NATO przyjęło nowy plan odstraszania i obrony. Błaszczak o zagrożeniu ze strony Rosji

22 października 2021, 09:21
FCPmSLcXIAgriiC
Fot. MON
Reklama
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


NATO bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie - mówił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. W jego trakcie przyjęto niejawny plan odstraszania i obrony, uwzględniający zagrożenie ze strony Rosji.

Podczas briefingu szef MON podkreślał, że "możemy być zadowoleni z tego, że Sojusz Północnoatlantycki bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie". "W swoim wystąpieniu mówiłem także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej" - przekazał minister. "Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że to, co dzieje się, co czyni, co robi reżim Łukaszenki musi mieć poparcie rosyjskie" - dodał. "Na pewno leży to w interesie rosyjskim, więc podkreślałem tę sytuację, mówiąc o tym, w jaki sposób przeciwdziałamy kryzysowi migracyjnemu" - powiedział.

Dodał, że przekazał też na spotkaniu, iż Polska rozwija zdolności obronne wojska polskiego, inwestuje w obronność. "Sekretarz generalny wspomniał, że 10 państw wydaje ponad 2 proc. PKB na obronność. Polska znajduje się w tym gronie liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Błaszczak.

Szef MON poinformował też, że druga sesja spotkania była poświęcona zagrożeniom terrorystycznym. "Podejście NATO ma charakter 360 stopni, a więc zwracamy uwagę na zagrożenia zewsząd, nie tylko na wschodniej flance NATO" - wskazał. "Oczywiście Polska przede wszystkim jest skoncentrowana na zagrożeniach dotyczących wschodniej flanki NATO, ale jesteśmy aktywni również, jeżeli chodzi o zagrożenia z południa, zagrożenia terrorystyczne" - podkreślał. Przypominał, że polski kontyngent stacjonuje w Turcji, a Polska jest też obecna na Bałkanach.

Błaszczak był także pytany o plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który jest tajny, ale który został w czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO. "Mogę powiedzieć, że ten plan przewiduje zagrożenia wschodniej flanki NATO, zagrożenia płynące ze strony Rosji i sądzę, że to jest nasze osiągnięcie, osiągnięcie Polski, osiągnięcie państw leżących w naszej części Europy" - przekazał.

Podkreślił, że jest to wielowymiarowe ujęcie zagrożeń ze strony rosyjskiej. "Konsekwencją tego planu strategicznego będą następnie plany operacyjne" - poinformował.

"Z naszego punktu widzenia ważne, obok identyfikacji tych zagrożeń, a może w konsekwencji identyfikacji zagrożeń, jest znalezienie adekwatnej odpowiedzi na te zagrożenia, a więc tu chodzi o interoperacyjność wojsk państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, tu chodzi właśnie o rozwijanie zdolności, które spowodują, że państwa NATO będą bezpieczne" - mówił szef MON. "One są dziś bezpieczne, ale trzeba patrzeć perspektywicznie, trzeba patrzeć, w jaki sposób realnie i skutecznie odpowiedzieć na zagrożenia" - podkreślał.

W kwestii sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - jak powiedział - jest duże zrozumienie tego, z czym Polska ma do czynienia. "Nie tylko Polska, również moi koledzy z Litwy i Łotwy mówili o doświadczeniach związanych z atakiem hybrydowym, jaki ma miejsce na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. Jest zrozumienie ze strony naszych sojuszników, jest rodzaj poparcia ze strony naszych sojuszników" - powiedział.

Dodał, że potencjał Polski jest na tyle duży, że daje ona sobie radę z tym wyzwaniem. "Ważna jest jednomyślności, ważna jest solidarność państw NATO. Chciałbym podkreślić, że takie słowa usłyszałem" - zaznaczył.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Reklama
future
czwartek, 28 października 2021, 19:02

Ile % PKB na obronność wydają: Rosja, Chiny (tego pewnie nie wie nikt ale ), USA czy Izrael?

Palmel
sobota, 23 października 2021, 14:39

co robi reżim Łukaszenki musi mieć poparcie rosyjskie - ma na to jakie materiały, dokumenty a jak nie to są bajki dziadka Mroza, to są skutki naszego mieszania się w wewnętrzne sprawy Białorusi o czym nie mówimy

atal
sobota, 23 października 2021, 10:21

A kogo to nato chce odstraszac, bo juz sami nie wiedza co mówią. Europa jest w bardzo niekorzystnym położeniu, jest to pólwysep, otoczony cały oceanami i morzami, a tam wszędzie sa łodzie podwodne Rosji, z poteznymi rakietami atomowymi, przed którymi nie ma żadnej obrony obecnie w nato. Najlepszym wyjsciem dla tegoż nato byłaby ścisła wspólpraca nato-Rosja, aby na swiecie był pokój i spokój.

spoko
niedziela, 31 października 2021, 23:27

Wszedzie to sa kremlowskie trole straszace rakietami atomowymi

realista
piątek, 29 października 2021, 13:54

wojna z rosją jest kwestią czasu, to pseudo imperium zła rozpadnie się jak domek z kart, i wtedy będzie spokój.

Kiks
sobota, 23 października 2021, 13:40

No jeżeli Europa to półwysep i to jeszcze otoczony zewsząd ruskim żelastwem to dalej nawet nie chce już mi czytać się.

BUBA
sobota, 23 października 2021, 11:14

@atal - zejdz do parteru ...

Palmel
sobota, 23 października 2021, 14:40

jak nie będziemy wchodzić w Rosyjskie strefy wpływu to nic się nie będzie działo

jkkk
wtorek, 26 października 2021, 18:10

Napoleon by się tej wielkiej myśli strategicznej nie powstydził...brawo!

ojejku
sobota, 23 października 2021, 17:23

mamy się wyprowadzić z ojczyzny?

kto chce wojny niech sam się zastrzeli, narody chcą pokoju
piątek, 22 października 2021, 22:58

Rosja jest śmiertelnym zagrożeniem tylko dla swoich wrogów, każdy kraj sam decyduje się być wrogiem Rosji lub nie być. Rosja (w przeszłości ZSRR) zawsze jako pierwsza oferuje przyjaźń i współpracę wszystkim krajom, a wrogów po prostu ostrzega, aby nie podejmowali wrogich działań przeciwko Rosji, w przeciwnym razie ich pobyt na planecie się skończy

jkkk
wtorek, 26 października 2021, 18:11

super...super brawo! na koncie masz 1000 rubli!

Bumer
sobota, 23 października 2021, 18:06

Już od rewolucji oferowała przyjaźń i współpracę wszystkim za darmo,a jak ktoś nie chciał to oferowała przyjaźń na siłę.Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Gdybyśmy nie byli w UE i NATO to już dawno by nas uszczęśliwiła na siłę.

nim
piątek, 22 października 2021, 15:48

Nato zagrozeniem dla Rosji, akcja równa się reakcji. Gdyby Rosja chciała coś Polsce zrobic. to zrobiłaby co chciała i nikt by jej w tym nie przeszkodził.

Bartek
niedziela, 7 listopada 2021, 20:57

125 milionowe państwo z technologią lat 80 ubiegłego wieku chce zaatakować ? Budżet wysokości Polski . Nie pisz głupot . Nawet ich broń jądrowa jest przestarzała

......
piątek, 22 października 2021, 20:05

Najpriew Białoruś, Ukraina, Kraje Bałtyckie a potem Polska. Więc Polska ma jeszcze trochę czasu. P.S. Jeszcz Rosja musi sobie poradzić z Covid-19.

czarno to widzę
sobota, 23 października 2021, 07:18

Rosji nie stać na utrzymanie zbankrutowanej Ukrainy, gdyby było inaczej, to zajęli by ją w 2014 i to prawie bez wystrzału. Rosja nie będzie też ryzykowała III WŚ aby przejąć u nas zachodnie montownie, korporacje, banki i hipermarkety. Nie jest też zainteresowana naszymi technologiami produkcji palet i krasnali ogrodowych, bo w interesie Rosji jest wymiana handlowa z zachodem - za surowce nowe technologie i inwestycje, a nie wojna. Co nie znaczy, że mamy się rozbroić, bo zagrożeń w przyszłości może być dla nas więcej,

karon
sobota, 23 października 2021, 10:17

A po co Rosji ukraina, gdyby tak zrobiła to byłaby w konflikcie z wieloma panstwami, poniewaz ukraina nie jest panstwem jednolitym, zamieszkuja ja Węgrzy /konflikt z Wegrami juz jest/, Rumuni, Bułgarzy, Mołdawianie, Rosjanie, Polacy, Słowacy, jest to po prostu tygiel narodów, wiec Rosja stanęła w obronie tego co Rosyjskie.

Funklub Daviena i GB
piątek, 22 października 2021, 17:55

Gdyby Rosja zrobiła coś Polsce, przestałaby istnieć w takiej formie w jakiej istnieje.

jkkk
wtorek, 26 października 2021, 18:13

to mają jak w banku...

Adolf Stalin
sobota, 23 października 2021, 04:01

Ano powiększyłaby się o tereny nad Wisłą i Odrą xD

hku
piątek, 22 października 2021, 21:24

hahahahahahahhaha......

Tito
piątek, 22 października 2021, 15:01

To NATO powinno budować i płacić za mur na granicach swoich członków, podlegających jak sami wskazali atakowi hybrydowemu. A tu "wielka łaska" dostrzegli zagrożenie ze strony Rosji, jak by go wcześniej nie było.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 22 października 2021, 14:43

Polska wśród liderów wydatków na amerykański szmelc wojskowy a tymczasem od 2018 przybyło 2 mln ubogich, 630 tys. żyjących w skrajnym ubóstwie, gdy zdemoralizowane mundurówki i budżetówka domagają się wyższych zarobków już 50% Polaków (czyli większość płacących podatki a nie pasożytujących na podatkach jak wyżej wspomniani) ma dochody na osobę poniżej minimum socjalnego. I te dane są jeszcze sprzed obecnej podwyżki energii i żywności... Ciesz się więc Błaszczak z armat zamiast masła dokąd jeszcze możesz, bo to nie będzie długo trwało... Zrobiliście z PiS dokładnie odwrotnie niż obiecywaliście: polskim firmom dokręciliście śrubę podatkową i biurokratyczną, zagranicznym firmom daliście dotacje i nie zbieracie z nich podatków, zalaliście kraj milionami imigrantów, wypędzacie na stałe (np. "reformami" prawa podatkowego w postaci podwójnego opodatkowania pracujących za granicą) Polaków pracujących za granicą, katastrofalnie zadłużyliście budżet i przyszłe pokolenia i zniszczyliście niepodległość Polski akceptując mechanizm sankcji finansowych za niepodporządkowywanie się dyktatowi komisarzy z Brukseli a wcześniej głosowaliście, razem z PO, za pozbawieniem Polski prawa weta, przyjmując Traktat Lizboński (gdyby prawo weta było, nikt nie ośmieliłby się nakładać kar na Polskę, tak jak nie nakłada na Niemcy, Francję czy Włochy) i zgnoiliście nasz przemysł akceptując 4x mniejsze limity emisji CO2 na głowę od Czechów i 2x mniejsze od Niemców itp. itd... Wy, z PiSu, macie patriotyzm i praworządność w wersji "bezobjawowej"... P.S. Zapomniałem o 240 tys. zamordowanych lockdownem służby zdrowia i dlatego, dzięki tej eutanazji chorych i starych, wasz minister finansów się cieszy, że pierwszy raz od 20 lat ZUS nie potrzebuje dopłat... :D

Pamiętliwy
piątek, 22 października 2021, 16:28

Gdyby to była prawda to byłoby w Polsce źle ale póki co to co napisałeś toczka w toczkę pasuje do rosji tylko że bardziej ;)

Erwin
piątek, 22 października 2021, 15:28

Serio w Rosji jest aż tak źle?

afgan
piątek, 22 października 2021, 12:35

HAHA? Odstraszania? Przeciez to jest miedzynarowowy pakt napasci na kraje spoza nato w celu osiagniecia zyskow dla przemyslu krajow atakujacych (czyli natowskich)

Pamiętliwy
piątek, 22 października 2021, 16:29

Mhm a przypomnij mi ike razy Nato zaatakowało jakiś kraj a potem policzymy ile razy zrobiła to roSSja ;)

afgan
piątek, 22 października 2021, 20:44

syria? afganistan? irak? jugoslawia? Rosja w syrii? o tak, sa na zaproszenie legalnego rzadu ( co prawda bialehelmy i inne bellingcaty za pieniadze od MI5 opowiadaja o strazsnych zbrodniach... prawie jak atak polakow na radiostacje w 1939)

M
piątek, 22 października 2021, 12:27

"Jest duże zrozumienie tego, z czym Polska ma do czynienia" ale "plan jest tajny". Co to za bełkot? Gdzie konkrety? Bronimy wschodniej flanki, to niech NATO zrobi zrzutkę i da nam ze 2000 rakiet, dostęp on line do rozpoznania satelitarnego i zapasy amunicji na miesiąc walki. Może spocony Mariusz na to wpadnie? Może dotrze do niego jaka spoczywa na nim odpowiedzialność? I może zamiast się głupio uśmiechać zacznie patrzeć Stoltenbergowi prosto w oczy i zażąda konkretów? Inaczej znowu będziemy natowskim "zderzakiem", tak jak w roku 1939...

Keras
piątek, 22 października 2021, 12:11

Powoli, powoli stajemy się co raz mocniejsi. A ruskom przybywa wrogów. A najgroźnijsi z nich to pracowici i przedsiębiorczy Chińczycy. Oni kiedyś upomną się o swoje ziemie zagrabiane przez Rosję.

otty
piątek, 22 października 2021, 21:31

Niemcy tez sobie przypomna.

paletyijabłka
sobota, 23 października 2021, 13:55

Powinni, tzw. Ziemie Odzyskane zostały bezprawnie odebrane Niemcom wbrew wszelkim umowom międzynarodowym.

Bardzo zabawny jesteś,
niedziela, 24 października 2021, 22:55

dodaj tylko, na podstawie jakich umów międzynarodowych, Hitler rozpoczął marsz po Europie z zamiarem podboju całego świata? Sowieckie aspiracje bardzo podobne, jakie mamy szczęście żyć pomiędzy nimi...

Hanys
piątek, 22 października 2021, 14:16

Rosja i Chiny prowadzą dziś wspólne ćwiczenia, przeciwko wspólnemu wrogowi i jego ratlerkom :) Chiny nie mają do Rosji żadnych roszczeń i w druga stronę tak samo. Straszenie Rosji Chińczykami, podczas gdy to na was ostrzą kły, jest bardzo zabawne :)

droma
piątek, 22 października 2021, 19:03

kacapy tak samo byli zaskoczeni napadem hitlerowców ,bo nigdy banbyta nie może być pewny bandyty ,a już nigdy gdy jest on azjatą proste ...

Dawo
piątek, 22 października 2021, 18:02

Chiny rozgrywają Rosje, i na Kremlu dobrze o tym wiedzą. Ale nie mają ruchu, muszą się trzymać ich jak rzep... Pewnego dnia jednak się los odwróci. Paradoksalnie wpływ na to będzie miał potencjał jądrowy Rosji. USA i Chiny się w końcu dogadają i silna Rosja nie będzie im potrzebna. Wyobrażasz to sobie jeden z drugim. USA i Chiny w sojuszu militarno- gospodarczym? Mogliby z tym światem zrobić wszystko.

wincej szkoleń!
sobota, 23 października 2021, 09:31

Słodko gorzka naiwność.

czarno to widzę
sobota, 23 października 2021, 07:23

USA z Chinami się nie dogadają, bo walczą między sobą o hegemonię na świecie i Chiny właśnie tę walkę zaczynają wygrywać...

paletyijabłka
sobota, 23 października 2021, 13:57

Dlatego kibicujemy Chińczykom.

spoko
niedziela, 31 października 2021, 23:21

w1939 kibicowaliscie hitlerowi

Tadziu
piątek, 22 października 2021, 11:43

Pogadał sobie a tamci się uśmiali

Tweets Defence24