Reklama

Siły zbrojne

Niemcy odpalili 54 Spike [WIDEO]

Fot. Rafael.
Fot. Rafael.

Koncern Rafael poinformował, że podczas serii strzelań ćwiczebnych żołnierze Bundeswehry odpalili aż 54 pociski Spike-LR.

Według komunikatu Rafaela w trakcie zaplanowanych na ten rok i zrealizowanych już ćwiczeń Niemcy wykonali 54 strzelania pociskami rakietowymi Spike-LR, zwanymi lokalnie MELLS. Pociski wystrzeliwano z przenośnych wyrzutni nowej generacji ICLU (Integrated Control Launch Unit), z nowym cyfrowym interfejsem użytkownika.

Podczas strzelań sprawdzano zdolność zwalczania celów za przeszkodami (Beyond Line of Sight), zmian celów w trakcie lotu, rażenia celów w „całkowitej ciemności” z wykorzystaniem kamery termowizyjnej, jak i niszczenia obiektów z wykorzystaniem dziennego trybu naprowadzania trudnych warunkach atmosferycznych (deszcz, silny wiatr). Według Izraelczyków wszystkie pociski trafiły w cele.

Niemcy pozyskują pociski MELLS (Spike-LR) od firmy Eurospike, będącej wspólnym przedsięwzięciem Rafaela, Diehl Defence i Rheinmetalla. Oprócz używanych już przez Bundeswehrę Spike-LR promuje ona również na tamtejszym rynku lekkie Spike-SR, a także cięższe odmiany (np. Spike-ER2), które mogłyby stanowić uzbrojenie śmigłowców. Izraelczycy przypominają, że rakiety rodziny Spike są używane w 18 krajach NATO i UE.

image
Fot. Rafael.

Pociski przeciwpancerne Spike zastępują w Niemczech rakiety typu Milan, należące do drugiej generacji. Rakiety tego typu dostosowano do odpalania ze zmodyfikowanych BWP Marder, przy czym pociski wystrzeliwane są przez otwarty właz. Wyposażone w ten sposób pojazdy stały się wyposażeniem sił natychmiastowego reagowania NATO VJTF w zestawie na 2019 rok. Możliwe, że część z tych pojazdów znajdzie się w Polsce, w ramach ćwiczenia Noble Jump.

Z kolei w nowym wozie typu Puma rakiety Spike będą kierowane bezpośrednio z wykorzystaniem systemu kontroli ognia wozu bojowego. Integracja Pumy ze Spike została jednak opóźniona w stosunku do pierwotnych planów i pierwsze dostarczone wozy nie miały możliwości odpalania rakiet spod pancerza. Ostatni dostępny raport ministerstwa obrony dot. modernizacji sił zbrojnych (z grudnia 2018 roku) określa ją jako „planowaną”, choć do momentu jego wydania dostarczono armii już ponad 240 nowych bojowych wozów piechoty. Wiadomo jednak, że po sfinalizowaniu prac również wcześniej dostarczone Pumy będą przystosowane do odpalania rakiet przeciwpancernych.

Fot. Rheinmetall AG
BWP Marder przystosowany do odpalania Spike. Fot. Rheinmetall AG
Reklama

Komentarze (8)

 1. ubawiony

  niemożliwe! zintegrowali Mardera ze Spike?

  1. Marek

   Tak. Tylko, że przy pomocy kątówki i spawarki. Na takiej samej zasadzie jak zintegrowany był z M4 Shermanem albo z M24 Chaffee Browning M2.

 2. pdrbosw

  Też mi Mardera przystosowali! Ludek wychodzi przez właz i wali z ramienia.

  1. Marek

   Pewnie doszli do wniosku, że szkoda kasy na zabawę z nową wieżą, skoro ma wejść Puma i Lnyx.

  2. Erra

   Przyajmniej cos tam zrobili a u nas co przystosowali do BWP? Wielkie bojowe i suteczne jak diabli NIC.

 3. Bruno

  A my mamy WOT i MSBS GROT

 4. hmm

  Szkoda że cele nie były w ruchu

 5. generał

  a czy Spike pływa?

  1. kamyk

   Nie. Ale lata. Całe lata w magazynie.

 6. Rain Harper

  Strzelane z włazu... Niekomatybilne jeszcze z Pumą... A ludzie ględzą, że u nas słabo idzie integracja. Jak się przyjrzeć, to tylko Amerykanie w NATO mają niesamowicie ilości uzbrojenia p-panc na każdym szczeblu.

  1. Teufel

   Spike jest zintegrowany z Puma, to model Puma s1 ( podwójna wyrzutnia Spike LR). To pełna integracja - czyli wykorzystuje systemy celownicze BWP. Inna sprawa to kiedy pumy znajdujące się juz na wyposażaniu dostaną ten upgrade ( kasa , zgoda rzadu itp co z czerwonymi w spółkowym rządzie idzie jak krew z nosa )

 7. Anty 50 C-cali przed 500+

  a u nas to na strzelaniach certyfikacyjnych , TAK z 12 LAT temu to podobno na 4; CZTERY wystrzelone ..jednym trafili w nic!(?), czytaj przywalili ziemi...prawda to czy nie szwaby prezentowali na Mazurach Mardery ale z Milanami z takim "nosem", jak modyfikowane TOW. Te ostatnie to znane z atakowania T-90 w Syrii, jak i z zestrzelenia Milka 25 (-35?). nieoficjalnie. oficjalnie wszem i wobec-bo na yutubie, taki "nos" z malutkim przed-pociskiem "wzbudza" najnowszy Kontakt made in Russia / XXI wieku i jeden ludek bystro wyskakuje...na necie wyskakuje jak klienci na Leosie2, Indonezja czy Chile to ochoczo brali takie dekadeckie Mardery, ps . po niemecku to "kuna"? zwinna , wiecie wlezie i do auta albo na poddasze. bo taki Karakal to podskoczy na te 2 albo i 3 metry, ale na dalekich pustyniach....podobno oferowany mix z Spike w liczbie z 21...Polsce. za czasu szoguna i lataniu na drzwiach o szopy

  1. Teufel

   Marder to kuna. Co do BWP to w większości wycofana, zostały tylko 382 sztuki ( wcześniej było wszystkich ponad 2000 )

 8. BRZDĄC

  ...mają takie dobre i uniwersalne transportery Wiesel do wszystkiego do ppanc ,opl , rozpoznania ,wsparcia ogniowego z 120 mm moździerzami , transportu żołnierzy .nie mówiąc o inżynieryjnych itp ...to w tego typu pojazdach montował bym nowe generacje ppanc typu spike i inne współczesne systemy bojowe czy efektory ..... jako systemy małe o dużej dynamice przemieszczania ,maskowania ,możliwościami przerzucania ich drogą powietrzną i co najważniejsze działań skrytych i zasadzek ...a ich BWP Marder jako typowe wozy wsparcia ciężkich komponentów pancernych gdzie zespól grenadierów pancernych miałby w swym luku transportowym system ppanc wykorzystywany jako oddzielny środek bojowy ...tego typu transporter powinien mieć wieże z automatycznym działkiem do czyszczenia przedpola ..a drużyna transportera indywidualne systemy bojowe o określonej specjalizacji ( ppanc, plot, snajperzy itp)...... wracając na nasze podwórko mam nadzieje że w oparciu o nasze BWP-1 stworzy się również różne kompilacje bojowe...i "nie zamorduje się ich".. dając w ich miejsce zamienniki w ilościach defiladowych....no chyba że Niemcy metodą na "Leoparda" chcą się pozbyć swoich łasiczek... to Polska powinna zainteresować się i pozyskaniem dla naszych sił specjalnych szybkiego reagowania tudzież dla misjonarzy ...

Reklama