Reklama

Geopolityka

Dymisja brytyjskiego sekretarza obrony. Przyczyną niewłaściwe zachowanie wobec dziennikarki

Fot. Chatham House, London/Wikimedia, CC BY 2.0
Fot. Chatham House, London/Wikimedia, CC BY 2.0

W środę do dymisji podał się Michael Fallon. Dotychczasowy sekretarz obrony Wielkiej Brytanii odchodzi z urzędu w cieniu skandalu dotyczące molestowania seksualnego w brytyjskim parlamencie. Fallon miał dopuścić się „niewłaściwego zachowania” wobec dziennikarki.

Dotychczasowy sekretarz obrony pełnił swoją funkcję od 2014 r. i przejął to stanowisko od Phillipa Hammonda. Wcześniej Fallon pełnił funkcje m.in ministra energii oraz przemysłu. Decyzja o ustąpieniu ze stanowiska nastąpiła dzień po tym, gdy rzecznik Fallona potwierdził, że podczas spotkania z dziennikarką Julią Hartley-Brewer w 2002 r. Fallon miał dotykać jej kolana. Sama zainteresowana stwierdziła, że jeżeli to zajście miało być przyczyną jego dymisji, to powód jest "absurdalny". Fallona na stanowisku zastąpi Gavin Williamson, od lipca 2015 r. odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną w Partii Konserwatywnej. 

Czytaj także: Brytyjskie F-35 w ogniu pytań

W ostatnim czasie tematem numer jeden na Wyspach Brytyjskich jest temat molestowania seksualnego, którego mieli dopuszczać się członkowie Izby Gmin wobec asystentek i asystentów, a także przedstawicieli mediów. Premier Theresy May zapowiedziała wszczęcie "niezależnego" postępowania. Jego celem jest zbadanie zgłoszonych przypadków. Michael Fallon jest jednocześnie pierwszym politykiem, który podał się do dymisji w związku z tą aferą. 

Reklama

Komentarze

    Reklama