Reklama

Geopolityka

Używane pojazdy z Holandii na Litwie

Fot. www.kam.lt
Fot. www.kam.lt

W ciągu ostatniego półrocza na Litwę sprzedano z Holandii blisko 200 używanych pojazdów wojskowych różnego rodzaju, m.in. samochodów terenowych, ciężarówek i sanitarek. Pojazdy mają uzupełnić flotę samochodową Litewskich Sił Zbrojnych.

Umowa zakupu przez Litwę holenderskiego sprzętu z nadwyżek została podpisana w 2015 roku. Ustalono, że w ciągu 2 lat zostanie przekazane zostanie kilkaset używanych pojazdów różnego typu, w tym samochody terenowe Mercedes-Benz GD, ciężarówki DAF wraz z przyczepami. Całkowita wartość podpisanej umowy została wyceniona na 7 mln euro.

Czytaj także: Abramsy dla państw bałtyckich z funduszy UE? Bez inwestycji NATO nie ochroni wschodniej flanki

Pojazdy sprowadzane są na Litwę etapami. Pierwsze 15 samochodów przetransportowano pod koniec 2015 roku, kolejne 18 sztuk na początku 2016 roku. Największa partia, ok. 150 pojazdów wraz z przyczepami, przekazane zostały w czerwcu-lipcu bieżącego roku. Ponadto zgodnie z oficjalnym komunikatem litewskiego resortu obrony pozostałe pojazdy mają być dostarczone w latach 2016-2017.

Czytaj także: „Bojowe” transportery Boxer dla Litwy. Kontrakt jeszcze w sierpniu

Warto nadmienić, iż bilateralna współpraca wojskowa pomiędzy Litwą a Holandią rozpoczęła się w czerwcu 2008 roku. Na podstawie podpisanej wtedy umowy oba państwa wydzieliły w 2011 roku jednostki dla Grupy Bojowej Unii Europejskiej, zaś w 2011-2012 dla Sił odpowiedzi NATO.

Holandia również oficjalnie ogłosiła chęć udziału w batalionowej grupie bojowej NATO tworzonej na podstawie postanowień warszawskiego szczytu NATO. Państwem ramowym „litewskiej” grupy mają być Niemcy, zaś w jej składzie znajdzie się również Francja, Belgia, Luksemburg oraz Norwegia. Prawdopodobnie każde z tych państw wystawi na wschodnią flankę kontyngent w sile do wzmocnionej kompanii liczącej ok. 150 żołnierzy.

Czytaj więcej: "Europejska" grupa batalionowa pod dowództwem Niemiec na Litwie

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.