Siły zbrojne

Niemcy odpalili 54 Spike [WIDEO]

Fot. Rafael.
Fot. Rafael.

Koncern Rafael poinformował, że podczas serii strzelań ćwiczebnych żołnierze Bundeswehry odpalili aż 54 pociski Spike-LR.

Według komunikatu Rafaela w trakcie zaplanowanych na ten rok i zrealizowanych już ćwiczeń Niemcy wykonali 54 strzelania pociskami rakietowymi Spike-LR, zwanymi lokalnie MELLS. Pociski wystrzeliwano z przenośnych wyrzutni nowej generacji ICLU (Integrated Control Launch Unit), z nowym cyfrowym interfejsem użytkownika.

Podczas strzelań sprawdzano zdolność zwalczania celów za przeszkodami (Beyond Line of Sight), zmian celów w trakcie lotu, rażenia celów w „całkowitej ciemności” z wykorzystaniem kamery termowizyjnej, jak i niszczenia obiektów z wykorzystaniem dziennego trybu naprowadzania trudnych warunkach atmosferycznych (deszcz, silny wiatr). Według Izraelczyków wszystkie pociski trafiły w cele.

Niemcy pozyskują pociski MELLS (Spike-LR) od firmy Eurospike, będącej wspólnym przedsięwzięciem Rafaela, Diehl Defence i Rheinmetalla. Oprócz używanych już przez Bundeswehrę Spike-LR promuje ona również na tamtejszym rynku lekkie Spike-SR, a także cięższe odmiany (np. Spike-ER2), które mogłyby stanowić uzbrojenie śmigłowców. Izraelczycy przypominają, że rakiety rodziny Spike są używane w 18 krajach NATO i UE.

image
Fot. Rafael.

Pociski przeciwpancerne Spike zastępują w Niemczech rakiety typu Milan, należące do drugiej generacji. Rakiety tego typu dostosowano do odpalania ze zmodyfikowanych BWP Marder, przy czym pociski wystrzeliwane są przez otwarty właz. Wyposażone w ten sposób pojazdy stały się wyposażeniem sił natychmiastowego reagowania NATO VJTF w zestawie na 2019 rok. Możliwe, że część z tych pojazdów znajdzie się w Polsce, w ramach ćwiczenia Noble Jump.

Z kolei w nowym wozie typu Puma rakiety Spike będą kierowane bezpośrednio z wykorzystaniem systemu kontroli ognia wozu bojowego. Integracja Pumy ze Spike została jednak opóźniona w stosunku do pierwotnych planów i pierwsze dostarczone wozy nie miały możliwości odpalania rakiet spod pancerza. Ostatni dostępny raport ministerstwa obrony dot. modernizacji sił zbrojnych (z grudnia 2018 roku) określa ją jako „planowaną”, choć do momentu jego wydania dostarczono armii już ponad 240 nowych bojowych wozów piechoty. Wiadomo jednak, że po sfinalizowaniu prac również wcześniej dostarczone Pumy będą przystosowane do odpalania rakiet przeciwpancernych.

Fot. Rheinmetall AG
BWP Marder przystosowany do odpalania Spike. Fot. Rheinmetall AG

Komentarze