Siły zbrojne

Soloch: przywództwo w szpicy NATO dowodem pozycji Polski

Paweł Soloch, szef BBN / Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych / flickr.com
Paweł Soloch, szef BBN / Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych / flickr.com

Objęcie w przyszłym roku dyżuru w ramach tzw. szpicy NATO to wyzwanie, ale i dowód rosnącej pozycji Polski w Sojuszu – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch przed planowanym na wtorek podsumowaniem certyfikacji 21. Brygady Strzelców Podhalańskich jako sił "szpicy".

Poinformował, że awansowany na stopień generała dywizji szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Piotr Błazeusz otrzyma tę nominację w związku z planowanym objęciem stanowiska zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE).

W przyszłym roku Polska będzie liderem tzw. szpicy NATO czyli sił bardzo wysokiej gotowości, zdolnych do reagowania w przeciągu zaledwie dwóch-trzech dni. To wielkie wyzwanie dla polskich sił zbrojnych, ale też dowód rosnącej pozycji w strukturach Sojuszu

Paweł Soloch, szef BBN

 Przypomniał, że wiąże się z tym wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na poligonie w Orzyszu, gdzie w ramach ćwiczenia Dragon-19 odbędzie się podsumowanie certyfikacji 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, na bazie której podstanie dowództwo "szpicy"; Podhalańczycy w przyszłym roku będą także stanowić główną część jej sił lądowych.

Podsumowanie certyfikacji nastąpi podczas zakończenia ćwiczenia Dragon-19 – największych tegorocznych manewrów wojskowych w Polsce. Prezydentowi będzie towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenie, podzielone na część z udziałem wojsk i część dowódczo-sztabową, odbywało się przy wsparciu sił sojuszniczych i w połączeniu z innymi ćwiczeniami w regionie - Noble Jump, Baltops, Capable Logistician i Tobruq Legacy. Głównym celem ćwiczenia Dragon-19, w którym wzięło udział 18 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym ok. 15 tys. z Polski, było praktyczne zgrywanie sił podległych dowódcy generalnemu w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym.

O wydzieleniu sił bardzo wysokiej gotowości - VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), zwanych szpicą NATO - sojusznicy zdecydowali na szczycie w Newport w 2014 r., wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Soloch zaznaczył ponadto, że "z naszymi działaniami w ramach Sojuszu wiążą się także nominacje generalskie, które prezydent wręczy podczas wizyty" w Orzyszu.

Na stopień generała dywizji zostanie mianowany generał brygady Piotr Błazeusz, przewidywany do objęcia stanowiska zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE). Stanowisko to jest szczególnie ważne w punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki. Gen. Błazeusz będzie m.in. odpowiedzialny za planowanie operacji obronnych w naszym regionie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch

Awans na stopień generała brygady otrzyma płk Dariusz Lewandowski - dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, odpowiedzialnej za przyszłoroczne dowodzenie VJTF.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Kompletny

    BSP ukompletowanie 63% Na Rakach ,100% VJTF NATO traktuje poważnie.