Reklama

Technologie

Antydronowy Stryker z bronią energetyczną [WIDEO]

Stryker Leonidas
System antydronowy Stryker Leonidas
Autor. Epirus

Podczas wystawy AUSA (Association of the United States Army) w Waszyngtonie miał swoją publiczną premierę pojazd Stryker wyposażony w system do niekinetycznego zwalczania nie tylko pojedynczych dronów, ale całych ich rojów. Leonidas, bo taką nazwę nosi system oparty o broń wysokich energii i dookólny system radarowy, jest wspólnych projektem firm General Dynamics Land Systems (GDLS) i Epirus.

Reklama

To właśnie niezbyt znana w Polsce firma Epirus odpowiedzialna jest za część bojową tego rozwiązania, czyli system generujący mikrofalowy impuls elektromagnetyczny wysokiej mocy. Dzięki rozwiązaniom opartym o podzespoły na bazie azotku galu uzyskano bardzo dobre parametry, w tym dużą szybkość budowania impulsu, wysoką wydajność energetyczną i niewielką masę. Dzięki temu system mógł zostać zainstalowany na platformie mobilnej i posiada bardzo krótki czas wzbudzenia, czyli od momentu uruchomienia do „pierwszego strzału".

Reklama
Reklama

Firma Epirus specjalizuje się zarówno w technologiach dronowych jak też zwalczaniu platform bezzałogowych. Stąd decyzja o stworzeniu tego typu systemu jak Leonidas, który łączy wysokowydajny emiter mikrofalowy z systemem radarów wysokiej częstotliwości, zapewniających dookólne wykrywanie i klasyfikację obiektów powietrznych. Ogromną zaletą tego systemu jest jego wysoka mobilność oraz możliwość rażenia nie tylko pojedynczych maszyn, ale też całych rojów, dzięki wysokiej „szybkostrzelności" ale też możliwości regulowania szerokości wiązki. Leonidas może też niszczyć systemy elektroniczne celów naziemnych, w tym pojazdów przeciwnika. Nie da się też wykluczyć, że w sprzyjających warunkach może zwalczać pociski kierowane.

Czytaj też

Pierwszy egzemplarz demonstratora technologii systemu Leonidas testowany był na w zabudowie ciągnionej, ale dzięki zawartej w ubiegłym roku umowie z koncernem General Dynamics Land Systems w ciągu 10 miesięcy zrealizowano wariant w pełni zintegrowany z pojazdem Stryker, będącym standardowym transporterem opancerzonym U.S. Army. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie amerykańskich sił zbrojnych w zakresie mobilnej obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony bezzałogowców rozpoznawczych, bojowych i amunicji krążącej.

Stryker Leonidas może zostać włączony do systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, uzupełniając na przykład wprowadzone do testów artyleryjsko-rakietowe zestawy IM-SHORAD które również umieszczono na podwoziu transportera Stryker. Połączenie efektorów kinetycznych i niekinetycznych w ramach jednolitego systemu kierowania obroną przeciwlotniczą umożliwić może skuteczniejsze zwalczanie zagrożeń, szczególnie podczas ataków saturacyjnych wysokiej intensywności.

Czytaj też

Styker Leonidas to tylko jeden z możliwych wariantów systemu mikrofalowego opracowanego przez Epirus. Dostępny jest też Leonidas Pod, który można zainstalować na bezzałogowcu lub innej platformie powietrznej a także rozwiązania dla aplikacji morskich. Firma stara się wejść w rosnące obecnie zapotrzebowanie na systemy antydronowe z szeroką ofertą, przeznaczoną zarówno dla użytkowników wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, jak też odbiorców cywilnych. Jednym z nich mogą być armatorzy, obawiający się ataków dronów kamikaze na tankowce czy inne szczególnie wartościowe jednostki.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 1,14 mld USD za 96 lekkich czołgów 105mm to nowy kontrakt GDLS A na bazie tego zwycięstwa już od roku próbują nakładki Epirus

  2. Chyżwar

    Epirus to zdaje mi się startup Jak widać mimo tego można.

Reklama