Siły zbrojne

Spike dla Estonii. Umowa podpisana

Wyrzutnie ppk SPIKE. Fot. Rafael / Eurospike
Wyrzutnie ppk SPIKE. Fot. Rafael / Eurospike

Podczas ceremonii, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Tallinie w Estonii, estoński resort obrony narodowej podpisał umowę Eurospike na dostawę przeciwpancernych pocisków rakietowych Spike.

Umowa ma charakter ramowy i zakłada zakup przez armię Estonii wyrzutni Spike-LR ATGM, amunicji do nich oraz systemów szkoleniowych o wartości 40 mln euro. W pierwszej transzy do Estońskich SIł Obronnych trafi 18 wyrzutni (z opcją na niesprecyzowaną ilość dodatkowych). Dostawy mają się rozpocząć w przyszłym roku. Umowa została podpisana z konsorcjum Eurospike (europejska spółka joint venture tworzona przez Rafael Advanced Defense Systems, Diehl Defence i Rheinmetall Defence). Łączny czas trwania programu dostaw ma wynieść 7 lat.

Estonia jest 32. krajem użytkującym system Spike i 19. użytkownikiem w UE i NATO. Jak podkreśla koncern Rafael, do tej pory na całym świecie dostarczono ponad 30 000 pocisków SPIKE, z czego odpalono - tak w warunkach poligonowych jak i działań bojowych - ponad 5500.

Estońskie władze rozpoczęły postępowanie na nowe rakiety przeciwpancerne w październiku ubiegłego roku. Oznacza to, że przeprowadzenie procedury trwało mniej, niż rok. Jeszcze w październiku 2018 roku rzeczniczka Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych (EDIC) podkreślała w rozmowie z Defence24.pl, że nowe pociski będą używane obok posiadanych już Javelinów, a także - przynajmniej przez pewien czas starszych Milanów.

W ten sposób niewielka Estonia zbuduje warstwową i nowoczesną obronę przeciwpancerną. Od pozyskanego systemu przeciwpancernego wymagano m.in. zdolności zwalczania celów na odległościach 4 km, również poza widocznością celu. 

Czytaj też: Estonia wybrała nową broń podstawową. Dostawy już w bieżącym roku

Komentarze