Reklama
  • WIADOMOŚCI

Rosjanie zaatakowali dronami turecki statek, dwie osoby ranne

Rosyjska armia przeprowadziła atak dronami na turecki statek handlowy zmierzający z obwodu odeskiego do Turcji, w wyniku czego wybuchł pożar, a dwie osoby zostały ranne – poinformowały w piątek ukraińskie Siły Morskie. Rosyjskie drony ostrzelały minionej nocy trzy statki pływające pod obcymi banderami – przekazał wicepremier Ołeksij Kułeba.

Akcja ratowania statku
Akcja ratowania tureckiego statek handlowego zaatakowanego przez rosyjskie drony
Autor. nexta / X

„W nocy wróg zaatakował za pomocą dronów statek do przewozu ładunków suchych ANT, pływający pod banderą Vanuatu (właścicielem statku jest Turcja), który zmierzał z jednego z portów obwodu odeskiego do Turcji z ładunkiem na pokładzie” – poinformowały Siły Morskie.

W wyniku trafienia w nadbudówkę statku wybuchł pożar. Dwóch rannych członków załogi zostało niezwłocznie ewakuowanych przez jednostki Sił Morskich Ukrainy i przewiezionych do placówki medycznej. Jak przekazała strona ukraińska, pożar udało się szybko opanować.

Reklama

„Federacja Rosyjska nadal celowo stwarza zagrożenie dla międzynarodowej żeglugi morskiej, atakując infrastrukturę cywilną i statki handlowe” – zaalarmowało dowództwo marynarki wojennej Ukrainy.

„Rosja przeprowadziła kolejny atak na cywilną żeglugę na Morzu Czarnym. Wrogie drony przez cały wieczór i noc atakowały trzy zagraniczne statki handlowe, płynące korytarzem morskim. W wyniku trafień na pokładach statków wybuchły pożary, które zostały ugaszone przez załogi (tych jednostek)” – napisał Kułeba.

Według wicepremiera pomimo nieustannych ataków ze strony Rosji Ukraina utrzymuje funkcjonowanie korytarza morskiego, a personel portów i załogi statków nadal zapewniają przepływ towarów i globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

WIDEO: No to lecimy - zobacz gdzie!
YouTube cover video
Reklama