Siły zbrojne

Estonia wybrała nową broń podstawową. Dostawy już w bieżącym roku

Karabinek LMT MARS-L. Fot. NZA
Karabinek LMT MARS-L. Fot. NZA

Estońskie siły zbrojne i służby mundurowe będą uzbrojone w broń amerykańskiej firmy Lewis Machine & Tool (LMT): karabinki 5,56 x 45 mm MARS-L i karabiny MARS-H zasilane nabojem 7,62 x 51 mm. Dostawy mają rozpocząć się już w 2019 roku i zostać zrealizowane w ciągu 3 lat. Jednolity system broni zastąpi w dwóch estońskich brygadach szwedzkie karabiny Ak4 (licencyjny HK G3) i izraelskie karabinki Galil. W dalszej kolejności unifikacja ma objąć straż graniczną i inne służby mundurowe.

Zamówienie na 16 tys. sztuk broni zostało udzielone 16 maja po rozstrzygnięciu skargi lokalnego przedstawiciela firmy SIG SAUER. Wartość kontraktu, jak podaje lokalna prasa, to 22,7 mln euro i była to najtańsza z przedstawionych ofert. Amerykańska firma LMT dostarczy nie tylko karabinki 5,56 mm MARS-L i karabiny MARS-H kalibru 7,62 x 51 mm wraz z ukompletowaniem, ale również pewną liczbę podwieszanych granatników kalibru 40 mm. Dostawy mają być realizowane w latach 2019-2021 z opcją na zakup kolejnych 18 tys. sztuk broni do roku 2026. W kontrakcie znalazło się również 20-letnie wsparcie eksploatacji, które obejmuje także modernizację. Należy zaznaczyć, że istotne znaczenie w ocenie ofert miał nie tylko koszt zakupu ale również serwis i szacowany koszty i długość cyklu życia broni, który stanowił 30 proc. oceny.

Estońskie Centrum Inwestycji w Obronność (ECDI) wypracowało wymagania i plan techniczno-ekonomicznym dla zastąpienia szerokiej gamy broni używanej przez wojsko i służby mundurowe. Są to pochodzące z donacji szwedzkiej karabiny Ak4, izraelskie karabinki Galil, ale również znaczna liczba karabinków Kałasznikowa i innej broni długiej, pozyskiwanej doraźnie po uzyskaniu przez Estonię niepodległości. Wymiana broni, nie tylko długiej, ma objąć w perspektywie estońskich żołnierzy, ale także funkcjonariuszy resortu sprawiedliwości, policji oraz straży granicznej. Łączna wartość tego programu została oszacowana na ponad 75 mln euro. Wynika to z kompleksowej koncepcji.

Warto odnotować, że w estońskim przetargu, który trwał od 2017 roku, brała udział również Fabryka Broni "Łucznik" z systemem broni MSBS. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Defence24.pl w lutym 2018 roku, polska spółka wycofała się ze względu na brak możliwości spełnienia ujawnionych w drugim etapie postępowania wymagań technicznych i dotrzymania ustalonych terminów. Brakowało możliwości produkcyjnych w tak krótkim czasie a karabin Grot na amunicję 7,62 mm był dopiero w fazie badań prototypu, natomiast Estonia wymagała w drugiej fazie postępowania broni produkowanej seryjnie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.