Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

US Army odbudowuje obronę przeciwlotniczą. Miliardowy kontrakt

Fot. US Army
Fot. US Army

Koncern General Dynamics Land Systems otrzymał wart 1,22 mld dolarów kontrakt dotyczący produkcji, testów i dostaw systemów IM-SHORAD (Interim Maneuver Short-Range Air Defense) na podwoziu transportera kołowego Stryker. Są to opracowane przez koncern Leonardo DRS samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe do bezpośredniego wsparcia pododdziałów brygadowych zespołów bojowych US Army w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Umowa obejmuje integrację i dostawy systemu IM-SHORAD na podwoziu transportera kołowego Stryker A1 produkowanego przez General Dynamics Land Systems, dlatego jest on ostatecznym wykonawcą, mimo tego, że system powstał w Leonardo DRS i jest wyposażony w pociski firm Lockheed Martin i Raytheon. Według przyjętego planu 144 egzemplarze systemu IM-SHORAD na Strykerach, miało w latach 2020-2024 trafić na uzbrojenie czterech batalionów obrony przeciwlotniczej, mających wydzielać jednostki do osłony elementów ugrupowań brygad i dywizji US Army. Ze względu na pandemię COVID-19 program opóźnił się o około rok i zakończenie kontraktu zaplanowano na wrzesień 2025.

System IM-SHORAD został posadowiony na zmodernizowanej platformie Stryker A1, co ma zapewnić unifikację w ramach SBCT. Pojazd został wyposażony w bezzałogowy system wieżowy, którego uzbrojenie stanowią 2 kierowane radarowo pociski rakietowe AGM-114L Longbow Hellfire, 4 przeciwlotnicze pociski rakietowe FIM-92 Stinger, armata automatyczną M230 kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dostawcą systemu IM-SHORAD w lipcu 2018 roku została wybrana firma Leonardo DRS, która opracowała rozwiązanie integrujące znajdujące się na uzbrojeniu U.S. Army pociski kierowane i broń lufową na bezzałogowym module Reconfigurable Integrated-weapons Platform (RIwP) fimy Moog wraz z systemem optolekronicznym i komponentem kierowania ogniem. Główny sensor, zapewniający dookólną obserwację, to wyposażony w cztery anteny AESA Multi-mission Hemispheric Radar (MHR) firmy Leonardo RDS. Systemem dowodzenia jest FAAD C2 - ten sam, który kieruje ogniem zestawów Avenger używanych w Gwardii Narodowej - a rolę radaru wstępnego wykrywania pełni system Sentinel. Część z transporterów zostanie prawdopodobnie skierowanych do Europy.

Wprowadzenie nowych systemów obrony przeciwlotniczej tej klasy w skład brygadowych grup bojowych ma na celu odbudowę niezbędnych, a utraconych zdolności bojowych oraz uzyskanie zupełnie nowych możliwości w zakresie zwalczania nowego typu zagrożeń takich jak np. różnego rodzaju bezzałogowe statki powietrzne. Wprowadzenie tych systemów jest oczywiście rozwiązaniem, jak sama nazwa wskazuję tymczasowym, przed wprowadzeniem docelowych, nowych systemów obrony przeciwlotniczej, które mają wykorzystywać broń laserową i mikrofalową oraz rakiety przeciwlotnicze nowej generacji. 

Reklama
Reklama

Komentarze