Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Zabito przywódcę afgańskich talibów; PGZ przejmuje specjalistyczne firmy; ORP Kościuszko płynie do Grecji; Ćwiczenia antyterrorystyczne na Stadionie Narodowym

Fot. http://www.globalexchange.org
Fot. http://www.globalexchange.org

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Mułła zabity - i co dalej?": Amerykanie zabili mułłę - Achtara Mansure - afgańskiego przywódcę talibów.  "14-letnia wojna z udziałem największych światowych potęg dowiodła, że talibów nie sposób pokonać. Jedną szansą na pokój jest doprowadzenie do podziału władzy między rządem w Kabulu i umiarkowaną częścią talibów. Rozumieją to także Amerykanie, którzy bardzo by chcieli już się z Afganistanu wyplątać i bezskutecznie próbują doprowadzić do rozmów pokojowych. Czy można zapraszać jednego brata do stołu negocjacyjnego, gdy w tym samym czasie zabija się drugiego? - pyta afgański analityk z Karaczi Inajatullah Kakar cytowany przez ABC."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Narodowa zbrojownia kupuje kompetencje": Polska Grupa Zbrojeniowa ma zamiar pozyskać specjalistyczne firmy z kraju. Obecnie przygotowuje się do przejęcia spółki telekomunikacyjnej Exatel.


SB, Fakt, "Macierewicz wysłał flotę do Grecji": Polska wyśle fregatę ORP Kościuszko do Grecji. "Okręt będzie tam wspierać misję NATO związaną z kryzysem z uchodźcami. Decyzję, by wysłać fregatę do Grecji szef MON Antoni Macierewicz (68 l.) podjął ponad tydzień temu, ale potwierdziło się to pod-czas wizyty Jensa Stoltenberga (57 l.), sekretarza generalnego NATO w Polsce. Okręt ma pływać po Morzu Egejskim od początku lipca do końca sierpnia."


HZ, Super Express, "Jest aż tak niebezpiecznie?": "Wczoraj pod Stadionem Narodowym odbył się kontrolowany zamach terrorystyczny. Służby sprawdzały przygotowanie do lipcowego szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. - Podczas koncertu doszło do ataku. Wybuch miał miejsce w chwili przy-bycia prezydenta RP. Terroryści strzelali do publiczności [...]Biuro Ochrony Rządu ewakuowało VIP-ów do autokaru. Wszystkiemu przyglądał się minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. W miejsce, gdzie aż roiło się od najlepiej wyszkolonych służb w kraju, i tak przyjechał w obstawie pracowników BOR. To się nazywa ostrożność"


Andrzej Ratajczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Innowacje dla wojska": Przemysł zbrojeniowy to jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki, który należy zdecydowanie rozwijać.  "Nadal jednak w uzbrajaniu i wyposażaniu wojska w zbyt małym jeszcze stopniu uczestniczą krajowe firmy. [...] nawet 90 proc. sprzętu potrzebnego polskiej armii może powstawać w kraju. Dlatego polski przemysł liczy na zamówienia z MON-u. Mocne strony polskiego przemysłu to [...] m.in. śmigłowce, drony czy wyposażenie celownicze. Jednak technologii, które według ekspertów można by z powodzeniem w Polsce rozwijać, jest znacznie więcej, np. kryptologia, sprzęt do działań wywiadowczych, pojazdy bojowe, detektory skażeń chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych, technologie rakieto we czy ochrona balistyczna."


Nasz Dziennik, "Szczyt krytyczny": Trwa wizyta sekretarza generalnego NATO przed szczytem Sojuszu w Warszawie. "W Warszawie zapadną w lipcu kolejne decyzje, które przełożą się na największe wzmocnienie bezpieczeństwa od czasów zimnej wojny. Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w 'krytycznym momencie' - ocenia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, zwracając uwagę na krytyczną sytuację za wschodnią granicą Sojuszu oraz za granicą południową"

Reklama

Komentarze

    Reklama