Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie przeszkoleni na irańskich dronach

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych - podała w środę telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Już wcześniej Stany Zjednoczone ostrzegały, że Rosja zamierza kupić irańskie bezzałogowce.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Według cytowanego przez telewizję oficjela, szkolenie odbyło się w ciągu ostatnich kilku tygodni i było częścią porozumienia o kupnie irańskich dronów. CNN podaje, że chodzi o Shahed-191 and Shahed-129, zdolne do przenoszenia kierowanych rakiet. Możliwe, że w zamian za te bezzałogowce Iran otrzyma myśliwce Su-35, które pierwotnie wyprodukowano dla Egiptu. Teheran posiada szerokie możliwości produkcji bezzałogowców, były one używane bojowo, na przykład w Jemenie.

Czytaj też

W lipcu doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan informował, że Iran zamierza sprzedać kilkaset dronów Rosjanom. Oficjele z Białego Domu i Pentagonu przedstawiali tę potencjalną transakcję jako dowód na skuteczność zachodnich sankcji, które uniemożliwiły Rosji produkcję własnych maszyn, by uzupełniać straty ponoszone w trakcie wojny z Ukrainą.

Reklama

Czytaj też

Pentagon tymczasem wciąż nie wydał zgody na sprzedaż Ukrainie amerykańskich dronów bojowych MQ-1C Gray Eagle. Jeszcze w czerwcu agencja Reutera podawała, że USA wkrótce przekażą Ukrainie bezzałogowce, jednak jak podał we wtorek portal Politico, oficjele z Pentagonu obawiają się potencjalnych skutków strącenia przez Rosjan maszyn ze względu na wrażliwe technologie. Według portalu, decyzja w tej sprawie nie zapadnie szybciej niż w ciągu miesięcy.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. Był czas_3 dekady

  To znak, że opracowanie SONY należy zdecydowanie przyśpieszyć.

  1. Chyżwar

   Partnerzy w tym dronowym interesie są warci siebie nawzajem. Ale masz rację. Nie ma na co czekać.

 2. easyrider

  Obraz nędzy, rozpaczy i kompletnej utraty wizerunku mocarstwa. Chciał Putin grzmotnąć pięścią a obnażył tylko rdzewiejące, rozpadające się państwo. Mit mocarstwa legł w gruzach.

 3. Jerzy

  Kilkaset dronów, do tego tworzony właśnie nowy 3 korpus - czyżby Rosja planowała ofensywę? Nawet przyjmując, że drony te ustępują konstrukcjom zachodnim, to i tak do ich strącenia potrzeba będzie kilka setek, jeżeli nie tysięcy rakiet, a zasoby Ukrainy nie są niewyczerpane... :(

  1. Pirat

   Ukraina dostała 1400 rakiet Stinger. Już nie mówiąc o rakietach Piorun, Igła, itd.

  2. Pirat

   Shahed-191 Iran ma raptem 50 a Shahed-129 mają 40 egzemplarzy. Wszystkie nie polecą do Rosji.

Reklama