Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Prace nad amunicją do polskiej artylerii; NATO podzielone przed szczytem; Amerykańskie bazy w Polsce zaszkodzą Ukrainie?

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Superdziała boga wojny bez nowoczesnej amunicji”: Polskie siły zbrojne doczekały się artylerii na światowym poziomie, jednakże po latach projektów i konstrukcji, ciągle brak pomysłu na polską produkcję amunicji. „Dalekonośne haubice Krab i samobieżne moździerze Rak wyznaczają dziś kierunek dobrej zmiany w dziedzinie artylerii. Ich użytkownikom muszą jednak wystarczyć stare pociski. [...] do dziś nie udało się uporać z wyposażeniem nowych superarmat w produkowaną samodzielnie w kraju nowoczesną amunicję”.


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Friendly fire na szczycie NATO”: Tegoroczny szczyt NATO odbędzie się w napiętej atmosferze przez list Donalda Trumpa do sojuszników na temat zbyt małych nakładów na obronność. Dyplomaci zaznaczają, że NATO jeszcze nigdy nie było tak podzielone. „W przyszłym tygodniu odbędzie się dwudniowy szczyt państw Paktu Północnoatlantyckiego, w którym weźmie udział Donald Trump. Wiele wskazuje, że znów nie będzie szczędził europejskim sojusznikom cierpkich słów [...] Amerykanie od dawna krytykowali Europejczyków za poziom wydatków na obronę, żaden prezydent nie robił tego jednak w tak bezpardonowy i publiczny sposób jak Trump”.


Michał Kuz, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykańskie bazy i Ukraina”: Amerykańskie bazy w Polsce zaszkodzą Ukrainie? „Biały Dom chce chyba równocześnie jakiejś stabilizacji relacji z Moskwą, jak i obecności militarnej na wschodniej flance NATO. W rezultacie Rosja może w zamian za cichą zgodę na bazy zażądać od USA rozwiązań, które osłabią międzynarodową pozycję Ukrainy. W tej sytuacji przyjęcie baz przez Polskę może być źle odebrane przez Kijów. Stworzy to w oczach naszych ukraińskich partnerów nieprzyjemne wrażenie, że Polska w porozumieniu z USA działa na ich niekorzyść”.


Reklama

Komentarze (5)

 1. sojer

  Jeżeli bazy w PL szkodzą Ukrainie to bazy w Niemczech szkodzą PL? Pomysł budowy baz jest znowu po to, aby w ramach negocjacji i kompromisu iść na ustępstwa... najłatwiej wycofywać się czegoś co nie istnieje.

 2. dim

  Ukraina nie ma Polsce do zaoferowania czegoś, aż tak dla nas korzystnego, abyśmy mieli w zamian rezygnować z amerykańskich baz. Poza tym na razie to tylko sąsiad, chętnie korzystający z pomocy, gdyż ze wspólnym wrogiem. Plus pozdrowienia od kultu OUN, UPA i Bandery - czego zmieniać nie planują.

 3. zazak

  nas ma malo interesowac ukraina. nas ma interesowac bezpieczenstwo polski, i co przyniesie duzy biznes ktory lubi bezpieczenstwo.

 4. bmk

  \"Biały Dom chce chyba równocześnie jakiejś stabilizacji relacji z Moskwą\", Bibi Netanjahu łasi się do Putina a nasi szabesgoje jak zwykle prężą cudze muskuły groźnie tupiąc palcem w bucie i wrogo spoglądając na Moskwę... Na naszych oczach zmienia się mądrość etapu, tylko w Warszawiwie nikt tego nie zdaje się nie zauważać...

 5. rozczochrany

  Bo polska armia ma skutecznie bronić Polski. Polacy maja być tanim mięsem armatnim jak w II WŚ i się wykrwawić z najlepszej części społeczeństwa. Polska armia jak będzie wysłana być wysłana na wojnę w obronie obcych interesów to wtedy otrzyma amunicję. Decyzje nie zapadają w Polsce, bo polscy politycy do tego dopuscili.

Reklama