Reklama

Polityka obronna

Wspólna obrona Polski i Niemiec? Berlin musi robić więcej [OPINIA]

Kanclerz Olaf Scholz i premier Donald Tusk w Warszawie.
Kanclerz Olaf Scholz i premier Donald Tusk w Warszawie.
Autor. Donald Tusk/X

Dzisiejsze konsultacje międzyrządowe pomiędzy Polską a Niemcami będą obejmować obszary związane z obronnością. Choć oba państwa współpracują od lat, to – zakładając odpowiednie zaangażowanie obu stron i wsparcie finansowe Niemiec – być może będzie można mówić o nowym otwarciu.

MON w lakonicznym komunikacie sygnalizował, że spotkanie ministrów obrony „dotyczyło relacji dwustronnych w zakresie obronności, jak również bezpieczeństwa Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Ministrowie omówili kwestię lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie oraz sprawy związane z ochroną granic”. Nie jest jednak tajemnicą, że w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych szeroko pojmowane bezpieczeństwo było jednym z kluczowych tematów.

Na początek warto powiedzieć, że Polska i Niemcy współpracują w zakresie obronności w zasadzie od wejścia naszego kraju do NATO. Symbolem tej współpracy jest Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie, który od 2014 roku zwiększył gotowość bojową. Dowodzą nim rotacyjnie generałowie polscy, niemieccy i duńscy. Jego obecny dowódca generał Jürgen-Joachim von Sandrart, który uczestniczył w niedawnej konferencji Defence24 Days, wielokrotnie przestrzegał przed zagrożeniem ze strony Rosji, wskazując na konieczność działań pilniejszych i szerszych niż dziś podejmowane.

Reklama

Problem w tym, że nawet jeśli częściowo zgadza się z tym (i podobnymi ostrzeżeniami ze strony Bundeswehry) minister obrony Boris Pistorius, to kanclerz Olaf Scholz i koalicjanci sprzeciwiają się bardziej zdecydowanemu zaangażowaniu w rozbudowę potencjału obronnego, obawiając się kosztów i konieczności redukcji wydatków socjalnych (a może i „drażnienia Rosji”, pomimo deklaracji o odstraszaniu Moskwy). Przykładem tego jest ostatni spór pomiędzy Niemcami a Polską o finansowanie rozwoju zdolności obronnych z funduszy UE, czemu sprzeciwiają się Niemcy, nie chcąc zaciągać dodatkowych długów.

W Wojsku Polskim służą też niemieckie czołgi Leopard 2, siły zbrojne obu państw wielokrotnie uczestniczyły we wspólnych ćwiczeniach i działaniach w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W 2023 roku w Polsce okresowo stacjonowały niemieckie Patrioty, a Eurofightery należące do sił powietrznych (i niemieckie tankowce typu A400M) patrolowały przestrzeń powietrzną nad Polską. Swoją drogą, również część sprzętu posowieckiego, która służy lub do niedawna służyła w Wojsku Polskim, a teraz zostanie przekazana na Ukrainę, to dar ze strony Niemiec – myśliwce MiG-29 i śmigłowce Mi-24D z byłej NRD.

Leopard 2PL - symbol blasków i cieni współpracy Polski i Niemiec
Leopard 2PL - symbol blasków i cieni współpracy Polski i Niemiec
Autor. Mirosław Mróz
Reklama

Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że współpraca obu państw w ostatnich latach nie układała się najlepiej i odbywała się głównie w formatach NATO-wskich. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Pierwszą są redukcje w Bundeswehrze, powodujące degradację niemieckiego potencjału, także np. do wsparcia eksploatacji czołgów Leopard 2A4, jakich wciąż używa Polska i będący pośrednim skutkiem tych cięć wzrost kosztów w niemieckiej zbrojeniówce. To z kolei, w połączeniu ze specyficznym nastawieniem niemieckiego przemysłu i problemami po polskiej stronie przełożyło się na wieloletnie opóźnienie w realizacji programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL.

Oczywiście, swoje „zrobiły” również cięcia po polskiej stronie realizowane do 2013 roku.  Ponadto w czasach pierwszego rządu Donalda Tuska Berlin oferował Polsce od 8 do 12 baterii Patriot PAC-2, uznano je za nieperspektywiczne i skupiono się na programie Wisła, a dziś służą w Jordanii, Hiszpanii, Turcji, i Izraelu. Dopiero trzecia przyczyna, to oczywiście nie najlepsze relacje polityczne z Niemcami za czasów poprzedniego rządu. Ale to nie kwestie polityczne spowodowały, że w Polsce jest już ponad 100 Abramsów (a nie Leopardów), a fizyczny brak tych ostatnich. Po zmianie rządu nadal w kwestiach bezpieczeństwa są punkty sporne, w zakresie zarówno finansowania obronności, jak i ochrony granic.

Obecny rząd zapowiada jednak nowe otwarcie, swoje nadzieje mają również Niemcy. Tamtejszy przemysł obronny, pomimo wszystkich problemów, rozwija swój potencjał, a skąpe wciąż zamówienia krajowe, czy nawet kontrakty dla Ukrainy, których jest coraz więcej, nie wyczerpują go. Pewne kręgi polityczne w Niemczech są też realnie zainteresowane wzmocnieniem bezpieczeństwa, choć polityka jest niespójna. Jakie więc mogą być obszary wzmocnienia bezpieczeństwa we współpracy obu państw?

Reklama

1. Obrona powietrzna

Pierwszym obszarem, o którym należy wspomnieć, jest obrona powietrzna, mówił zresztą o tym premier Donald Tusk. Polska mogłaby przystąpić do projektu European Sky Shield Initiative (ESSI) i pozyskać pociski przeznaczone do przechwytywania celów balistycznych poza atmosferą ziemską (izraelskie Arrow 3), czy nawet dokonywać wspólnych zakupów rakiet do Patriotów. Z kolei Niemcy mogliby pozyskać wprowadzany już w Polsce system zarządzania obroną powietrzną IBCS, być może z polskimi komponentami, a nawet radarami. Pozyskanie przez Niemcy IBCS jest prawdopodobne, bo chcąc zachować interoperacyjność i stosować system Patriot wykorzystując pełnię jego zdolności, IBCS i tak prędzej czy później będzie musiał zostać wprowadzony, a koncern Northrop Grumman oferuje go jako podstawa do programu NATO ESSI. Wszystko bez naruszania dotychczasowych programów jak Wisła, Narew i Pilica. Dlaczego w ten sposób? Planów zakupu pocisków działających poza atmosferą jak na razie nie ma, Patrioty będą mieć i Polska i Niemcy, a niższe piętra obrony powietrznej i przeciwrakietowej można rozwijać niezależnie.

Akurat w obszarze obrony powietrznej widać jednak ograniczenia podejścia, jakie mają Niemcy. Berlin zdecydował się na utworzenie zdolności produkcji Patriot PAC-2 GEM-T (prawdopodobnie z komponentami z USA) przez konsorcjum MBDA i Raytheona i dostarczenie 1000 pocisków w latach 2027-2033, z czego połowę kupią Niemcy. Gdyby jednak zamówienie było kilkukrotnie większe, można by pomyśleć o modernizacji tych rakiet, wyeliminowaniu ich wad (np. budowy nowej wersji z aktywną głowicą, niezależną od radaru Patriot) i stworzeniu silniejszego łańcucha dostaw, dającego podstawy do możliwości mobilizacji gospodarki w sytuacji dalszego wzrostu zagrożenia. Kluczowym problemem w krajach NATO jest bowiem kupowanie sprzętu nadal w zbyt małych ilościach, co powoduje u przemysłu wydłużenie czasu oczekiwania na sprzęt. Jeśli jest zapotrzebowanie, produkcję w ciągu kilku lat można zwielokrotnić, jak jest to choćby z niemieckimi rakietami IRIS-T/IRIS-T SL używanymi na Ukrainie, których produkcja została od 2022 roku zwiększona kilkukrotnie.

Ale w wypadku droższych Patriotów na to się nie zanosi. USA, dysponujące ponad 60 bateriami Patriot, kupiły w czasach Zimnej Wojny, na przestrzeni dekady, ponad 6 tys. takich pocisków (starszej generacji), a Niemcy planują posiadanie co najmniej 16 zestawów Patriot. I nawet wraz z pozyskaniem mniejszej liczby nowszych PAC-3 MSE, nie będą mieć „zimnowojennego” zapasu do około 100 pocisków na jednostkę ogniową (a w sytuacji wzrostu zagrożeń ów zapas powinien być większy, a nie mniejszy). A co dopiero mówić o współfinansowaniu np. dalszych pół tysiąca takich rakiet dla Polski….

2. Modernizacja Marynarki Wojennej

Drugim ciekawym obszarem potencjalnej współpracy jest modernizacja Polskiej Marynarki Wojennej. Niemcy uczestniczą w programie Orka i oferują okręty typu 212CD. Atutem ich propozycji mogłaby być współpraca operacyjna na Bałtyku, ale pojawia się pytanie na przykład o współfinansowanie, na wzór niemieckich okrętów budowanych dla Izraela, zresztą z udziałem tamtejszego przemysłu. Pytanie, czy Niemcy będą skłonni do takiego rozwiązania – i czy ich oferta okaże się na tyle interesująca, bo o zamówienie ubiegają się też Francja i Korea Południowa, która może zaoferować różne rozwiązania.

3. Modernizacja polskiego lotnictwa

Trzecim obszarem potencjalnej współpracy z Niemcami jest modernizacja polskiego lotnictwa wojskowego. Chodzi tu przede wszystkim o oferowane Polsce samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon. I znowu – powstaje pytanie, czy Niemcy zdecydują się jedynie na klasyczną ofertę przemysłową, może – wraz z innymi partnerami programu – wspartą finansowaniem przez Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych czy jednak na coś więcej? Nie jest tajemnicą, że Polska potrzebowałaby dużego wsparcia szkoleniowego i logistycznego we wprowadzaniu kolejnego typu myśliwca. A całe NATO i państwa wschodniej flanki w szczególności potrzebują specjalistycznych samolotów rozpoznania i walki radioelektronicznej.

Tu jeszcze od czasów Zimnej Wojny Niemcy odgrywają wśród europejskich państw NATO wiodącą rolę, a niedawno zamówiono pierwszą partię 15 myśliwców Eurofighter EK (walki elektronicznej) mających zastąpić Tornado ECR. Tyle że maszyn tych, biorąc pod uwagę ryzyko ponoszenia strat czy potrzeby sojuszników Niemiec, powinno być wielokrotnie więcej. Mamy tu więc do czynienia z bardzo podobną sytuacją, jak w wypadku obrony powietrznej. Potencjał do współpracy jest, być może nawet do czasowej obecności niemieckich jednostek na polskim terytorium (choćby w celu szkolenia operatorów walki elektronicznej i wzmocnienia polskich zdolności), ale by go odpowiednio wykorzystać Niemcy musieliby zaangażować się bardziej w rozbudowę własnego potencjału. Oferta niemieckiego przemysłu w zakresie rozpoznania i walki elektronicznej nie dotyczy zresztą tylko lotnictwa.

Eurofighter EK
Eurofighter EK
Autor. Eurofighter

Trzeba jeszcze dodać, że Niemcy są ważnym udziałowcem koncernu Airbus, który ma dla Polski w dwóch może mało spektakularnych, ale ważnych programach lotniczych, a mianowicie Karkonosze (samolot transportowo-tankujący) oraz śmigłowiec szkolny (H145M). To kolejne obszary do współpracy. I biorąc pod uwagę zakres wykorzystania oferowanych platform w NATO, taka „logistyczna i szkoleniowa” oferta może być szczególnie korzystna, bardziej nawet niż w wypadku „spektakularnych” przetargów.

Jest jeszcze inny, związany z zakupami śmigłowców, ale nie z Niemiec, tylko USA i to aż dwóch typów, za to od jednej firmy – Boeinga. Z jednej strony Niemcy już zakupiły 60 ciężkich śmigłowców Chinook, a pozyskanie mniejszej liczby takich maszyn rozważa Polska. Z kolei Warszawa planuje zakup 96 maszyn uderzeniowych Apache Guardian, podczas gdy Niemcy wciąż potrzebują od 24 do 32 klasycznych śmigłowców uderzeniowych w celu zastąpienia Tigerów. Powstaje pytanie o koordynację i np. wspólne zabezpieczenie logistyczne (lider - Polska dla Apache i Niemcy dla Boeinga). No i oczywiście potrzebna będzie współpraca w eksploatacji myśliwców F-35.

4. Sprzęt i amunicja Wojsk Lądowych oraz rozbudowa zbrojeniówki

Wreszcie, istnieje możliwość rozszerzenia współpracy Polski i Niemiec, jeśli chodzi o sprzęt dla Wojsk Lądowych. Niemiecki „Die Welt” pisał ogólnie o możliwościach uruchomienia zakładu Rheinmetalla w Polsce, a sam niemiecki koncern jest aktywny w naszym kraju. O ile zakup niemieckich czołgów czy haubic samobieżnych byłby nieracjonalny, bo programy modernizacji w tych obszarach są już realizowane, a terminy dostaw z Niemiec – długie, to są inne pola do współpracy.

Jednym z nich może być produkcja amunicji i to nawet niekoniecznie artyleryjskiej 155 mm, bo tu jest wiele ofert związanych z budową krajowego potencjału i wielu partnerów, ale też tej do artylerii rakietowej. Powstaje bowiem pytanie, czy polskie spółki należące do PGZ będą w stanie udźwignąć (i ponieść koszty) budowy zakrojonej na szeroką skalę produkcji (a nie tylko montażu) rakiet GMLRS, jakie są wykorzystywane zarówno w polskich HIMARS, jak i w niemieckich M270 MARS II MLRS oraz przyszłych GMARS. Być może więc stworzenie polsko-niemieckiego, pełnego łańcucha dostaw dla tych pocisków (niezależnego od produkcji w USA) w oparciu o potencjał obu państw. A Rheinmetall ma bardzo dobrą sytuację finansową i jest w stanie angażować się, również kapitałowo, w takie przedsięwzięcia. Niemiecki koncern może też zaoferować Polsce BWP Lynx, sprzedawane Węgrom i Ukrainie, jako bazę dla ciężkiego bojowego wozu piechoty, przeznaczonego do budowy przez PGZ.

Niemiecka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Niemiecka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Autor. Rheinmetall

Jak widać, jest wiele obszarów dla polsko-niemieckiej współpracy w zakresie obronności. Ale równolegle jest też… wiele problemów. Najważniejszym z nich jest niechęć do zaangażowania finansowego Niemiec w budowę własnych zdolności (co uczyniłoby ich bardziej wiarygodnym partnerem) i w budowę potencjału sojuszników. Biorąc pod uwagę potencjał gospodarczy Berlina i kondycję finansów państwa (uzyskaną także dzięki wieloletnim cięciom w Bundeswehrze) nie jest to poza zasięgiem. Brakuje jednak woli politycznej. A bez dodatkowego wsparcia z Niemiec, także związanego z szybszą niż jest to planowane rozbudową mocy produkcyjnych nie tylko dla prostej amunicji, ale też np. dla rakiet kierowanych, systemami walki elektronicznej, cała obrona NATO na wschodzie będzie po prostu słabsza. Przełoży się to na mniejszą atrakcyjność oferty niemieckiego przemysłu, co oczywiście nie wyklucza współpracy tam, gdzie jest to korzystne.

Szczególne zaniepokojenie budzi tutaj brak zgody Niemiec na nowe fundusze pozwalające na budowę zdolności obronnych. Być może uda się wypracować konsensus, pozwalający na cele wojskowe przekierować choćby część niewykorzystanych środków z KPO, ale i to nie jest pewne. Bez tego może się okazać, że z czysto finansowego punktu widzenia, zakupy broni np. z USA (wsparte programem FMF) będą po prostu – w wielu wypadkach – dużo korzystniejsze. Warto to uświadamiać niemieckim sojusznikom.

Czytaj też

Warto jeszcze przypomnieć o jednej kwestii. W czasach Zimnej Wojny RFN stopniowo budowały bardzo silną armię, ale cały czas były mocno wspierane przez USA – nie tylko obecnością wojsk, ale i przekazywaniem sprzętu, także kosztownego. Niedawno obchodzono 40-lecie umowy tzw. Patriot-Roland Vertrag. Dzięki temu porozumieniu z około 36 operacyjnych baterii Patriot, jakie finalnie weszły na wyposażenie Bundeswehry w końcowym okresie Zimnej Wojny, niemiecki podatnik bezpośrednio płacił tylko za zakup 12. Pozostałe były w różnych formułach wypożyczane („US provided”/”US owned”) z założeniem wsparcia eksploatacji i obsługi przez niemieckich żołnierzy (Niemcy zobowiązali się też do zakupu i osłony wybranych amerykańskich baz zestawami Roland).

O podobnej formule, zakładającej wsparcie polskich zdolności (i tym samym obrony Niemiec i ich wysuniętych jednostek na Litwie patrząc na geografię!) jednak z Berlina nie słychać, a byłaby ciekawym rozwiązaniem. Także patrząc na polsko-niemiecką historię i brak efektywnej rekompensaty za II wojnę światową. W czasach Zimnej Wojny USA inwestowały de facto w niemiecką armię, chroniąc swoje interesy, ale jednocześnie ponosząc koszty. Jak Niemcy robią teraz?

Jeśli więc Berlin chce brać większą odpowiedzialność za wspólną obronę, a takie jest oczekiwanie sojuszników, w tym kręgów republikańskich w USA, to musi zgodzić się na to, by na tę wspólną obronę kierować większe zasoby. Także w formie pomocy sojusznikom, współfinansowanych zakupów itd. Jeśli takiej decyzji nie będzie, pomimo „ocieplenia” relacji może się okazać, że współpraca w zakresie obronności Polski i Niemiec nie będzie stanowić potrzebnego przełomu, bo zawarcie jednej czy dwóch umów niewiele zmieni. Podobnie jak inne inicjatywy, które - choć cenne - nie idą wystarczająco daleko, jak projekt wzmocnienia mobilności wojskowej w ramach UE, o którym wspomniano w dokumentach po konsultacjach. A połączenie potencjałów obu państw jest obiektywnie potrzebne, by wzmocnić potencjał odstraszania Rosji. Przed Moskwą ostrzegają zresztą niektórzy wysocy rangą niemieccy oficerowie, jak wspomniany generał von Sandrart. Na razie jednak niemieccy politycy mają inne priorytety.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (27)

 1. Chyżwar

  Zaraz, zaraz. Nie tak szybko panowie. Skoro Polska z Wielką Brytanią pracują nad CAMM-MR to po co mamy finansować Niemcom przeróbkę starego efektora do Patriota tak, żeby miał głowicę aktywną? CAMM przecież już taką ma. I to bardzo dobrą. Generalnie dużo jest rzeczy, których mógłbym się czerpnąć jeżeli chodzi o współpracę z "sojuszniczymi" Niemcami, ale jak przeczytałem o tym pomyśle, to mało nie wzięła mnie cholera.

  1. krajt

   PAC-2 to raczej nie do Narwi a do Wisły, jako tańszy efektor. PAC-3 MSE jak dobrze kojarzę, jest wstecznie kompatybilny.

  2. Chyżwar

   @krajt Z kompatybilnością efektorów do Patriota rację masz. Na Ukrainie choćby oba typy były używane jednocześnie przez jedną wyrzutnię. Ale nie ogarniasz całości zagadnienia. PAC-2 by trafić musi korzystać z naziemnego radaru Patriota. Nowy efektor tego nie potrzebuje. Współpraca Polski z Wielką Brytanią dotyczy nowego efektora z rodziny CAMM. Ma to być rakieta fruwająca na dystans grubo ponad 100 kilometrów. Ten efektor jest zbieżny z Wisłą i ma posiadać aktywną głowicę stosowaną w systemach CAMM. Oznacza to, że do trafienia w cel nie potrzebuje podświetlania z naziemnego radaru. Wartość dodana jest taka, że skoro współfinansujemy i współtworzymy projekt, to będziemy mieli prawa do własności intelektualnej. Poza tym "Wisła" , "Narew" i "Pilica" to tylko umowne nazwy poszczególnych programów. Po wpięciu w IBCS te wszystkie elementy tworzą jeden wielki współpracujący ze sobą system. Poczytaj o tym w wolnym czasie. Warto, bo ktoś to nieźle pomyślał.

 2. Granat

  Od Niemców przydałoby się kupić z 100 sztuk Skyranger 30 do zwalczania dronów rozpoznawczych, lancetów i innych latających gadów.

  1. user_1050711

   @Granat. A może po prostu dać pieniądze polskiemu przemysłowi, który przecież także jest w stanie to zbudować ? Zamiast für Deutschland ?

  2. Granat

   Chcesz spolonizować następne 1 mld zł? Zapomniałeś jak było z Orlikami. Do tej pory nie ma ani pieniędzy ani dronów.

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Niemcy wszystkie REALNE ruchy wykonują dla osłabienia Polski. Nie będę wyliczał - chyba, że są jeszcze jacyś naiwni lub udający naiwnych - to wtedy dla ich uświadomienia merytorycznie wyliczę listę antypolskich działań Niemiec. Działanie Niemiec jest bardzo dobrze uświadomione - i ma jeden cel nadrzędny - likwidację bufora bałtycko-karpackiego [czyli Polski] - który uniemożliwia powstanie supermocarstwa Lizbona-Władywostok - czyli geostrategicznego celu prawdziwego deep-state Niemiec - wielkiego lobby przemysłowego. Dokładnie z tego samego powodu Niemcy tak forsują "federalizację" - czyli uzyskanie hegemonii UE. Bo wtedy - po wyjściu USA z Europy [co nastąpi ASAP po zamrożeniu wojny w Ukrainie] - Berlin będzie miał scentralizowaną władzę- i jak równy z równym podpisze nowy Ribbentrop-Mołotowe 2.0. To zaś jest ŚRODEK do budowy niemieckiej fabryki świata na Sybirze [za bezcen surowce, energia i siła robocza - zwłaszcza z Mitteleuropy] - dla zdeklasowania i Chin i USA.

  1. Opornik

   Skąd ty ten Lizbona - Władywostok wziąłeś? I jaka scentralizowaną władza, na jakiej podstawie? Political fiction

  2. staryPolak

   Opornik - twardo, wyraźnie i bez ukrywania mówili o tym politycy niemieccy i rosyjscy przed wojną z Ukrainą.

 4. rwd

  Interesy nasze i Niemiec zawsze były rozbieżne i tak jest nadal. Nie ma co skupiać się na siłę wyszukiwanych wspólnych przedsięwzięciach, tylko trzeba budować politykę, w której niemiecki komponent będzie nieobecny lub ograniczony do minimum. Oni zawsze byli naszymi wrogami tak w relacjach na szczeblu państwowym jak i kontaktach osobistych. Kto mieszkał w Reichu ten wie.

 5. Ależ

  Rosja plus Chiny nacierają na Europę od wschodu a tu dalej wesołe antyniemieckie fobie he he he jak za starych dobrych czasów :)

  1. DanielZakupowy

   Ależ Nacierają te Chiny z którymi Niemcy tak intensywnie współpracują? Z którymi Niemcy chciały aby UE podpisywała porozumienie handlowe? I naciera ta Rosja z którą Niemcy ponad głowami regionu, wbrew interesom Polski, budowała NS i NS? Masz demencję? ;)

 6. guru

  Zawsze to samo! My i inne kraje chcemy, aby europejska kasa wzmacniała wschodnią flankę NATO, a Niemcy chcą, aby cała ta kasa poszła wyłacznie na finansowanie niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Najlepiej by było ( wg. Niemiec) aby cala produkcja zbrojeniowa Europy była kontrolowana przez Niemcy.. Dlaczego mnie to nie dziwi? Liczą się niemieckie interesy i NIC WIĘCEJ. Jak im bomby im zaczną spadać na głowy to oni i tak będą kombinować jak na tym zarobić!

 7. LMed

  No cóż, poważnym ograniczeniem rozwoju współpracy przemysłowej w zakresie produkcji sprzętu wojskowego jest duża dysproporcja w potencjale przemysłu specjalnego Polski i Niemiec. Kłania się brak Polskiej polityki przemysłowej szczególnie dolegliwy w ostatnich latach (przy jednoczesnym transferze środków zasilających przemysły obce i krótkowzrocznych zakupach z półki).

  1. szczebelek

   A jakie środki wydało PO-PSL na obronność przez swoje 8 lat? Mniej niż ten zły zły Macierewicz...

  2. LMed

   No cóż szczebelku, niewątpliwie "tamci chłopcy" mieli nieporównanie mniejsze zasługi w bezmyślnym faszerowaniu obcych naszymi pieniędzmi.

  3. Jarosaki

   Tamci chłopcy jak to zabawnie nazywasz musieli reagować na tu i teraz i naprawiać tragiczny stan armii na wypadek faktycznie wojny, która może przyjść bardzo szybko.

 8. Cyber Will

  Niemcy są od kilkuset lat SOJUSZNIKIEM Moskwy. Zmienili front gdy byli wytykani palcami i mieli paskudny PR ale NATURALNYM dla nich sojusznikiem jest Moskwa i Pekin.

  1. Ależ

   @cyber pomyliłeś sprzedawanie do Azji z oddawaniem się Azji a to całkiem inne pojęcia i nie bój się Niemcy a raczej niemieckie koncerny je dobrze rozróżniają

  2. Opornik

   Moskwa cyber willi to był dobry kontrachent dla całej zach europy, co nie powinno zbytnio dziwić. Dziwić powinno, że nie próbujemy zmienić tego kiedy jest ku temu okazja i przekierować moce inwestycyjne do Polski opierając się na stereotypach. Mnie też się nie podobają niektóre obecne i poprzednie decyzje Niemieckie. Ale takia jest polityka. Działa się pod siebie. My tez powinniśmy się w końcu tego nauczyć i działać głową a nie sentymentami.

  3. Vixa

   Ależ, niemieckie koncerny nie są Chinom do niczego potrzebne. To właśnie jest to oddanie...

 9. Vixa

  Bardzo ważne zbliżenie, Niemcy mogą nas wymiernie wesprzeć w sferze obronnej poprzez wypłacenie reparacji wojennych. Takie wsparcie finansowe rozwiązałoby wiele naszych problemów, a i wtedy zakupy w niemieckim przemyśle nie byłyby dla nikogo problemem.

 10. Obiektywny

  Już tam już tam... Ostatnia rzecz w którą będę wierzyć to że Niemcy by nam w czymkolwiek pomogli nie mając w tym interesu, przysłaliby hełmy tam ja na początku Ukrainie, w żadnych planach nie uwzględniać takiego sojusznika, gorsze jak alianci podczas IIws...

  1. Opornik

   A jaki kraj na świecie będzie pomagał bez interesu. Naprawdę nie bądźmy naiwni. Chodzi o znalezienie przestrzeni w których będzie to opłacalne dla obu stron. Do tego dochodzi jeszcze geopolityka. Mamy swoje 5 min. Za chwilę do gry wejdzi Ukraina jako najbardziej na wschód wysunięte Państwo. Niemcy są potęgą przemysłową 3 gospodarka świata. Powinniśmy to wykorzystać do bólu ściągając know how produkcyjne.

 11. RAF

  Niemcy sa naszym egzystencjalnym wrogiem, podobnie jak Rosja. O zadnej wspolpracy nie moze byc mowy, bo mamy calkowicie rozbiezne interesy co widac na kazdym kroku. Jestesmy i bedziemy tylko przez nich wykorzystywani na wszelkie mozliwe sposoby. Przestancie w koncu byc naiwni.

  1. Opornik

   I właśnie dlatego powinniśmy rozwijać współpracę a nie pogłębiać podziały. Jak widzę historią niektórych nic nie nauczyła.

 12. #aadvark

  Historia pokazuje, że współpraca z Niemcami nie ma sensu. Szkoda czasu i środków. Oni będą zawsze grali na zwłokę. Nie ma ram woli politycznej do wydawania pieniędzy na obronę. Kupno od nich OP, to szukanie problemów. Wystarczy poczytać o problemach z ich utrzymaniem. Eurofighter, to zły pomysł . Lepiej dokupić F35. Wszystko mają wspaniałe na prospektach. Później się okazuje, ile jest to warte.

 13. P9

  Ktoś ostatnio o Niemczech powiedział że to nie państwo, które ma przemysł tylko, tylko że tam jest prywatny kapitał, który zdominował wszystkie struktury i rządzi państwem. Dlatego liczy się tylko kasa, zyski oraz potrzeba dominacji gospodarczej w całej UE. Reszta jest przy okazji.

 14. Autor Komentarza

  Pogubiłem się. Artykuł miał być o obszarach współpracy PL-DE, czy o ofercie handlowej niemieckiego przemysłu?

 15. RAF

  Europa Nie potrzebuje przywodztwa Niemiec. Europa Potrzebuje Marginalizacji Niemiec.

  1. Al.S.

   Zaś Niemcy potrzebują realizacji planu Churchilla, chodzi o te czynności wykonywane co 50 lat bez podawania przyczyny.

  2. Ależ

   @ALS Churchill był skrzywiony dwoma wojnami światowymi zresztą Anglicy byli bardziej na czasie od niego i zaraz po drugiej wygranej wojnie mu już podziękowali w wyborach które przegrał z kretesem

  3. Wojtek

   Dywanowe ale humanitarnie bez bomb kasetowych

 16. Chyżwar

  I jeszcze jedno. Kojarzy ktoś Flipa i Flapa? Pewnie nie, bo to stara historia. Kiedy patrzę na tych dwóch na zdjęciu wychodzi, że aby zrobić remake nie trzeba SI. Umowa, którą obydwaj podpisali ze sobą podpada na taką samą komedię. Łącznie z niemiecko-polskimi patrolami na niemieckiej granicy. A wspomniana umowa jest ze znaczną szkodą dla Polski niestety.

 17. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Jak chcą współpracy na flance wschodniej, to niech pomogą utworzyć jednostki zmechanizowane z Leopardami 2A8 Litwie, Łotwie i Estonii ( tak jak wspólne jednostki pancerne z Holandią ). Podobnie powinni pomóc utworzyć im współne jednostki lotnictwa myśliwskiego. Tu można dać Bałtom dotacje i sprzęt - myśliwce.

 18. szczebelek

  Tekst pisany na siłę szukając wspólnej współpracy z góry określając, że Lynxy, EF , orka, OPL i amunicja to najlepsze pomysły, bo niemiecki przemysł potrzebuje kolejnych klientów eksportowych dla bewupów i myśliwców inaczej w ciągu kilku lat będzie trzeba zamknąć linie produkcyjne. Niektórzy zapominają, że oba państwa owszem używają patriotów, ale te są oparte o inny efektor do tego Polska dąży do stworzenia pocisku na bazie współpracy z UK, więc logicznie kupimy pocisk z półki od Niemców wywalając stolik z Brytyjczykami . Instalacja fabryki sprzętu i amunicji niemieckiego producenta skończy się tak jak w innych państwach gdzie powstały zakład stał się bazą do wykupywania sektora zbrojeniowego danego państwa gospodarza potem usłyszymy, że Niemcy kupili Bumar, WZM i Cegielskiego czy może nawet Mesko z licencjami na K2 i pioruna.

 19. x0Czarny0x

  Ciężki BWP od Niemców i później problemy z modernizacją i częściami tak jak z Leopardami? Do tego Niemieckie romanse z Rosją? To ja już wolałbym się dogadać ze Szwedami w sprawie produkcji CV90 np. wersji MKIV, lub nowszej MKV. Sojusznicy w centralnej Europie i na wschodniej flance używają tych pojazdów.

 20. tkin ważny

  Niemcy rozczarowują - kompletnie. UNIĘ TRZEBA ZBUDOWAĆ CHOĆBY PO TO ABY NIE POŻYWIAŁA SIĘ NIĄ ROSJA. Pozostaje Polska, Francja i Ukraina, drugi rzut Finlandia, Szwecja, kraje Europy wschodniej. Ukraina nie może przegrać tej wojny. Amerykanie zrobią co zechcą. Mogą zamknąć się na swoim kontynencie i co im ktoś coś zrobi. Cienkie te europejskie karty. Diabeł kręci ruletką, wybory we Francji i w USA, Baiden musi zostać w domu. Europa jak Penelopa na wydaniu.

 21. DanielZakupowy

  Ale bajki :) Niemcy nam "pomogą" gdzie sami mają masę problemów na które nie widać rozwiązań ale nam pomogą, za nasze pieniądze xD

  1. Dudley

   Niemcy tak jak każde państwo nie jest od pomagania, a od realizacji własnych partykularnych interesów. Grunt by znaleźć pola na których te interesy są zbliżone jeśli nie takie same. A na poszukiwanie tych pól naciska niemiecki przemysł, widzący jak wymykają się im lukratywne kontrakty. Z kolei niemieccy politycy nie są skłonni popierać polskich propozycji, widząc że ich kasa będzie wydawana na zakupy w amerykańskich i koreańskich korporacjach. Chyba jest tu pole do negocjacji, i wspólnych korzystnych przedsięwzięć.

  2. DanielZakupowy

   Dudley Oczywiście, że tak. A jak pokazuje nam historia ostatnich lat interesy RP i RFN są rozbieżne więc można już skończyć bajdurzyć o "liderowaniu", "współpracy" itp. Trzeba było się konsultować ws NS, NS2, Porozumień Mińskich itd.

  3. szczebelek

   CPK był we wspólnym interesie, ale bez szprych i przerzutu cargo to kolejny Modlin.

 22. Ależ

  Wreszcie normalność i kooperacja kontra Azja a nie jakieś trumpizmy i naiwna wiara w USA co w ,1942 Filipin nie potrafiło nawet obronić

 23. zegrz69

  Brak wsparcia Berlina dla naszej polityki ochrony granic powinien skutecznie eliminować niemieckie przedsiębiorstwa z naszego rynku zbrojeniowego

 24. Facetoface

  Przypadły mi do gustu słowa powitania,, Europa potrzebuje silnego przywództwa,, Rzecznik RFN czy co😂

 25. Nordx

  Przed Moskwą ostrzegał sp. Lech Kaczyński na placu w Tbilisi, ale tacy jak Scholz i Tusk robili z niego oszołoma. Teraz jak ręką w nocniku, to.narzą im się jakieś egzotyczne koalicję.

Reklama