Reklama

Siły zbrojne

Brytyjski Sky Sabre w Polsce gotowy do działania

Sky Sabre CAMM
Wyrzutnia iLauncher systemu Sky Sabre, 16 Regiment Royal Artillery.
Autor. 16 Regt RA

Rozlokowany w Polsce brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre osiągnął pełną gotowość operacyjną i został rozlokowany w celu wzmocnienia sojuszniczej obrony powietrznej. Od czasu przybycia w kwietniu b.r. brytyjscy żołnierze z 16 Pułku Królewskiej Artylerii prowadzili ćwiczenia i teraz osiągnęli pełną gotowość. Ich uzbrojenie stanowią pociski CAMM, które wybrano również dla polskiego systemu obrony krótkiego zasięgu Narew.

Reklama

W Polsce rozlokowanych jest około 80 żołnierzy należących do 11 Battery Royal Artillery ze składu 16 Regiment Royal Artillery, czyli pierwszej jednostki British Army wyposażonej w system Sky Sabre. Rozwiązanie to zastępuje w brytyjskim wojsku wiekowe systemy przeciwlotnicze Rapier, które mają niemal 50 lat.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Efektorem systemu Sky Sabre są pociski CAMM firmy MBDA, które już wcześniej trafiły na uzbrojenie okrętów Royal Navy. Co ważne z polskiej perspektywy, ten sam typ pocisku i wyrzutnie iLauncher stosowane w Sky Sabre zostały też wybrane dla polskiego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew. Pierwsze dwie jednostki ogniowe mają znaleźć się na uzbrojeniu wojska polskiego już we wrześniu 2022 roku.

Tymczasem na początku 2022 roku zapadła decyzja o rozlokowaniu w Polsce systemu Sky Sabre jako wzmocnienia wschodniej flanki NATO przez Londyn. Do zadania tego oddelegowano żołnierzy 11 Baterii Królewskiej Artylerii, którzy trafili do Polski już w kwietniu. W maju pojawiły się pierwsze informacje o ich obecności w mediach społecznościowych macierzystej jednostki. Zapoznawali oni z możliwościami swojego uzbrojenia Amerykanom obsługujących w Polsce systemy Patriot, z którymi mają współpracować oraz polskich żołnierzy z jednostki do której trafią wyrzutnie pocisków CAMM.

Czytaj też

Do tej pory dotychczasowa obecność brytyjskich przeciwlotników miała głównie znaczenie symboliczne, ale też stanowiła przygotowanie dla ich działań operacyjnych. Sky Sabre 11 Baterii Królewskiej Artylerii w maju osiągnęły wstępną gotowość operacyjną. Dopiero teraz w lipcu jednostka osiągnęła pełną gotowość i może realnie wzmocnić obronę przeciwlotniczą na wschodzie Polski.

Brytyjczycy ze względów bezpieczeństwa nie informują jak silnie uzbrojony jest wydzielony element 16 Pułku Królewskiej Artylerii obecny w Polsce. Komponentami systemu Sky Sabre są stacje radiolokacyjne Saab Giraffe, system dowodzenia oraz wyrzutnie iLauncher, każda z 8 pociskami CAMM z aktywnym radarowym systemem naprowadzania produkcji MBDA o zasięgu 25 km. Rakiety startują pionowo, co zapewnia skuteczne zwalczanie celów w zakresie 360 stopni.

Reklama

Komentarze

    Reklama