Polityka obronna

Syryjczyk podejrzewany o terroryzm zatrzymany w Niemczech [AKTUALIZACJA]

Fot. Bundespolizei.
Fot. Bundespolizei.

W Niemczech policja zdołała zatrzymać Syryjczyka, podejrzanego o przygotowywanie zamachu. Funkcjonariusze byli bliscy zatrzymania już w sobotę, jednak wtedy udało mu się wymknąć z okrążenia. Na lotnisku Tegel w Berlinie policjanci wyprowadzili z samolotu osobę podobną do poszukiwanego. 

Podczas obławy w sobotę policja otoczyła budynek na osiedlu w Chemnitz, w którym mieszkał 22-letni Syryjczyk. Funkcjonariusze rozpoznali podejrzanego w budynku, ale - obawiając się, że ma przy sobie ładunek wybuchowy - nie zaatakowali od razu, lecz oddali strzał ostrzegawczy, licząc na to, że wycofa się on do mieszkania.

AKTUALIZACJA 07:56 10.10 - Podejrzany Jaber Al-Bakr został zatrzymany przez policję w Lipsku.

Po wyważeniu drzwi okazało się, że poszukiwany uciekł.

W mieszkaniu znaleziono kilkaset gramów silnie wybuchowej substancji. Materiał wybuchowy zdetonowano pod kontrolą specjalistów. Substancja była bardziej niebezpieczna niż używany przez terrorystów TNT - oceniają eksperci.

Podejrzany zbiegł i jest poszukiwany listem gończym. Do policji wpłynęło jak dotąd około 80 "poważnych" informacji dotyczących zbiega. Władze zaapelowały do obywateli o ostrożność, ponieważ nie wiadomo, czy poszukiwany jest uzbrojony. Środki bezpieczeństwa wzmocniono m.in. w oddalonym o 260 km od Chemnitz Berlinie. 

Na berlińskim lotnisku Tegel doszło do incydentu. Policja wyprowadziła z samolotu linii Eurowings jednego z pasażerów podobnego do poszukiwanego Syryjczyka. W akcji uczestniczyli też funkcjonariusze jednostki antyterrorystycznej GSG 9 - podał dziennik "Der Tagesspiegel".

Rzecznik MSW oświadczył, że incydent w Chemnitz świadczy o tym, że Niemcy "znajdują się na celowniku terrorystów". Zdaniem MSW nie można wykluczyć zamachów, takich, jakie miały miejsce w przeszłości we Francji czy Belgii. "Niemieckie władze odpowiedzialne za bezpieczeństwo zachowują czujność" - zapewnia resort spraw wewnętrznych. 

Agencja dpa pisze, że poszukiwany Syryjczyk przyjechał kilka miesięcy temu do Niemiec jako uchodźca. Telewizja ZDF podawała wcześniej, że otrzymał azyl w Niemczech. Nie wiadomo, jakie cele chciał zaatakować podejrzewany o kontakty z Państwem Islamskim. Władze nie potwierdziły informacji prasowych, że miał to być jeden z portów lotniczych. 

PAP - mini

Komentarze (1)

 1. Hehehe

  Do rządowych ludzi pewnie nie należał, ISIS też nie bo syryjczycy ich nienawidzą. To z której grupy "rebeliantów" uciekł do Europy?

  1. forum

   Po-2

  2. Qwersata

   Jaka 141 Amerykanie rok kopiowali w zakładach i biurze projektowym a potem powstał f-35. Bardzo dużo awiacji jest na licencji ruskiej albo to są kopie licencja to na przyklad nasze szkoleniowe masetry robione przez Włochów to kopia jaka 131. Chińczycy kupili 20 su57 złotem skopiowali i zrobili j-20.

  3. Rain Harper

   Rosjanie wciskają, że Jaka - tylko że ów wznosił się na silnikach pulsacyjnych, kiedy F-35B korzysta z turbowentylatora napędzanego z silnika. F-35A i F-35C nie mają z Jakiem nic wspólnego