Polityka obronna
Unifikacja systemów rakietowych – polska inicjatywa na szczycie NATO [ANALIZA]
Wojna na Ukrainie pokazała, że integracja różnego typu pocisków na różnego typu wyrzutniach nie stanowi technicznego problemu. Tak naprawdę na przeszkodzie stają tylko prywatne interesy firm zbrojeniowych oraz politycy, którzy często bardziej kierują się prywatnymi fobiami niż szeroko pojętym bezpieczeństwem. Warto byłoby to zmienić. Zbliżający się szczyt NATO jest do tego doskonałą okazją.
- Technicznie nie ma żadnych przeciwwskazań, by różne systemy rakietowe strzelały różnymi pociskami. Na przeszkodzie stoją jedynie interesy producentów sprzętu i irracjonalne obawy polityków oraz wojskowych.
- Przykład Ukrainy dowodzi, że w zintegrowanym systemie obrony powietrznej mogą działać systemy różnego pochodzenia, a nawet z odmiennych epok.
- Postępy w komputeryzacji i mikroelektronice sprawiają, że dziś wymienność amunicji i wyrzutni jest o wiele łatwiejsza do osiągnięcia niż kiedyś.
- Potrzebna jest zdecydowana wola polityczna i determinacja, by przeforsować standaryzację na poziomie całego NATO.
- Stawką jest wydatne pogłębienie zapasów magazynowych na wypadek pełnowymiarowej wojny i zdecydowanie wyższa interoperacyjność państw sojuszniczych.
Ideałem w NATO byłaby sytuacja, gdyby na dowolnym NATO-wskim zestawie rakietowym można było wykorzystywać dowolną rakietę, choć z jedynym tylko ograniczeniem – dotyczącym wielkości efektora (i to też tylko przy wyraźnych różnicach w wymiarach). Wtedy można byłoby efektywnie korzystać ze wszystkich zasobów amunicji rakietowej, które znajdują się w krajach Paktu Północnoatlantyckiego. Co więcej, pojawi się wtedy możliwość takiego zorganizowania tych zasobów, by koszty ich tworzenia zostały równomiernie rozłożone na poszczególne państwa członkowskie.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102