Reklama

Wojna na Ukrainie

Iran dostarczy setki dronów rosyjskiej armii

bezzałogowce UAV
BSP Mohajer-6
Autor. Fars News Agency/CC BY 4.0

„Rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji do kilkuset UAV, w tym bezzałogowych statków powietrznych zdolnych do przenoszenia uzbrojenia, w przyspieszonym czasie” - informuje Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Zgodnie z amerykańskimi informacjami niebawem zaczną się szkolenie rosyjskich operatorów tych maszyn, które mają trafić na ukraiński front.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zgodnie z oświadczeniem Sullivana z 11 lipca, Moskwa porozumiała się w tej sprawie z Teheranem - „Nasze informacje wskazują, że Iran przygotowuje się do szkolenia sił rosyjskich do używania tych UAV, a wstępne kursy szkoleniowe mają rozpocząć się już na początku lipca". Wskazuje to na plan szybkiej realizacji dostaw, mających doraźnie wzmocnić rosyjskie możliwości operacyjne w zakresie bezzałogowców.

Z drugiej strony tego typu decyzja ze strony Rosji wskazuje na brak możliwości uzupełnienia poniesionych strat siłami krajowego przemysłu. Może to wynikać zarówno z niedostatecznego tempa produkcji, jak również, a może nawet przede wszystkim, z problemów wynikających z embargiem i brakiem zamienników dla zagranicznych komponentów. Badania zniszczonych w Ukrainie rosyjskich bezzałogowców ujawniły nie tylko ich bardzo często niski poziom techniczny, ale również znaczną ilość stosowanych komponentów importowanych.

Reklama

Czytaj też

Jeśli chodzi o Iran, to posiada on wielodekatode doświadczenie w radzeniu sobie z tego typu problemami. Pomimo objęcia różnego typu ograniczeniami Teheran dysponuje w siłach zbrojnych szeroką gamą maszyn bezzałogowych. Są to na przykład duże bezzałogowce Karra, uzbrojone w pociski powietrze-ziemia czy bomby czy amunicja krążąca typu Kian. Do misji rozpoznawczych stosowano popularne maszyny Mohajer-2N i większe Mohajer-6 oraz Ababil-5 i Kaman-12. W użyciu są też bezzałogowce pionowego startu Pelican-2 oraz różnego typu kwadrokoptery, w tym przystosowane do zrzutu ładunków bojowych i warianty kamikaze. Obecnie brak jest informacji jakiego typu maszyny mają zostać przekazane Rosji.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Wajcha1952

  Te Irańskie drony są tak doskonałe jak nasze syrenki w porównaniu do mercedesa. znani są na całym świecie ze maja tylko dziadostwo.

 2. Extern.

  Iran takimi akcjami raczej odsuwa w czasie perspektywę sprzedaży własnej ropy na rynku międzynarodowym. A wydawało się niedawno, że już tylko krok do uzyskania takiej możliwości.

  1. DIM1

   @Extern. Widocznie negocjacje idą bardzo marnie. Widocznie interes Izraela (znów, jak zwykle) silniejszy jest od interesu europejskiego czy od interesu Ukrainy. Po prostu Realia.

  2. gdyby.

   To nie ma znaczenia. Cokowiek zrobi Iran bedzie zle. Moze nie miec atmowek (A np Izeral moze miec 80) a i tak winny bedzie Iran. USa sie wycofaja z wlasneych umow- a powiedza ze Iran sie wycofal. Raczej to od hipokyzji swiata zachdniegio zalezy

  3. Chyżwar

   Oni pewnie uważają, że mogą zyskać więcej. Zwróć uwagę na wstręty jakie czynią Turcy Finlandii i Szwecji. Jedni i drudzy są podobni i lubią się targować.

 3. Jerzy

  Ciekaw jestem co Rosja przekaże w zamian, bo akurat ropą, to Iran jest chyba średnio zainteresowany. Swoją drogą ciekawe jak te irańskie drony sprawdzą się realnym - pełnoskalowym konflikcie.

  1. papa lebel

   Jak latający dywan Sindbada Żeglarza :)

  2. kaczkodan

   Kilkadziesiąt sztuk "aparatów", tak do 100 sztuk. A do wzięcia jest jeszcze z pół tysiąca T-72S.

  3. Adzio

   Gorzały też im raczej nie zaoferują

 4. gdyby.

  Decyzja chyba ze nie bedzie porozumienia w USa juz zapadla. W przszym tygdniu delegacja USa ma byc w Izelu, Arabi Saudjskiej i Emiratach. Zaczyna sie budowanie nowej koalici anty Iranskiej. (Polska mozliwe bedzie w niej tez- dlatego aresztowani polkich naukowcow) Zrszta po "Konferencji bliskowschdniej" w Warszawei widac po ktrej stronie bedziemy. Zdaje sie ze niestety znow Iran przegra a wygra wielka polityka.

 5. Al.S.

  Oj niedobrze, panowie, niedobrze. Jak jeszcze wyślą swoje samoloty stealth Qaher-313, które dołączą do równie licznych i równie zaawansowanych technicznie Su-57, to będzie pozamiatane.

 6. Chyżwar

  Skoro tak, to warto przetestować system z Tarnowa. Nie jest do końca gotowy, dlatego należałoby go podesłać razem z "instruktorami".

 7. Antonioo

  Czyli rozumiem że teraz Izrael otrzyma zielone światło od USA do przeprowadzenia większej akcji przeciwko Iranowi

  1. Chyżwar

   Pewnie tak.

 8. Szymano

  Niech Ukraińcy polecą ich swoim dronem przywitać zanim przyplynie

 9. andrzejto

  Skończyły się urządzenia "nie mające w świecie analogów"?? Skądinąd kiedyś firma modelarska Graupner dostarczała śmigła dla rosyjskich dronów.

  1. bmc3i

   Silniki dla nich.

Reklama