Reklama

Polityka obronna

Amerykańska pożyczka na polską tarczę. Jest umowa

Patrioty na Bemowie
Patrioty na Bemowie
Autor. Fot. Leszek Chemperek/CO MON.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing (FMF). Jest to już druga pożyczka udzielona Polsce przez rząd amerykański w ostatnim czasie.

Program FMF obejmuje jedynie wybranych sojuszników USA. W ramach podpisanej umowy, środki zostaną przeznaczone na dalsze wzmacnianie potencjału obronnego Polski a w szczególności na zakup systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej od amerykańskich dostawców.

Podpisanie umowy jest dowodem na ciągły rozwój relacji strategicznych między Polską a USA. Stany Zjednoczone obok Korei Południowej są głównym partnerem zagranicznym Polski w zakresie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Współpraca obejmuje między innymi pozyskiwanie systemów Patriot i Himars, czołgów Abrams oraz samolotów F-35.

Środki pozyskane z pożyczki umożliwią dalsze wzmacnianie zdolności obronnych Sił Zbrojnych RP, co jest szczególnie istotne w kontekście obecnych zagrożeń. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało także, że umowa oferuje bardzo korzystne warunki finansowe.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. michmu

    korzystnie to będzie jak dobry wujek sam umorzy tą pożyczkę ;)

    1. kukurydza

      Nie liczyłbym na to. Ostatnie raty za F16 zapłaciliśmy dość niedawno, mamy opinię dobrego regularnie płacącego raty klienta, i stąd przychylność w temacie kolejnych pożyczek.

    2. Czytelnik D24

      @kukurydza? Ostatnia rata w wysokości 1,8 mld USD zapłacona 10 lat temu to jest wg ciebie "niedawno"?

  2. kukurydza

    No, tak to jest jak się ma Dolara i stosowną pozycję. Parę klawiszy w komputerze, i pieniądz dla własnego przemysłu wygenerowany, a klient spłaca raty przez lata. Nic dziwnego nie widzę, w końcu właśnie dokładnie tak rząd Leszka Millera przeciął wieczne debaty w temacie "jaki myśliwiec" i kupił amerykańskie F16 - o temacie zdecydowało to że amerykanie proponowali całkowicie kompleksowe podejście (od samolotów, przez szkolenie, podręczniki, dokumentację, narzędzia, po wózki, amunicję, a nawet zamiatarki pasów startowych) i fakt że CAŁA ta transakcja była finansowana z FMF i rozłożona na raty.

  3. Wojtekus

    Dobra informacja. Cekawe jakie oprocentowanie. Tak sie wlasnie wspomaga wlasny przemysl militarny.

    1. Chyżwar

      Każdy normalny go wzmacnia. Dla mnie istotne, że my nie tracimy za bardzo. Dwie już pozyskane baterie Wisły długo się będą musiały szkolić żeby uzyskać certyfikat. Na kolejne będziemy musieli czekać ze względu na te radary, które do nich chcemy. Nie cierpię obecnej koalicji. Ale cieszę się, że brakło tam idioty gotowego przekazać choć jedną baterię Patriotów Ukaranie. W dziedzinie OPL dostali od nas sporo. Mało się o tym mówi, choć powinno mówić się dużo. Teraz czas na innych.

    2. kukurydza

      Chyżwar, nie zawsze się z Tobą zgadzam ale tu mogę się podpisać pod całą twoją wypowiedzią - dokładnie tak. Powiem więcej, jak ktoś chce żeby Ukraina dostała coś od nas, to nie ma sprawy - wystarczy, że ci co tego chcą, dopilnują by nasze nowe zamówienia, tak Patrioty z USA jak Narwie/Pilice z MBDA czyli po części też z niemiec, dotarły do nas szybciej, co pozwoli szybciej luzować więcej systemów Newa/Osa oraz zapasów amunicji do nich.

  4. sprawiedliwy

    Tez usa wlasnie dla Ukrainy 8 milardow dolarow przekazlo na cele cywilne (czyli socjalne) - TYm razem jako pozyczka nie dawrowizna (pewne warnki pozyczki) Ocenia sie ze 8 milardow dolarow odpowada za 4 miesiace wydatkow socjalnych rzadu Ukrainy (emertry, rety, pense budrzerowki, sluzba zdrowia itp)

  5. bmc3i

    Kiedy zaczną być realizowane dostawy II fazy Wisły?

    1. Czytelnik D24

      Wg harmonogramu dwie pierwsze baterie w 2026.

  6. Bart patriota

    Ale zaraz zaraz koledzy, przecież druga faza Wisły jest podpisana bodajże w zeszłym roku. Pilicą w oparciu o swój przemysł, a Narew o przemysł Polsko brytyjski. To na co ma to pójść jak komunikują że obrona przeciwrakietowa od USA. Nie mówcie, że THAAD bo bym z wrażenia chyba popuścił

    1. MiP

      Oby to był THAAD ale to jest zbyt piękne aby było prawdziwe no ale poczekamy i zobaczymy

    2. Orel

      Ale w czym problem? Umowy zostały podpisane ale nie opłaca się ich w całości od razu przecież. I prawdopodobnie na to to pójdzie, a nie na cholernie drogi system THAAD na który przy obecnych siłach zbrojnych nas zwyczajnie nie stać, trzeba być ambitnym i równolegla rozwijać zdolności, ale gdzieś są granice wytrzymałości budżetu

    3. Skony

      Moim zdaniem to jest właśnie na finansowanie drugiej fazy Wisły.

  7. Takijeden

    Bardzo dobra wiadomość.

  8. Ma_XX

    w pomoc wliczą utrzymanie Redzikowa?

  9. Dudley

    A te korzystne warunki finansowe, to jakie są? -50% bo każdą pożyczka z dodatnią stopą procentową jest złodziejstwem dla polskiego podatnika. Bo niby dlaczego mamy ratować Boeinga z własnych pieniędzy? Amerykanie chcą firmę ratować to nie za to bulą, wystarczy że nasz kraj robi, za pralnię pieniędzy. Bo każdą bezpośrednia pomóc rządu USA dla komercyjnej firmy jaka jest Boeing, UE uzna za niedopuszczalną pomoc publiczną, zaburzającą konkurencję. A obecny kredyt nie jest na finansowanie Wisły, bo umowa została podpisana niemal pół roku temu. Nie była warunkowa, więc jej finansowanie musiało być zagwarantowane.

    1. bmc3i

      Wszelkieczakupy militarne w EU są oficjalnie wyłączone są z unijnych uregulowań dotyczących konkurencji. Nie stosuje sie do nich nawet unijnych przepisów o zamówieniach publicznych, podobnie jak polskiej ustawy o zamówieniach publicznych. Nie siej więc propagandy.

    2. Chyżwar

      Pomoc publiczna powiadasz? Masz krótką pamięć, boś zapomniał o polskich stoczniach. To, co w Polsce było niedopuszczalną pomocą publiczną w Niemczech było dopuszczalną pomocą publiczną. Poza tym jakoś ciebie nie martwi, że Niemcy biorą Chinooki i Patrioty.

  10. Buczacza

    Wszystko co służy wzmacnianiu potencjału WP jest ok. A widząc poniżej całą litanię kom. Jeszcze bardziej utwierdzam się w tym temacie...

  11. MiP

    Jak to mówił pan prezes - Lepiej być zadłużonym niż okupowanym

    1. Granat

      Tak naprawdę to nie musi być ani jedno ani drugie. Można byłoby wyposażyć armie w sprzęt używany tak jak to robią inne kraje. Rumunia wzięła używane F-16 a Grecja używane Bradleye. My dostaliśmy używane Abramsy, Leopard 2a4 i Mig29. Więc możliwości są tylko trzeba chcieć.

  12. Chyżwar

    Jest lekka obsuwa, ale ważne, że jest ta umowa. I tak jeden radar dla tej wersji Patriota produkować trzeba tyle czasu, że ta obsuwa nie jest aż tak bardzo istotna. Tym bardziej, że Ukraina i tak dostaje starą wersję radaru. Tymczasem nasz tak zwany "sojusznik" Niemiec wychodzi z założenia, że finansować zbrojeń z unijnych pieniędzy "nie trzeba". Jako bodajże jeden z niewielu w UE zresztą.

    1. Edmund

      @Chyżwar i jak to obiektywnie mówiąc nie być antyniemieckim? Czyż nie jest to postawa antyeuropejska? Niemcy przeciwne były w swoim czasie zbrojeniom Polski, bo ,,prowokuje Rosję", ćwiczeniom NATO transportu kolumn wojskowych do Polski bo ,,niszczą niemieckie drogi". Jaką więc lekkomyślnością byłoby bliższe wiązanie się z takim sojusznikiem? Niemcy też pokazują co myślą o jedności europejskiej. Ostatnio zwracają uchodźców do Polski, a przecież to oni ich zapraszali.

    2. bmc3i

      Przeciwnie, stwierdzili żevtrzebą, ale chcą aby za unijne pieniadze broń kupowana była w Unii.

    3. bmc3i

      ... a nie jak Polska, która za swoje pieniadze kupiła broń w Korei Pd, ktora ma w swoim prawie zakaz sprzedaży broni do krajów objętych działaniami wojennymi, a wiec w przypadku wojny w Polsce, nie bedzie mogła dostarczać Polsce czesci zamiennych I amunicji.

  13. szczebelek

    Nasze potrzeby na modernizację są duże, a wiadomo, że nawet te 4 % PKB nie wystarczą by zapewnić finansowanie zakupów na tym poziomie w krótkim okresie czasu.

  14. user_1050711

    Hmm... Przy wycenie naszych planów OPL na około 80 mld złotych...