Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Prace nad amunicją do polskiej artylerii; NATO podzielone przed szczytem; Amerykańskie bazy w Polsce zaszkodzą Ukrainie?

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Superdziała boga wojny bez nowoczesnej amunicji”: Polskie siły zbrojne doczekały się artylerii na światowym poziomie, jednakże po latach projektów i konstrukcji, ciągle brak pomysłu na polską produkcję amunicji. „Dalekonośne haubice Krab i samobieżne moździerze Rak wyznaczają dziś kierunek dobrej zmiany w dziedzinie artylerii. Ich użytkownikom muszą jednak wystarczyć stare pociski. [...] do dziś nie udało się uporać z wyposażeniem nowych superarmat w produkowaną samodzielnie w kraju nowoczesną amunicję”.


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Friendly fire na szczycie NATO”: Tegoroczny szczyt NATO odbędzie się w napiętej atmosferze przez list Donalda Trumpa do sojuszników na temat zbyt małych nakładów na obronność. Dyplomaci zaznaczają, że NATO jeszcze nigdy nie było tak podzielone. „W przyszłym tygodniu odbędzie się dwudniowy szczyt państw Paktu Północnoatlantyckiego, w którym weźmie udział Donald Trump. Wiele wskazuje, że znów nie będzie szczędził europejskim sojusznikom cierpkich słów [...] Amerykanie od dawna krytykowali Europejczyków za poziom wydatków na obronę, żaden prezydent nie robił tego jednak w tak bezpardonowy i publiczny sposób jak Trump”.


Michał Kuz, Gazeta Polska Codziennie, „Amerykańskie bazy i Ukraina”: Amerykańskie bazy w Polsce zaszkodzą Ukrainie? „Biały Dom chce chyba równocześnie jakiejś stabilizacji relacji z Moskwą, jak i obecności militarnej na wschodniej flance NATO. W rezultacie Rosja może w zamian za cichą zgodę na bazy zażądać od USA rozwiązań, które osłabią międzynarodową pozycję Ukrainy. W tej sytuacji przyjęcie baz przez Polskę może być źle odebrane przez Kijów. Stworzy to w oczach naszych ukraińskich partnerów nieprzyjemne wrażenie, że Polska w porozumieniu z USA działa na ich niekorzyść”.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.