Reklama

Siły zbrojne

Prezydent wręczy dwie nominacje generalskie

Fot. Andrzej Hrechorowicz, KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz, KPRP

21 czerwca br. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało o mianowaniu dwóch oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie.

Awanse generalskie zostały przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Akty mianowania zostaną wręczone 25 czerwca br. podczas wizyty prezydenta w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Pierwsza z nominacji to awans generała brygady Piotra Błazeusza, szefa Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych do stopnia generała dywizji. Oficer ten pierwsze stanowisko – dowódcy plutonu szturmowego – objął w 10 batalionie desantowo – szturmowym 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Rząsce. Następnie pełnił służbę m.in. jako specjalista ds. NATO w Sekretariacie Sekretarza Stanu MON, zastępca attache obrony, wojskowego, morskiego i lotniczego przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, starszy specjalista w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP, dyrektor Sekretariatu Ministra Obrony Narodowej, szef Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego SZ RP oraz szef szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie.  W sierpniu 2009 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i awansowany do  stopnia generała brygady. Dowodzenie nią przekazał w kwietniu 2012 r. i odtąd pełnił funkcję szefa pionu operacyjnego do spraw NATO. Od lutego 2017 roku szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych P5 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.. Zajmował to stanowisko do 12 marca 2019 roku. Decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z dniem 12 marca 2019 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Druga nominacji to awansowanie pułkownika Dariusza Lewandowskiego, dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich do stopnia generała brygady. Płk Lewandowski objął dowodzenie 21 BSP w lutym bieżącego roku. Karierę wojskową rozpoczął w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku, gdzie zajmował kolejno stanowiska dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii. Następnie pełnił służbę w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie dowodził batalionem czołgów. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej i uzyskaniu tytułu oficera dyplomowanego został skierowany do 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisko zastępcy dowódcy 1. Legionowskiego Batalionu Dowodzenia. W latach 2002 -2014 płk Lewandowski zajmował szereg stanowisk sztabowych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a następnie Dowództwie Operacyjnym SZ i Dowództwie Operacyjnym Rodzaju Sił Zbrojnych, do stanowiska Szefa Zarządu Planowania – J5 włącznie. Odbywał praktykę w ramach rezerwy kadrowej w dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku szefa szkolenia dywizji oraz w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej na stanowisku zastępcy dowódcy brygady. Od 9 stycznia 2017 roku był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Miszcz

    Mało generałów mamy, jedynie ponad 200

    1. Jaś

      Nie ma nawet setki , poczytaj

  2. Poważnie

    W połowie XIX wieku w armii Meksyku liczba generałów zrównała się z liczbą szeregowców.

  3. Okręcik

    Nie mam nic do mianowania i mianowanych, ale wkurza mnie hipokryzja "dobrej" zmiany. 4 lata temu zaczęli usuwać generałów z WP, bo "za dużo". Następnie mianowali ich więcej niż usunęli, bo co "za mało"? Nie można było powiedzieć; "nie mamy do nich zaufania"? To samo z uwaleniem caracali bo offset za mały, a od tego czasu kupili co nieco, tylko że praktycznie bez offsetu. To wskazuje że po prostu wzięli od konkurencji w łapę, a sprawy należytego wyposażenia wojska mają w 4 literach.

  4. Matołusz

    bardziej cieszyłbym się z dwóch nowych okrętów, samolotów czy nawet czołgów

  5. Zenek

    Niedawno Antoni grzmiał, że mamy za dużo generałów. Od tego czasu przybywa ich w tempie wykładniczym.

  6. tak myślę

    Może już dość tych nominacji generalskich co?