się wprowadzenie systemu rakietowego MAADS (Modular Advance Anti-Air Systems) współpracującego z radarem Kronos 3D. Z kolei włoskie wojska lądowe chcą wprowadzić system określany jak na razie jako GRIFO. Takie zainteresowanie pociskami CAMM-ER wynika z możliwości zwalczania tymi pociskami szerokiej gamy celów powietrznych: załogowych i bezzałogowych śmigłowców i samolotów oraz rakiet manewrujących i przeciwradiolokacyjnych. Zdolności te zostały zresztą potwierdzone w czasie faktycznych prób poligonowych.

YouTube cover video

Zauważalna jest także dążność do pełnej integracji istniejących systemów przeciwlotniczych, tak by w trakcie obrony można było optymalnie dobierać efektor w odniesieniu do występującego zagrożenia. Sygnałem, że taki proces postępuje może być połączenie w ramach organizacji OCCAR-EA sekcji zarządzania projektem CAMM-ER z istniejącym oddziałem programu FSAF-PAAMS (Famille des systèmes Surface-Air Futurs- Principal Anti Air Missile Systems).

Czytaj też

Takie połączenie niewątpliwie pomoże w procesie integracji rakiet przeciwlotniczych CAMM i Aster w ramach jednolitego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Da to też możliwość bardziej ekonomicznego korzystania z zasobu posiadanych rakiet. Wcześnie wszystko to, co leciało w odległości większej niż 25 km musiało być zwalczane rakietami Aster-30, które mają zasięg od 120 km do 150 km (w przypadku wersji Aster-30 Block 1NT. Było to więc swoiste „marnotrawstwo" i zwiększało koszty działania.. Wydłużenie zasięgi CAMM-ów do ponad 40 km, pozwala zaoszczędzić zapas rakiet Aster-30 przeznaczając je w pierwszej kolejności do zwalczania rakiet balistycznych.

Czytaj też

Informacja o uruchomieniu produkcji rakiet CAMM-ER jest również bardzo ważna dla Polski. Zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu "mała Narew" i "Pilica+" mogą bowiem łatwo zaadoptować ten pocisk znacząco zwiększając możliwości polskiej obrony przeciwlotniczej. Podobnie jak we Włoszech tak i w Polsce pojawi się więc np. możliwość bardziej oszczędnego korzystania z systemu średniego zasięgu „Wisła" opartego o amerykańskie zestawy Patriot.

Pociski CAMM zostały dodatkowo wybrane dla polskich fregat typu „Miecznik". Być może i w tym przypadku pojawi się więc możliwość zdywersyfikowania rakiet przeciwlotniczych i zwiększenia tym samym obszaru chronionego polskimi okrętami. Sprzyja temu sam sposób prowadzenia programu CAMM-ER.

Rakiety: CAMM i CAMM-ER
Rakiety: CAMM i CAMM-ER
Autor. M.Dura

Założono w nim bowiem łatwość integracji nowych pocisków na „starych" wyrzutniach i w standardowych komorach startowych na okrętach. Oczywiście sam pocisk uległ zmianie, ponieważ trzeba było dodać nowy silnik marszowy (opracowany przez włoską firmę Avio Propulsione Aerospaziale) o zwiększony ciągu i zapasie materiału pędnego. W ten sposób zwiększyła się np. średnica rakiet w części środkowej do 0,19 m (o 3 cm) jak i jej długość do 4,2 m (o około 1 m), jednak wymiary składanych przed startem powierzchni sterowych nie zostały zmienione. Zarówno CAMM, jak i CAMM-ER mieszczą się więc w standardowych silosach okrętowych o przekroju 0,275x0,275 m.

Pociski te mają ponad 60% wspólnych części. W CAMM-ER w porównaniu do CAMM nie zmieniono w ogóle części dziobowej i centralnej (zawierających głowicę bojową, systemy elektroniczne naprowadzania, nawigacji i transmisji danych) oraz sekcji ogonowej (z zespołem sterów, dyszą wylotową silnika marszowego oraz wieńcem silników korekcyjnych). Za części środkową wprowadzono jednak sekcję z nowym silnikiem wzdłuż której zainstalowane są trapezowe powierzchnie aerodynamiczne. Nie zmieniono również samej konstrukcji lądowego kontenera startowego wydłużając go jedynie o około 1 m.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. Był czas_3 dekady

    Informacje z MSPO 2022rok Kielce: "Opracowany przez inżynierów z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki silnik rakietowy o średnicy 300 mm nadaje się nie tylko do tego, aby napędzać cywilne badawcze rakiety suborbitalne, lecz także wojskowe pociski balistyczne o zasięgu około 150 km." i dalej "Dariusz Sokołowski. – Gdyby głowicę bojową wesprzeć seekerem, czyli np. głowicą optoelektroniczną, to uzyskamy pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu" Czyli... jesteśmy w stanie opracować własny pocisk p/lot o sporym zasięgu.

    1. Wilis

      Masz rację ale na razie to produkcja chałupnicza a nic nie słychać o tym by WP chciało finansować badania. I projekt umrze to jak to wielokrotnie bywało w Polsce bo prościej jest kupić i przy okazji dostać łapówkę

  2. Rudy 102-

    Na co czekać zamówić min 200 plus zamówić dodatkowe 4-6 bateri CAMM z dostawa w 2023 roku myśle ze jest to wykonalne jak najbardziej

    1. Golf

      W..2023 roku ? Serio??

  3. Andrzej61

    Adoptuje to się dzieci.

  4. Matnet

    Program obrony plot krótkiego zasięgu. tzw Narew powinien być najwyższym priorytetem dla naszych zakupów obronnych, Przynajmniej kilka baterii powinno być kupione u producenta już teraz, a dopiero potem wdrażana do produkcji w Polsce.

    1. Marcyk

      Dokładnie !!

    2. Qba

      Bez żartów, przecież kluczowym kryterium wyboru był transfer technologii i produkcja w Polsce

    3. Ali baba

      Przeciesz producentem jest PGZ

  5. Golf

    No i ?? Ja uciezszę się dopiero wtedy, gdy przeczytam tutaj, że właśnie ruszyła w Polsce produkcja rakiet Camm-ER ! I wtedy...to będzie coś !

    1. Qba

      Nawet nie podpisano umowy

    2. Prezes Polski

      Chyba śnisz.

  6. Był czas_3 dekady

    Nie zapominajmy o SONIE. Jest potrzebna na już!

  7. Szwejk85/87

    Wreszcie dobre wiadomości. Co z wersją LR ? Są jakieś wieści ?

    1. X

      Nie ma

    2. Qba

      Nie istnieje

    3. tomek czytelnik

      umowa na opracowanie camm mr ma być w przyszłym roku

  8. rwd

    Idą do produkcji ale nie u nas.

  9. Ma_XX

    dobre wieści

    1. Qba

      Niezbyt, bo nadal nie ma umowy na produkcje CAMM w Polsce

Reklama