Reklama

Siły zbrojne

Leopardy, Ariete i śmigłowce. Dragon-19 z sojusznikami [Defence24 TV]

W dniach 15-25 czerwca odbywa się największe w tym roku ćwiczenie pod kryptonimem Dragon-19. Bierze w nim udział ok. 18000 żołnierzy i 2500 jednostek sprzętu wojskowego. Celem ćwiczenia jest utrzymanie kompatybilności operacyjnej sił zbrojnych państw członkowskich i partnerskich NATO na rok 2019. Ćwiczenie odbywa się na terytorium niemal całej Polski, a wojska działają na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni.

W trakcie pokazu dynamicznego prezentowano m.in. pojazdy Rosomak różnych wersji, śmigłowce Mi-2, Mi-24 i AH-64 Apache, czołgi Leopard 2A4 i C1 Ariete, wozy BWP-1, a także zestawy przeciwlotnicze Biała.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Andrju

  Mi2 to juz chyba tylko do stawiania zaslony dymnej sie nadaje. Swoją drogą w kwestii świadomości naszych decydentów o brakach sprzętowych uzywanie złomu do stawiania zapory dymnej to prawdziwa ironia lub gotowy scenariusz dla filmu Barei.

  1. Leopardzik

   Zasłonę dymna postawił DYM z silników czolgowych. Nawet oleju nie wymieniają WSTYD

 2. skiud

  Mi 2 w samobójczej misji stawiania zasłony dymnej. Mi 24 w ataku na kolumnę pancerną karabinem 12,7mm bo rakiety ppanc się skończyły kilkanaście lat temu.. Bohaterstwo pilotów nie zna granic.. Brawo my.

  1. kamyk

   Nie znasz się kolego. To jest niezwyciężony duch naszej Armii który przezwycięży nawet braki w amunicyji!

 3. Konotopka

  Pas taktyczny utrzymany.Po raz kolejny. Dragon to 65% zużycie zapasow MON A misja w Sudanie się zbliża

 4. BRZDĄC- uczestnik

  pokazy pod publikę gdzie toto się ma nijak jako aspekt taktyczny ,operacyjny bojowy ...zrobiono "wesołe miasteczko" z potężnym obciążeniem logistycznym no ale muszą być igrzyska ..by "nakarmić media i lud" .. nasuwają się refleksje mamy mnóstwo sprzętu po "Układzie Warszawskim" ...mimo wszystko warto by było polonizować ,modernizować ten sprzęt metodą jak to robią np Ukraińcy czy Rosjanie ze swoimi BWP-ami... czy np Polska zmodernizowana "Biała" po moderce jest uniwersalnym modułem do Opl, wsparcia wojsk ...czego nie można powiedzieć o specjalistycznym zawężonym module jakim jest Poprad ...czy moderka ponadczasowego Mi-24 ...który byłby świetnym systemem bojowym a z racji tego że ma przedział transportowy świetnym systemem transportowym dla wojsk specjalnych i nośnikiem uniwersalnych systemów i efektorów bojowych ..i drugi aspekt podejście do sprawy ten luz sojuszników w podejściu do ćwiczeń ..trzymają się swoich schematów , procedur zaprogramowanych i wgranych na nośnikach elektronicznych ..w przypadku Polski to panika i ta " papierowa technokracja" sięgająca absurdu mniemanologi stosowanej gdzie decyzyjność wypracowania czegokolwiek to nie taktyka to "mniemanologia stosowana"

 5. Kane65

  Jaki granatnik był podwieszony pod MSBS? Odeszli od tego oryginalnego na rzecz jakiegoś klona?

  1. Mi - zupełnie nieznany. Używamy optyki Vortexa? Czy to tylko przy okazji prezentacji? 4- lufowy Gatling. Moje mokre marzenie.

  2. Extern

   A to nie jest ten nowy bardziej tradycyjny granatnik dedykowany do zestawu Tytan? No ten który zastąpił ten nowatorski granatnik ze spustem tuż przy wylocie?

 6. Czarny beret

  A kawaleria i piechota z muszkietami? Tak ładnie się komponują z bwp 1 i Mi-2...

 7. HanSolo

  "W trakcie pokazu dynamicznego prezentowano m.in. pojazdy BWP-1" Serio? tam jest co prezentować??

 8. JanKowalski

  Do głowy przychodzi smutna refleksja, ani w powietrzu ani na ladzie nie mamy się czym przeciwstawić a lecące MI-2 i stawiające zaporę to widok z zupełnie innej epoki.

Reklama