Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupi ponad 6 milionów ślepych naboi

Fot. www.mesko.com.pl
Fot. www.mesko.com.pl

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął przetarg na dostawę dla Sił Zbrojnych kilku milionów naboi ślepych kalibru 5,56, 7,62 i 9 mm.

W ogłoszeniu o zamówieniu w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze zakupu: 7,76 mm naboi karabinowych ślepych BLANK taśmowanych, 5,56 mm naboi ślepych oraz 9 mm naboi pistoletowych wz. 93 ślepych.

W ramach zamówienia przewidziana jest dostawa:

 • 2 000 000 sztuk naboi karabinowych ślepych BLANK taśmowanych 7,62x51 mm do realizacji w latach 2015-2016;
 • 4 489 440 sztuk naboi ślepych 5,56 mm do realizacji w latach 2015-2018;
 • 75 000 sztuk naboi pistoletowych ślepych 9 mm wzór 93 do realizacji w 2015 r.

Podobnie jak w przypadku równolegle prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia postępowania dotyczącego lotniczych środków bojowych tak i tutaj szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia ma zostać przekazany tylko wykonawcom zaproszonym do składania ofert.

Kryteriami udzielenia zamówienia mają być: cena (z wagą 85%) i gwarancja (z wagą 15%). Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu będą przyjmowane przez Inspektorat Uzbrojenia do 26 lutego br., do godziny 9.00.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Tomasz

  nie wyszło by taniej asg?do tego zmontować urządzenie które naśladuje odgłos wystrzałw czy serii w podobnych decybelach i tyle, przeciez to nic trudnego a efekt ten sam. Nie trzeba czyścić broni a jej żywotność będzie dłuższa.Powiedzmy ze po wystrzeleniu wszystkich pocisków z magazynka urządzenie wyłącza się i czeka na ponowne podpięcie magazynka.Taki zarys , resztę można dopracować.

 2. TOM

  Tak bez dialogu technicznego!!! Skandal! Nie można rozstrzygać tak ważnego postępowania bez wcześniejszego kilkuletniego dialogu technicznego!!! Niech IU będzie konsekwentne - dialog techniczny uber alles ;-P

  1. Swiatowid

   A byl transfer technologicny ? Albo przetarg kilku producentow swiatowch. Ps. Chcialbym kilka wiaderek takich pustych lusek ma ktos dostep do tego ?! Dam lepsza cene jak za zlom kolorowy!

 3. stary

  Ślepe naboje dla ślepej komendy?

 4. Patcolo

  Z tej całej modernizacji to nic nie widać kasę wydają na fakt że potrzebne rzeczy ale nie na konkrety żaden kluczowy przetarg nie rozstrzygnięty może wreszcie panowie z mon wezmą się do roboty bo orka narew wisła czapla miecznik kruk homar itp czekają a tu tylko sprzęt ćwiczebny w bój idzie.

 5. put-in

  jak czytam wasze komentarze to mam ochote kupic jeden ostry i palnąć sobie w łeb. jak wy myślicie, że żołnierze maja trenować? amerykanie maja nakładki laserowe a my ślepe naboje. na ćwiczeniach nie używa sie ostrej amunicji ale ślepej bo jest bezpieczniejsza. co inne ostre strzelanie a co innego szkolenie np walki w miescie czy w pomieszczeniu.

  1. :)

   mhmmm a potem sie okaze ze nie ma kasy na ostre i beda w 2017r

 6. wurth

  Chyba nie tak dawno temu kupowali ślepaki ? Może by tak z ostrej postrzelali.

  1. szamot

   Strzelałeś kiedyś z kbkAKms z ostrej ,może ze ślepego? Wiesz jaka różnica?

 7. orkus

  To jest kpienie z Was Polacy. Jawnie widać że ktoś sabotuje modernizacje Wojska Polskiego. Ostatnio zerwali kontrakt z polskim dostawcą podwozi dla Kraba które są już całkowicie dopracowane. I tak Kraby są znowu odsunięte o 2 kolejne lata gdyż podwozia z Korei będą dostarczane od 2017 roku.

  1. ssss

   Nie są dopracowane.

  2. tomgru

   Was Polacy? To jesteś ruskiem, rozumiem? Podżegaj, taka twoja rola. A ćwiczenia są bardzo ważnym elementem udoskonalania sił zbrojnych, a ćwiczebnych elementach uzbrojenia ćwiczy się w wielu wypadkach tak samo skutecznie ale taniej. A podwozia nie są dopracowane. Niestety.

 8. Leo

  To teraz możemy spać spokojnie...

 9. gonzo

  Ktoś sobie robi jaja???Pociski agitacyjne,bomby ćwiczebne,ślepaki,oto zakupy armii w okresie zwiększającego się napięcia międzynarodowego!A-np-jakieś sensowne podkalibrowe do PT-91 kupić w Mesko nie łaska???

  1. Dawo

   A po grzyba amunicja do "Twadych"?Lepiej zwiększyć liczbę kapelanów, kupić ze 100 kapliczek na podwoziu Rośka ,a "Twarde" uzbroić dodatkowo w wodę święconą.

  2. ewp

   Wyśpij się kolego porządnie, bo bredzisz.

 10. atm

  Ślepe naboje .. ćwiczebne bomby .. pontony i pagaje ;-) .. Czyli "leśne dziadki" z MON-u robią wszystko co tylko możliwe żeby pieniążki na nowoczesny i potrzebny sprzęt dla wojska rozpływały się na byle co a nasza armia była de facto bezbronna..

  1. tomgru

   twój mózg jest chyba bezbronny. Może chcesz, żeby nasi żołnierze na ćwiczeniach walili do siebie ostrą amunicją, co? A może lepszym pomysłem od bomb ćwiczebnych (tańszych, lub/i wielokrotnego użytku), jest marnowanie na ćwiczeniach prawdziwych bomb?

 11. JerzySz

  I to jest - wicie rozumicie - słuszna koncepcja, bo to są naboje poprawne politycznie.

 12. były_kanonier

  Polskie kły - ślepe naboje i ćwiczebne bomby. Do tego wirtualne wyobrażenie rzeczywistości.

 13. jw

  Nie wiem po co kaliber 9mm. Jako żołnierz wiem, że jak już je dostaniemy do WISTA w czasie szkolenia to tylko problem bo trzeba je wystrzelać bez sensu (WIST nie ma odżutnika) a do nauki strzelania też się nie nadaje. A reszta ślepaków jest jak najbardziej potrzebna gdyż każda taktyka bez ślepej amunicji jest mniej efektywna szczególnie dla żołnierzy.

 14. maniek

  Lepiej żeby ktoś oswoił się z bronią używając tańszych ślepych naboi niż dużo droższych normalnych. To samo dotyczy bomb ćwiczebnych i każdego innego zamówienia ala pociski agitacyjne czy makiety rosomaków. To wszystko to są zakupy poboczne i nie idzie na to lwia część budżetu armii...

 15. Saladyn

  Wiadomo ślepaki potrzebne ale niestety czytamy częściej o zakupie tego co w czasie agresji nic nam nie pomoże szkolne samoloty, szkolne śmiglowce, szkolne bąby, pociski agitacyjne, szkolne leopardy (bez armaty) trenażery, symulatory, dmuchane rosomaki, pontony i przekroje uzbrojenia. To też jest potrzebne ale jakoś za dużo w stosunku do czegoś co naprawdę walczy!!!!! Czas stworzyć potężną armię na wzór izraelskiej mieć środki obrony i ataku, odstraszania i wywiadu. Być w sojuszy lecz niezależnym miecz przyjaciół ale nie pasożytów!! Jak się sami nie będziemy szanowali to inni napewno tego dla nas nie zrobią! Dialogi techniczne, modele kartonowe to nasza specjalność. Ale za tym nie idzie ani jakość ani ilość;/

  1. szyszka

   Saladyn podpisuje sie obiema rekami pod twoim postem ale na to trzeba czasu no i jednomyslnosci a tu jeszcze kilka mies temu za jablka by cie ze skory obdarto i calowano Putka w d... a teraz gaz nam tanieje mimo ze ten Putek sie nam bezczelnie odgrażał ze beda limity ,Ludzie musza przejzec na oczy ze gospodarka to nie jest widzimisie jakiegos buraka ze wschodu tylko suma wielu procesow majacych na celu rozwoj spoleczny jak i zaspokojenie potrzeb socjalnych i bezpieczenstwa narodowego i rzucanie kamykami w dobrze rozwijajacy sie organizm nie robi mu wiekszej szkody .Z każdym dniem nasza swiadomosc jest coraz wieksza co niezmiernie mnie cieszy no ale placimy za to tez calkiem spora kwote co akurat widac przy modernizacji armii ale tak samo jest w kazdej innej dziedzini naszego zycia.

 16. Dier

  Jakby kupili ostre to jeszcze byśmy jakiegoś wroga przypadkiem odstrzelili...

 17. łomatko....

  Czyli zbroimy się. Jeszcze tylko do kompletu brak nadmuchiwanych Leopardów, tekturowych BWP i makiet koszar i będziemy po zęby uzbrojeni i gotowi na każdą napaść... Ja wiem, że trzeba czymś ćwiczyć, ale do cholery czas może zacząć kupować prawdziwe uzbrojenie i amunicję...?

 18. zorro

  wygląda że kupują to ŚLEPI GENERAŁOWIE I MINISTRY ... - nie wiedzą i nie widzą co dzieje się na Ukrainie ...

 19. 7plmb

  Wiem że też potrzebne...ale wolał bym przeczytać ze kupujemy tak w miarę szybko coś co rzeczywiście wzmacnia nasz potencjał.

Reklama